Rumunia kupi dodatkowe pociski przechwytujące systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot

Rumunia kupuje  sprawdzone w boju pociski GEM-T

BUKARESZT, Marzec 15, 2019 — Rząd Rumunii podpisał umowę z U.S. Army na dodatkowe komponenty systemu Patriot. Zakup obejmuje nieujawnioną liczbę pocisków przechwytujących GEM-T firmy Raytheon (NYSE: RTN) dla systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot t®. Zakup odbywa poprzez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych  w procedurze zagranicznej sprzedaży wojskowej (FMS).

Patriot jest systemem obronnym, stanowiącym podstawę NATO-wskiego systemu obrony przeciwko pociskom balistycznym niższej warstwy, rakietom manewrującym, nowoczesnym samolotom i dronom.

„Pociski GEM-T zapewnią Rumunii niezrównane możliwości obrony przeciwko całej gamie zaawansowanych zagrożeń, kryjących się w arsenałach agresywnych, wrogich państw,” powiedział Mike Ellison, manager  Raytheona odpowiedzialny za Rumunię.

Zadanie ochrony swoich obywateli i sił zbrojnych powierzyło systemowi Patriot piętnaście innych państw, w tym USA i sześć państw europejskich: Niemcy, Grecja, Holandia, Hiszpania, Polska oraz Szwecja.

Wszystkie jednostki ogniowe Patriot, które otrzyma Rumunia, zostaną zbudowane od podstaw. I choć system ten nosi tę samą nazwę i wygląda podobnie jak system Patriot, który bronił NATO w czasach zimnej wojny, został on gruntownie unowocześniony.

“Pociski, które wyprodukujemy dla Rumunii będą zawierały komponenty azotku galu (GaN), a więc będą w najnowszej technologii, która pozwala wydłużyć czas użytkowania pocisku i sprawia, że system jest jeszcze bardziej niezawodny,” powiedział Michelle DeMaio, manager rumuńskiego programu Patriot.

Umowa zawarta przez Rumunię i  US Army przygotowuje grunt pod rozpoczęcie przez rząd USA negocjacji kontraktowych z firmą Raytheon.

O Raytheon

Raytheon Company, której obroty w 2018 roku wyniosły 27 mld dolarów i która zatrudnia 67 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 97 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon

Informacja dodatkowa dla mediów:

Grono 16 państw – użytkowników systemu Patriot obejmuje:

  • Stany Zjednoczone
  • Holandię
  • Niemcy
  • Japonię
  • Izrael
  • Królestwo Arabii Saudyjskiej
  • Kuwejt
  • Tajwan
  • Grecję
  • Hiszpanię
  • Republikę Korei
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie
  • Katar
  • Rumunię
  • Polskę
  • Szwecję

Ostatnie informacje prasowe

Radar LTAMDS, opracowany przez Raytheon, dział firmy RTX, wykrył i przechwycił zaawansowany cel Radar LTAMDS, opracowany przez Raytheon, dział firmy RTX, wykrył i przechwycił zaawansowany cel
Radar LTAMDS, opracowany przez Raytheon, dział firmy RTX, wykrył i przechwycił zaawansowany cel
Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA
Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA
Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii. Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii.
Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii.
Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę
Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę
Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów
Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów
GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje
GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje