Próbne strzelanie obserwowali wysokiej rangi przedstawiciele sił zbrojnych z siedmiu państw
WHITE SANDS MISSILE RANGE, Nowy Meksyk, 21 marca 2024 r. – Raytheon, dział firmy RTX (NYSE: RTX), ogłosił, że opracowany przez niego radar LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor – Sensor Dolnej Warstwy Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej) pomyślnie zaliczył kolejne próbne strzelanie w ramach programu testów prowadzonych przez Wojska Lądowe USA. Na miejscu obecni byli wysokiej rangi przedstawiciele sił zbrojnych z siedmiu państw, którzy mieli okazję przekonać się na własne oczy o możliwościach i wysokiej skuteczności radaru.
Dla nowoczesnego radaru o polu widzenia 360 stopni znanego jako LTAMDS było to już czwarte próbne strzelanie. Seria testów o rosnącym stopniu złożoności, którym został poddany radar, doskonale pokazała jego możliwości oraz integrację z systemem dowodzenia IBCS. Podczas najnowszego testu wystrzelono cel symulujący pocisk manewrujący, który poruszał się z wysoką prędkością na dużej wysokości i w znacznej odległości w środowisku operacyjnym. Radar LTAMDS wykrył i śledził wystrzelony cel, przekazał dane o jego pozycji do systemu IBCS, a następnie wskazał go pociskowi PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE), który dokonał przechwycenia.
– Zaawansowane możliwości radaru LTAMDS wyprzedzają obecne i przyszłe zagrożenia na świecie, a sojusznicze wojska bacznie obserwują postępy programu – powiedział Tom Laliberty, prezes działu systemów obrony lądowej i powietrznej w Raytheon. – Wysoka skuteczność radaru w starciu z ze złożonymi, realistycznymi zagrożeniami potwierdza zasadność jego założeń konstrukcyjnych i dowodzi, że całkowicie zmieni on oblicze obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
W 2023 r. osiągnięto szereg kluczowych etapów w ramach programu rozwoju i testów radaru, w tym ukończono testy z użyciem celów aerodynamicznych i pocisków balistycznych, a także testy weryfikacyjne wykonawcy (CY23). W czasie trwania programu radar LTAMDS osiągnął postawione przed nim wymagające cele testowe i zademonstrował wstępną gotowość techniczną w głównym sektorze obserwacji przestrzeni powietrznej.
Sześć radarów LTAMDS przechodzi obecnie integrację w zakresie wszystkich sektorów obserwacji oraz testy na poligonach należących do rządu USA i firmy Raytheon. W 2024 r. będą kontynuowane rygorystyczne testy, których kulminacją będzie wdrożenie pełnosektorowego radaru, działającego w polu widzenia 360 stopni. LTAMDS to radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji przeznaczony dla Wojsk Lądowych USA. Jest to radar o polu widzenia 360 stopni z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array – AESA) oparty na produkowanym przez Raytheon azotku galu. Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych.