Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA

WHITE SANDS, Nowy Meksyk, 5 października 2023 r. – Radar LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor – Sensor Dolnej Warstwy Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej), opracowany przez Raytheon, dział firmy RTX, osiągnął znakomite wyniki w zakresie parametrów technicznych i skuteczności działania podczas testów weryfikacyjnych kontraktora (Contractor Verification Testing) przeprowadzonych na poligonie White Sands Missile Range Wojsk Lądowych USA. Ukończone testy spełniły założone cele, potwierdzając prawidłowe działanie i wysoką skuteczność radaru LTAMDS wobec prawdziwych i symulowanych zagrożeń.

– Doskonałe wyniki, jakie osiągnął radar LTAMDS na obecnym etapie testów, to kluczowe dokonanie  na drodze do osiągnięcia zdolności operacyjnej do końca tego roku – powiedział Tom Laliberty, prezes działu systemów obrony lądowej i powietrznej w Raytheon. – Dotychczasowe postępy prac nad radarem stanowią dowód naszej owocnej współpracy z Wojskami Lądowymi USA oraz wspólnego zaangażowania we wdrożenie tego wyjątkowego systemu w wojskach obrony powietrznej na całym świecie w jak najkrótszym czasie. 

Podczas testów na poligonie WSMR wykorzystano kilka egzemplarzy radaru. Testy weryfikacji kontraktora są prowadzone etapami o rosnącym stopniu złożoności i koncentrują się na zaawansowanych funkcjach i możliwościach radaru LTAMDS. W ich trakcie radar został podłączony do IBCS, zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową Wojsk Lądowych USA.

Radar LTAMDS pomyślnie zaliczył 11 zestawów zadań realizowanych w różnych środowiskach naśladujących warunki operacyjne. W trakcie prób radar skutecznie wykrywał i śledził wiele celów symulujących drony, samoloty i śmigłowce oraz pociski manewrujące i taktyczne pociski balistyczne. LTAMDS śledził wykryte cele przez cały czas trwania testów w locie, utrzymując bezpośrednią łączność  z pociskiem PAC-3, czego efektem było symulowane przechwycenie taktycznego pocisku balistycznego.

Każdy z sześciu radarów wyprodukowanych w ramach przyznanego w październiku 2019 r. kontraktu został już ukończony i przechodzi aktualnie równoczesne testy na poligonach rządu USA i firmy Raytheon, na których jednocześnie prowadzone są  działania integracyjne i badawcze. Próby te potrwają do końca 2023 r. i obejmują szkolenie operatorów i operacyjne testy sprzętu z udziałem żołnierzy, a ich kulminacją będzie osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przed końcem roku. W 2024 r. program rygorystycznych testów będzie kontynuowany, obejmując intensywne testy środowiskowe i testy mobilności, a także rozszerzony cykl testów systemu, w efekcie czego radar osiągnie pełną gotowość operacyjną w przyszłym roku kalendarzowym.

LTAMDS to radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji przeznaczony dla Sił Lądowych USA. Jest to radar o polu widzenia 360 stopni z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array – AESA) oparty na produkowanym przez Raytheon azotku galu (GaN). Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych.

Ostatnie informacje prasowe

Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA
Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA
Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii. Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii.
Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii.
Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę
Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę
Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów
Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów
GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje
GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje
Agencja Obrony Przeciwrakietowej przyznała Raytheon Missiles & Defense kontrakt o wartości 867 mln dolarów na dostawy pocisków SM-3 Block IIA Agencja Obrony Przeciwrakietowej przyznała Raytheon Missiles & Defense kontrakt o wartości 867 mln dolarów na dostawy pocisków SM-3 Block IIA
Agencja Obrony Przeciwrakietowej przyznała Raytheon Missiles & Defense kontrakt o wartości 867 mln dolarów na dostawy pocisków SM-3 Block IIA