„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.

25 lutego br. odbyła się już dwudziesta edycja tego spotkania. Z uwagi na sytuację epidemiczną było ono przeprowadzone w formule on-line.

„W tym roku po raz pierwszy całe spotkanie było zorganizowane wspólnie przez wszystkie jednostki należące do Raytheon Technologies. To pozwoliło nam połączyć siły naszych wolontariuszy i różne doświadczenia firmowe. Stworzyliśmy specjalną platformę on-line aby móc razem wspólnie pracować” – mówi Adriana Johnson, manager ds. CSR w Collins Aerospace.

Łącznie w imprezie wzięło udział ponad 3 tys. dziewcząt z 13 państw świata. Przeprowadzono 56 różnych sesji.

W Polsce to wydarzenie połączyło wolontariuszy z Collins Aerospace, Pratt&Whitney i Raytheon Missiles&Defense – oraz dziewczynki w wieku 11-13 lat ze szkół we Wrocławiu i w Rzeszowie. Idea jest prosta: pokazać, że matematyka jest wszędzie i każdy jest w stanie jej doświadczyć.

Podczas tej sesji on-line dziewczęta wykonały konstrukcję z wykałaczek, dowiedziały się, co sprawia, że samolot leci, oraz odnajdywały pojęcia i wykorzystanie prawideł matematyki w przedmiotach codziennego użytku.

Gościem specjalnym była Justyna Pelc, wrocławianka 2020 roku, uczestniczka analogowej misji kosmicznej. Dziewczynki miały także okazję porozmawiać z inżynierami pracującymi na co dzień w polskich zakładach należących do Raytheon Technologies.

„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii! to świetna inicjatywa. Zajęcia są interaktywne i w ten sposób można zachęcić młode dziewczęta do rozważenia swojej przyszłości w inżynierii. Ważne jest też to, że mają one możliwość wykazania się swoimi zdolnościami i podzielenia się sposobem myślenia” – zauważa Justyna Biegańska z Raytheon Missiles & Defense, która wspierała organizację wydarzenia.

Z badań amerykańskich wynika, że dziewczęta zaczynają tracić zainteresowanie naukami przyrodniczymi w wieku około 10 lat, a tylko 20% absolwentów studiów wyższych na kierunkach ścisłych to kobiety. Na świecie tylko 13% kobiet to inżynierowie (źródło). Celem wydarzenia „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii” jest więc obudzenie w uczestniczkach zainteresowania naukami ścisłymi.

„Z wielką przyjemnością patrzy się na to, jak w młodych dziewczętach rodzi się zainteresowanie i pasja do inżynierii. Najlepszym dowodem na to było zaangażowanie z jakim podchodziły one do zajęć praktycznych oraz duża liczba bardzo szczegółowych i wnikliwych pytań, które zadawane były ekspertom z Raytheon Technologies” – podkreśla Małgorzata Karwowska z Raytheon Missiles & Defense, która również uczestniczyła w organizacji wydarzenia.

Świat potrzebuje inżynierów. Przede wszystkim po to, aby tworzyć nowe, unikatowe pomysły, wdrażać je i schodzić ze schematycznych, utartych ścieżek. Przyszłość ludzkości zależy od tego, w jaki sposób zaangażujemy całe pokolenia inżynierów, szczególnie kobiet, w rozwiązywanie kluczowych problemów świata. To właśnie dlatego firmy wchodzące w skład Raytheon Technologies na całym świecie działają na rzecz popularyzacji nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, a szczególnie dziewcząt.

Firmy wchodzące w skład Raytheon Technologies już od dawna działają na polu edukacji naukowo-technicznej. Na przykład Raytheon Missiles & Defense współpracuje z Centrum Nauki Kopernik, Pratt & Whitney jest aktywnym członkiem Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, które prowadzi liczne projekty edukacyjne, a Collins Aerospace jest właśnie pomysłodawcą i koordynatorem m. in. projektu „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!”.

„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to także połączenie wysiłków specjalistów z trzech firm z Polski wchodzących w skład Raytheon Technologies. To była doskonała okazja, aby tworzyć wspólnotę i przestrzeń do współpracy przy projektach wykraczających poza kwestie stricte biznesowe – zaznacza Kamil Ziarnowski z Raytheon Missiles & Defense, również wolontariusz przy organizacji imprezy.

Mamy nadzieję, że kolejne spotkania „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” będą się cieszyć w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Każda młoda dziewczyna, która w przyszłości zechce rozwijać swoje zainteresowanie naukami ścisłymi to dla wolontariuszy – pracowników Raytheon Technologies – powód do wielkiej satysfakcji. Potencjał inżyniera tkwi bowiem w każdej dziewczynce, trzeba go tylko odnaleźć!

Więcej informacji na temat inicjatywy oraz dodatkowe materiały można znaleźć na stronie: https://www.collinsaerospace.com/newsroom/Stories/2021/02/20-years-Introduce-a-Girl-to-Engineering.

Ostatnie informacje prasowe

Brian Wigton dla Defence24.pl: Spodziewamy się bardzo intensywnej współpracy z polskim przemysłem w 2 fazie programu Wisła Brian Wigton dla Defence24.pl: Spodziewamy się bardzo intensywnej współpracy z polskim przemysłem w 2 fazie programu Wisła
Brian Wigton dla Defence24.pl: Spodziewamy się bardzo intensywnej współpracy z polskim przemysłem w 2 fazie programu Wisła
Oświadczenie Raytheon Missiles & Defense w związku z wysłaniem przez MON LOR do Rządu USA Oświadczenie Raytheon Missiles & Defense w związku z wysłaniem przez MON LOR do Rządu USA
Oświadczenie Raytheon Missiles & Defense w związku z wysłaniem przez MON LOR do Rządu USA
W Dniu Kobiet Raytheon Technologies zaprosił dziewczynki do Centrum Nauki Kopernik na warsztaty i spotkania z nauką W Dniu Kobiet Raytheon Technologies zaprosił dziewczynki do Centrum Nauki Kopernik na warsztaty i spotkania z nauką
W Dniu Kobiet Raytheon Technologies zaprosił dziewczynki do Centrum Nauki Kopernik na warsztaty i spotkania z nauką
Raytheon Technologies przyłącza się do akcji pomocy na rzecz Ukrainy Raytheon Technologies przyłącza się do akcji pomocy na rzecz Ukrainy
Raytheon Technologies przyłącza się do akcji pomocy na rzecz Ukrainy
Udział Raytheon Technologies w produkcji F-35 Udział Raytheon Technologies w produkcji F-35
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman