Dnia 8 marca, w którym zwyczajowo obdarowujemy dziewczynki i kobiety kwiatami, wolontariusze z Raytheon Technologies, w tym z Raytheon Missiles & Defense, Collins Aerospace oraz edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik zorganizowali specjalne warsztaty dla dziewcząt, podczas których zmierzyły się one z zadaniami z obszaru nauk ścisłych i technologii, określanych akronimem STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). W warsztatach wzięły udział podopieczne stowarzyszenia „Serduszko dla dzieci”, które od ponad 20 lat działa na warszawskiej Pradze oraz Integracyjnego Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży „Stokrotka” z warszawskiego Ursusa. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Centrum Nauki Kopernik.
Dziewczęta wzięły udział w trzech warsztatach. Pierwszy z nich odbył się w wytwórni FabLab, laboratorium edukacyjnym, którego sponsorem od 2017r. jest Raytheon Technologies. Podczas tego warsztatu dziewczęta poznawały tajemnice napędu i uczyły się, jak wprawić w ruch własnoręcznie zbudowane łódki. Drugi warsztat odbył się w laboratorium robotycznym, w którym dziewczęta uczyły się jak wytrenować robota do specjalnych zadań i jak rozmawiać z robotami językiem blokowym Trzeci warsztat przybliżył uczestniczkom zagadnienia z obszaru fizyki – dziewczynki dowiedziały się, jak powstaje i przepływa prąd oraz uczyły się projektować układ elektryczny. Wszystkie zajęcia odbywały się pod kierunkiem edukatorów z Centrum Nauki Kopernik, którzy na co dzień pracują z młodzieżą szkolną – prowadzą warsztaty i pokazy naukowe. Zadawanie pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi poprzez samodzielne eksperymentowanie to najefektywniejszy sposób uczenia się i odkrywania własnych zainteresowań. Uczestniczki zajęć przekonały się o tym osobiście.
Gościem specjalnym wydarzenia była pani Joanna Kalinowska, dyrektor rozwoju Centrum Nauki Kopernik oraz Małgorzata Kobylarczyk, wiceprezes zarządu WZE S.A. w Zielonce. Dziewczęta miały okazję porozmawiać z gośćmi i wolontariuszami, którzy jako inżynierowie na co dzień zajmują się zagadnieniami technologicznymi, wykorzystując w praktyce wiedzę zdobytą na uczelniach i kierunkach technicznych.
„Nauki ścisłe są ciekawe i wciągające, a kobiety odnoszą w nich sukcesy. Ważne, by dziewczynki mogły spróbować różnorodnych aktywności jeszcze na tym etapie, kiedy poszukują własnych pasji. Pomagają w tym warsztaty i spotkania z naukowcami. Warsztaty naukowe organizowane w Dzień Kobiet to doskonała okazja, aby od najmłodszych lat pokazywać dziewczętom, że nauka przedmiotów ścisłych w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie. W rozwoju młodego człowieka kluczowym jest, aby doświadczał i próbował nowych rzeczy, ponieważ tylko dzięki praktyce i metodzie prób i błędów jego sposób działania i myślenia będzie się zmieniał.” – powiedziała Joanna Kalinowska.
„Współczesny świat ulega dynamicznym zmianom. Kierunki tych zmian, co warto podkreślić, wyznaczają coraz częściej kobiety. Nauki ścisłe to jedna z płaszczyzn, na której coraz wyraźniej zauważalna jest nieoceniona rola oraz potencjał kobiet. Warto zatem zachęcać dziewczynki, aby angażowały się w działania z obszaru nauk ścisłych i technologii. Jestem przekonana, że młode pokolenie Polek ma wiele do zaproponowania. Sądzę, że dzięki takim wydarzeniom, jak warsztaty zorganizowane z okazji Dnia Kobiet, liczba dziewczynek na kierunkach technicznych w niedalekiej przyszłości zauważalnie wzrośnie.” – powiedziała Małgorzata Kobylarczyk.
Firma Raytheon Technologies od lat działa na rzecz edukacji w obszarze STEM, współpracując przy tym z Centrum Nauki Kopernik, a także podejmując wspólne inicjatywy z firmami wchodzącymi w skład Raytheon Technologies jak chociażby z Collins Aerospace, która co roku organizuje wydarzenie pod hasłem: Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii. „Chcemy rozbudzać w młodym pokoleniu zainteresowanie naukami ścisłymi, ponieważ są one coraz istotniejsze we współczesnym świecie oraz to one wpłyną na kompetencje przyszłości” – powiedziała Marta Knapkiewicz, wolontariuszka z Raytheon Technologies.
Dane Komisji Europejskiej z 2021 roku pokazują, że odsetek osób posiadających wykształcenie wyższe w Unii Europejskiej jest zrównoważony pod względem płci. Mimo to, kobiety wciąż były mniej licznie reprezentowane wśród naukowców i inżynierów i stanowiły jedynie 41,3%w tej grupie zatrudnionych. Jednym z obszarów rynku pracy, w którym kobiety są niedostatecznie reprezentowane, jest dziedzina związana z rozwojem technologii[1]. Nieustannie potrzebujemy przełamywania stereotypów związanych z wyborem swojej ścieżki zawodowej przed kobiety, dlatego tak ważna jest edukacja oraz promocja kierunków i nauk ścisłych już od najmłodszych lat. Raytheon Technologies oraz Centrum Nauki Kopernik realizują ten cel w ramach partnerskiej współpracy.
[1] Badanie „She figures 2021” https://op.europa.eu/en/web/eu-law-and-publications/publication-detail/-/publication/67d5a207-4da1-11ec-91ac-01aa75ed71a1