Oferta Raytheon dla Polski uwzględnia istotne zaangażowanie polskiego sektora obronnego w zapewnienie Polsce nowoczesnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w ramach programu „WISŁA”.
Przede wszystkim Raytheon zamierza aktywnie włączyć polskie przedsiębiorstwa w opracowanie systemu Patriot™ Nowej Generacji (projektowanie, prace inżynieryjne, oprogramowanie), a następnie koprodukcję, w tym systemu dowodzenia i kontroli (C2), zaawansowanego radaru o polu widzenia 360 stopni oraz nowej, niedrogiej rakiety przechwytującej (LCI). Celem Raytheona jest osiągnięcie 50-procentowego wkładu polskiego.
Oferta Raytheona obejmuje także produkcję w Polsce znacznej części pocisku GEM-T i jego montaż końcowy.
Ponadto, Raytheon oferuje polskiemu przemysłowi transfer technologii w zakresie produkcji komponentów, integracji, montażu, walidacji i testów systemu, szkolenia, serwisu i utrzymania, wspólnego/NATO-wskiego centrum szkoleniowego i certyfikacji.
Raytheon podpisał dotychczas 29 listów intencyjnych z polskimi przedsiębiorstwami dotyczących przyszłej współpracy. Przewidują one, że w Polsce będą mogły być produkowane wszystkie kluczowe elementy systemu: pociski, radary, wyrzutnie i pojazdy. Np. Mesko będzie mogło produkować pociski GEM-T i LCI, bydgoski Teldat – wojskowe rutery, oprogramowanie i sprzęt łącznościowy; gliwicki Ente – podzespoły do systemów kontroli i kierowania ogniem i urządzenia radarowe, a WB Electronics – oprogramowanie do realizacji szkoleń i symulacji sytuacji taktycznej oraz testowania gotowości bojowej i sprawności systemu, a także stopnia przeszkolenia personelu wojskowego.
W opracowaniu i wyprodukowaniu Patriota Nowej Generacji będą mogły uczestniczyć także ZM Tarnów, Enamor, FILBICO, KENBIT, Hydromech, Obrum, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i wiele innych polskich firm, z którymi Raytheon zawarł odpowiednie porozumienia. To wszystko razem stworzy rynek wielu nowych miejsc pracy.
Jednocześnie, Raytheon nie uzależnia współpracy z polskim przemysłem obronnym od rozstrzygnięcia postępowania WISŁA. W odróżnieniu od konkurencji już zawarł 7 kontraktów z polskimi przedsiębiorstwami, włączając je do globalnej sieci swoich dostawców. Na przykład kontrakt z PIT-Radwar dotyczy opracowania nowej anteny systemu identyfikacji „swój-obcy” (IFF) dla wspomnianego radaru o polu widzenia 360 stopni. Ten radar Raytheon zaoferuje nie tylko Polsce, ale także pozostałym 13 użytkownikom systemu.
Współpraca z Raytheonem to dla polskiego przemysłu obronnego ogromna szansa na rozwój i eksport. Na świecie rozlokowanych jest przecież ponad 200 baterii Patriot, które będą musiały być w najbliższych latach modernizowana – tylko na rok 2015 Raytheon ma zamówienia na modernizację 95 jednostek. Co więcej, w odróżnieniu od konkurencji Raytheon ma już zamówienia na kolejne baterie – w roku 2015 obejmują one wybudowanie 20 nowych baterii.
Warto przypomnieć, że rząd USA niedawno ogłosił, że polski przemysł weźmie udział w dostarczeniu systemu Patriot do Kataru.
Taka współpraca z polskim przemysłem nie jest dla Raytheona czymś nadzwyczajnym. Firma jest bowiem znana z umiejętności budowania dwustronnych, opartych na współpracy relacji z przedsiębiorstwami w innych krajach. Przykładem może być 30-letnia współpraca Raytheon z norweską firmą Kongsberg. To właśnie ta firma wyposażyła marynarkę Wojenną RP w pociski obrony wybrzeża i obecnie znajduje się wśród firm zaproszonych przez MON do złożenia oferty w programie obrona przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu NAREW.