Udział polskiego przemysłu

Oferta Raytheon dla Polski uwzględnia istotne zaangażowanie polskiego sektora obronnego w zapewnienie Polsce nowoczesnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w ramach programu „WISŁA”.

Przede wszystkim Raytheon zamierza aktywnie włączyć polskie przedsiębiorstwa w opracowanie systemu Patriot™ Nowej Generacji (projektowanie, prace inżynieryjne, oprogramowanie), a następnie koprodukcję, w tym systemu dowodzenia i kontroli (C2), zaawansowanego radaru o polu widzenia 360 stopni oraz nowej, niedrogiej rakiety przechwytującej (LCI). Celem Raytheona jest osiągnięcie 50-procentowego wkładu polskiego.

Oferta Raytheona obejmuje także produkcję w Polsce znacznej części pocisku GEM-T i jego montaż końcowy.

Ponadto, Raytheon oferuje polskiemu przemysłowi transfer technologii w zakresie produkcji komponentów, integracji, montażu, walidacji i testów systemu, szkolenia, serwisu i utrzymania, wspólnego/NATO-wskiego centrum szkoleniowego i certyfikacji.

Raytheon podpisał dotychczas 29 listów intencyjnych z polskimi przedsiębiorstwami dotyczących przyszłej współpracy. Przewidują one, że w Polsce będą mogły być produkowane wszystkie kluczowe elementy systemu: pociski, radary, wyrzutnie i pojazdy. Np. Mesko będzie mogło produkować pociski GEM-T i LCI, bydgoski Teldat – wojskowe rutery, oprogramowanie i sprzęt łącznościowy; gliwicki Ente – podzespoły do systemów kontroli i kierowania ogniem i urządzenia radarowe, a WB Electronics – oprogramowanie do realizacji szkoleń i symulacji sytuacji taktycznej oraz testowania gotowości bojowej i sprawności systemu, a także stopnia przeszkolenia personelu wojskowego.

W opracowaniu i wyprodukowaniu Patriota Nowej Generacji będą mogły uczestniczyć także ZM Tarnów, Enamor, FILBICO, KENBIT, Hydromech, Obrum, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i wiele innych polskich firm, z którymi Raytheon zawarł odpowiednie porozumienia. To wszystko razem stworzy rynek wielu nowych miejsc pracy.

Jednocześnie, Raytheon nie uzależnia współpracy z polskim przemysłem obronnym od rozstrzygnięcia postępowania WISŁA. W odróżnieniu od konkurencji już zawarł 7 kontraktów z polskimi przedsiębiorstwami, włączając je do globalnej sieci swoich dostawców. Na przykład kontrakt z PIT-Radwar dotyczy opracowania nowej anteny systemu identyfikacji „swój-obcy” (IFF) dla wspomnianego radaru o polu widzenia 360 stopni. Ten radar Raytheon zaoferuje nie tylko Polsce, ale także pozostałym 13 użytkownikom systemu.

Współpraca z Raytheonem to dla polskiego przemysłu obronnego ogromna szansa na rozwój i eksport. Na świecie rozlokowanych jest przecież ponad 200 baterii Patriot, które będą musiały być w najbliższych latach modernizowana – tylko na rok 2015 Raytheon ma zamówienia na modernizację 95 jednostek. Co więcej, w odróżnieniu od konkurencji Raytheon ma już zamówienia na kolejne baterie – w roku 2015 obejmują one wybudowanie 20 nowych baterii.

Warto przypomnieć, że rząd USA niedawno ogłosił, że polski przemysł weźmie udział w dostarczeniu systemu Patriot do Kataru.

Taka współpraca z polskim przemysłem nie jest dla Raytheona czymś nadzwyczajnym. Firma jest bowiem znana z umiejętności budowania dwustronnych, opartych na współpracy relacji z przedsiębiorstwami w innych krajach. Przykładem może być 30-letnia współpraca Raytheon z norweską firmą Kongsberg. To właśnie ta firma wyposażyła marynarkę Wojenną RP w pociski obrony wybrzeża i obecnie znajduje się wśród firm zaproszonych przez MON do złożenia oferty w programie obrona przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu NAREW.

Ostatnie informacje prasowe

Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021 Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021
Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021 Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021 Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA