Udane testy pocisków SM-3 ze wsparciem radaru AN/TPY-2

Tewksbury, Massachusetts (11 grudnia 2015 r.) – Istotnym krokiem w realizacji amerykańskich planów obrony przeciwrakietowej w Europie były niedawne udane testy, w których pociski antybalistyczne firmy Raytheon zniszczyły cele lądowe i morskie. Sukces tych testów oznacza, że program budowy tarczy jest na dobrej drodze do wdrożenia w Rumunii.

9 grudnia 2015 r. Agencja Obrony Rakietowej przeprowadziła pierwszy test lądowego pocisku Standard Missile-3 Block IB w ośrodku testowym obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore na poligonie Missile Range Facility w Kauai na Hawajach. Pocisk SM-3 Block IB zniszczył cel w postaci rakiety balistycznej średniego zasięgu w przestrzeni kosmicznej, wykorzystując naprowadzanie radaru obrony balistycznej AN/TPY-2 w modelu „odpalenia zdalnego” („launch-on-remote”).

„Ten test potwierdził, że bez względu na sposób odpalenia, pocisk SM-3 może namierzyć i niszczyć cele w przestrzeni kosmicznej” – powiedział dr Taylor W. Lawrence, prezes Raytheon Missile Systems. „Dzięki możliwości rozmieszczenie pocisków SM-3 zarówno na morzu, jak i na lądzie, mamy znacznie szersze
opcje obrony, dostępne dla naszych dowódców polowych i naszych sojuszników na całym świecie”.

SM-3 Block IB będzie wdrożony na lądzie w Rumunii jeszcze w tym roku, ponadto system Aegis Ashore będzie opierał się na pociskach SM-3 Block IIA, które będą zainstalowane w Polsce w 2018 r. SM-3 Block IIA przeszedł pozytywny test 8 grudnia na poligonie U.S. Navy w Point Mugu w Kalifornii. Potwierdziły one funkcjonalność kinetycznej głowicy bojowej i systemu kontroli lotu, dzięki czemu program będzie realizowany zgodnie z harmonogramem, z pierwszym testem przechwycenia w 2016 r.

Większy zespół napędowy i zaawansowana głowica kinetyczna pocisku SM-3 Block IIA pozwalają wyeliminować zagrożenie z jeszcze większym wyprzedzeniem i tym samym ochronić jeszcze większe obszary przed zagrożeniami ze strony rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

„Rozwijamy możliwości naszych pocisków, aby sprostać szybko narastającym zagrożeniom ze strony rakiet balistycznych” – powiedział dr Mitch Stevison, wiceprezes Raytheon Air and Missile Defense Systems. „Widzimy, że lata naszej ciężkiej pracy przynoszą dobre wyniki”.

Test lądowy Aegis Ashore był unikatowy pod wieloma względami.
„To jest pierwszy test pocisku SM-3 Block IB z wykorzystaniem zmodernizowanego oprogramowania” – powiedział Stevison. „Udoskonalenie pocisku poprzez wykorzystanie unowocześnionego oprogramowania to najwyraźniej droga, którą należy kroczyć w przyszłości. Dzięki temu będziemy mogli wyprzedzać zagrożenia w sposób bardziej dynamiczny niż do tej pory”.

Ale nie wszystkie unowocześnienia dotyczą modernizacji pocisku – zauważył Stevison.
„Chcemy nie tylko aby pocisk był potężniejszy, lecz również aby lepiej wykorzystywał wszystkie możliwości systemu – od sensorów do radarów takich jak AN/TPY-2”.

Podczas ostatniego testu radar śledzący cele w początkowej fazie lotu (forward-looking) AN/TPY-2 jako pierwszy wykrył nadchodzące zagrożenie, dając sygnał do odpalenia pocisku SM-3 Block IB w przestrzeń kosmiczną.

„SM-3 i radar AN/TPY-2 stanowią doskonałą parę” – powiedział Tom Laliberty, wiceprezes ds. programów obrony przeciwrakietowej w firmie Raytheon Integrated Defense Systems. „Współdziałanie tego radaru i pocisku pozwala na obronę większego obszaru”.

Radar AN/TPY-2 jest tak precyzyjny, że wykryje piłkę baseballową wystrzeloną ze stadionu oddalonego o setki mil. Jego „jastrzębi wzrok” pozwala na błyskawiczne wystrzelenie pocisku SM-3 w przestrzeń kosmiczną, umożliwiając mu zniszczenie celu znajdującego się bliżej terenu nieprzyjaciela, a nie terenu sojusznika.

Informacje o Standard Missile 3
Wystrzeliwane z morza lub lądu pociski SM-3 niszczą nadlatujące cele balistyczne, uderzając w nie z siłą 10-tonowej ciężarówki rozpędzonej do prędkości 1000 kilometrów na godzinę. Zarówno w przypadku wersji lądowej, jak i morskiej, U.S. Navy wykorzystuje tę samą infrastrukturę logistyki i wsparcia, co pozwala na oszczędność pieniędzy oraz czasu. Dotychczas dostarczono ponad 230 pocisków SM-3.

Informacje o AN/TPY-2
AN/TPY-2 to przenośny radar wysokiej rozdzielczości działający w paśmie X, który umożliwia dalekie namierzanie, precyzyjne śledzenie oraz identyfikację wszystkich klas pocisków balistycznych. Radary AN/TPY-2 są rozmieszczone na całym świecie i mogą działać w dwóch trybach: terminal (śledzenie pocisków w końcowej fazie lotu) oraz forward-based (śledzenie pocisków w początkowej fazie lotu).

Informacje o firmie Raytheon
Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2014 roku 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 93 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Więcej informacji o firmie Raytheon uzyskać można pod adresem www.raytheon.com oraz obserwując nas na Twitterze @raytheon.

Więcej wiadomości o polskim Patriocie można znaleźć na stronie patriotsystem.pl oraz na Twitterze @Patriot_PL.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”