Test nowego radaru firmy Raytheon: prześledził i namierzył manewrujące myśliwce

PELHAM, New Hampshire (20 lutego 2017 r.) – Najnowszy, opracowany przez Raytheon Company [NYSE: RTN] radar zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array, AESA) i bazujący na technologii azotku galu, zaproponowany jako udoskonalona wersja obecnego radaru systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™, prześledził podczas testu manewrujące myśliwce i zgromadził dane do kierowania ogniem.

Choć był to pierwszy test, w którym prototypowy radar AESA bazujący na technologii GaN namierzał manewrujące myśliwce, wcześniej śledził on i brał na cel tysiące samolotów nie wykonujących manewrów taktycznych.

„Dzięki technologii GaN nowy radar AESA firmy Raytheon skanuje niebo w zakresie 360 stopni, oferując wysoką niezawodność operacyjną i większe możliwości przy dwukrotnie niższych kosztach operacyjnych – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych firmy Raytheon. – Test ten jest kolejnym dowodem na to, że modernizacja jest gotowa do przejścia w fazę inżynieryjno-produkcyjno-rozwojową”.

Raytheon przedstawił prototyp radaru AESA wykonanego w technologii GaN na targach branżowych Winter Association of the U.S. Army w marcu 2016 r. Wcześniej Raytheon zademonstrował możliwość wykrywania celów w zakresie 360 stopni przez system Patriot przy użyciu mniejszej, bazującej na GaN pilotażowej anteny AESA.

Nowy, opracowany przez Raytheon radar AESA wykonany w technologii GaN będzie współpracował z systemem dowodzenia IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) oraz innymi rozwiązaniami o architekturze otwartej. Pozostanie przy tym kompatybilny z bieżącym stanowiskiem kierowania ogniem systemu Patriot (Engagement Control Station) i zachowa pełną zgodność operacyjną z systemami NATO.

Kilku obecnych i oczekiwanych użytkowników systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot w Europie i Azji wyraziło już zainteresowane nabyciem radaru AESA wykonanego w technologii GaN.

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

O technologii GaN
Firma Raytheon jest liderem w zakresie tworzenia innowacji i rozwoju technologii azotku galu (GaN) już od 17 lat i zainwestowała ponad 200 milionów dolarów, aby jak najszybciej wdrożyć tę najnowszą technologię w siłach zbrojnych przy optymalnych kosztach i bez ryzyka. Firma Raytheon zademonstrowała dojrzałość tej technologii na wiele różnych sposobów, np. przewyższając wymogi w zakresie niezawodności związane z wdrożeniem tej technologii do produkcji systemów obronnych.

O Raytheon
Raytheon Company, której obroty w 2016 roku wyniosły 24 mld dolarów i która zatrudnia 63 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

W Polsce można nas obserwować na Twitterze @Patriot_PL a dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://patriotsystem.pl/

This document does not contain technology or technical data controlled under either the U.S. International Traffic in Arms Regulations or the U.S. Export Administration. E17-KCKD

Ostatnie informacje prasowe

„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA