Test nowego radaru firmy Raytheon: prześledził i namierzył manewrujące myśliwce

PELHAM, New Hampshire (20 lutego 2017 r.) – Najnowszy, opracowany przez Raytheon Company [NYSE: RTN] radar zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array, AESA) i bazujący na technologii azotku galu, zaproponowany jako udoskonalona wersja obecnego radaru systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™, prześledził podczas testu manewrujące myśliwce i zgromadził dane do kierowania ogniem.

Choć był to pierwszy test, w którym prototypowy radar AESA bazujący na technologii GaN namierzał manewrujące myśliwce, wcześniej śledził on i brał na cel tysiące samolotów nie wykonujących manewrów taktycznych.

„Dzięki technologii GaN nowy radar AESA firmy Raytheon skanuje niebo w zakresie 360 stopni, oferując wysoką niezawodność operacyjną i większe możliwości przy dwukrotnie niższych kosztach operacyjnych – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych firmy Raytheon. – Test ten jest kolejnym dowodem na to, że modernizacja jest gotowa do przejścia w fazę inżynieryjno-produkcyjno-rozwojową”.

Raytheon przedstawił prototyp radaru AESA wykonanego w technologii GaN na targach branżowych Winter Association of the U.S. Army w marcu 2016 r. Wcześniej Raytheon zademonstrował możliwość wykrywania celów w zakresie 360 stopni przez system Patriot przy użyciu mniejszej, bazującej na GaN pilotażowej anteny AESA.

Nowy, opracowany przez Raytheon radar AESA wykonany w technologii GaN będzie współpracował z systemem dowodzenia IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) oraz innymi rozwiązaniami o architekturze otwartej. Pozostanie przy tym kompatybilny z bieżącym stanowiskiem kierowania ogniem systemu Patriot (Engagement Control Station) i zachowa pełną zgodność operacyjną z systemami NATO.

Kilku obecnych i oczekiwanych użytkowników systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot w Europie i Azji wyraziło już zainteresowane nabyciem radaru AESA wykonanego w technologii GaN.

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

O technologii GaN
Firma Raytheon jest liderem w zakresie tworzenia innowacji i rozwoju technologii azotku galu (GaN) już od 17 lat i zainwestowała ponad 200 milionów dolarów, aby jak najszybciej wdrożyć tę najnowszą technologię w siłach zbrojnych przy optymalnych kosztach i bez ryzyka. Firma Raytheon zademonstrowała dojrzałość tej technologii na wiele różnych sposobów, np. przewyższając wymogi w zakresie niezawodności związane z wdrożeniem tej technologii do produkcji systemów obronnych.

O Raytheon
Raytheon Company, której obroty w 2016 roku wyniosły 24 mld dolarów i która zatrudnia 63 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

W Polsce można nas obserwować na Twitterze @Patriot_PL a dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://patriotsystem.pl/

This document does not contain technology or technical data controlled under either the U.S. International Traffic in Arms Regulations or the U.S. Export Administration. E17-KCKD

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”