System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot świętuje półwiecze innowacji

Najnowsza technologia sprawdzona w warunkach bojowych i podczas 700 prób w locie

Huntsville, Alabama, (14 sierpnia 2015 r.) — Podczas gdy sprawdzony w warunkach bojowych system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot™ odnotował już 50 lat innowacji, rewolucyjne technologie stworzone przez Raytheon Company [NYSE: RTN] nieustannie modernizują ten sprawdzony w boju system by stawić czoła zarówno teraźniejszym, jak i przyszłym zagrożeniom.

– Dzisiejszy Patriot to podlegający ciągłym przeobrażeniom to system stworzony w oparciu o rezultaty ponad 2 500 testów naziemnych i 700 prób w locie, a także o doświadczenia z niezliczonych operacji i dziesiątków przechwyconych w walce celów – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych (Integrated Defense Systems) firmy Raytheon – W ścisłej współpracy z armią USA, naszymi klientami z całego świata i partnerami branżowymi Raytheon wprowadza innowacyjne rozwiązania we wszystkich aspektach systemu Patriot, od modernizacji sprzętu i oprogramowania tak by móc sprostać przyszłym zagrożeniom, poprzez utrzymanie i serwisowanie sprzętu, aż po faktyczne operacje i wykorzystanie na polu walki.

Chociaż Patrioty opuszczające fabrykę Raytheona w Andover w stanie Massachusetts noszą tę samą nazwę i wyglądają tak samo, jak ich wcześniejsze wersje, podobieństwo jest powierzchowne. Pamiętające czasy zimnej wojny lampy elektronowe i monochromatyczne ekrany to pieśń przeszłości. Zostały one zastąpione najnowszą technologią – mikroprocesorami mniejszymi od ziarenka piasku i wysokiej rozdzielczości monitorami, których pozazdrościć mogą fani gier. Dziś Patriot korzysta z trzech nowych pocisków – GEM-T, PAC-3 i PAC-3 MSE – do zwalczania dronów, samolotów, pocisków manewrujących i taktycznych rakiet balistycznych.

Zmienił się nawet proces projektowania i produkcji systemu Patriot. – Inżynierowie pracują teraz w trójwymiarowym środowisku rzeczywistości wirtualnej, które pozwala im na sprawdzenie i wypróbowanie określonego projektu przed wdrożeniem go do produkcji w wysoce zautomatyzowanych zakładach Raytheon. – powiedział Acaba.

Starsze Patrioty nie są już tak naprawdę te same. Wynika to z tego, że Patriot składa się z wielu elementów, takich jak radar, pociski oraz system dowodzenia i sterowania i wszystkie one podlegają nieustającej modernizacji. Tak właśnie zmienia się Patriot – dotrzymuje kroku ewoluującym misjom i pojawiającym się nowym zadaniom.

– Raytheon wspiera eksploatację systemu Patriot – powiedział Wally Massenburg, starszy dyrektor ds. prowadzenia działalności w dziale wsparcia misji – Z punktu widzenia modernizacji oznacza to, że bierzemy system Patriot zbudowany kilkanaście lat temu, wymieniamy wszystkie stare elementy sprzętowe i wgrywamy nowe oprogramowanie. W efekcie system posiada te same możliwości, co Patriot zbudowany w 2015 roku, a także, co równie ważne, ten sam resurs.

Nieustająca modernizacja i wprowadzenie ulepszeń jest częścią przemyślanego planu.

– Armia USA postanowiła utrzymać system Patriot na służbie do roku 2048. Oznacza to, że Stany Zjednoczone oraz pozostałe 12 państw-partnerów uczestniczących w programie Patriot kontynuuje znaczące inwestycje w system Patriot, aby zagwarantować, że będzie on wyprzedzał przyszłe zagrożenia. – powiedział Tim Glaeser, wiceprezes ds. rozwoju działalności zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych (Integrated Defense Systems) firmy Raytheon – Międzynarodowi partnerzy Patriot czerpią znaczące korzyści z tych inwestycji, ponieważ wszystkie 13 państw-partnerów programu wspólnie korzysta z wprowadzanych ulepszeń i doświadczeń użytkowników.

Składająca się obecnie z 13 państw grupa partnerów Patriot zyska wkrótce nowego członka – system ten wybrała niedawno Polska, aby spełnić swoje potrzeby w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Oprócz wsparcia programu rozwoju technologicznego stworzonego przez armię USA oraz partnerów Patriot firma Raytheon inwestuje w rozwój systemu także własne środki. Przykładem jest azotek galu (GaN) – technologia poprawiająca działanie systemu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów produkcji i eksploatacji.

– Raytheon pracuje obecnie nad finansowanym ze środków własnych projektem badawczo-rozwojowym, którego celem jest opracowanie nowego radaru systemu Patriot wyposażonego w antenę z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA) opartą na technologii GaN. Efektem będzie obniżenie kosztów budowy i eksploatacji systemu Patriot, a jednocześnie zwiększenie możliwości systemu, na przykład dzięki ochronie w promieniu 360 stopni. – powiedział Norm Cantin, dyrektor ds. programów modernizacji systemu Patriot – Ochronę dookólną zademonstrowaliśmy w naszej pilotażowej antenie AESA opartej na technologii GaN. Jesteśmy aktualnie w trakcie budowy pełnowymiarowego demonstratora naszego nowego radaru.

Rząd USA zezwolił ostatnio na eksport radaru AESA z technologią GaN, a Raytheon pokazał pilotażową antenę w kilku krajach, w tym w USA i w Polsce. Oprócz opartej na GaN technologii AESA antena główna obejmuje szereg innych innowacyjnych rozwiązań, takich jak nowa, zbudowana w Polsce antena systemu identyfikacji swój-obcy, która pozwala obronie powietrznej rozróżnić pomiędzy własnymi i wrogimi samolotami.

– Wypróbowany w warunkach bojowych system Patriot ma na koncie wiele zdumiewających sukcesów, a przed sobą – wielką przyszłość. – powiedział Ralph Acaba. – Obserwujcie rozwój sytuacji. Najlepsze dopiero przed nami.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”