System obrony powietrznej Patriot dla Polski nabiera kształtu, Lotnictwo Aviation International, 10/2017

Jak posuwają się prace nad bocznymi antenami do radaru najnowszej wersji systemu Patriot?
Obecnie dysponujemy już anteną główną i antenami bocznymi stworzonymi w technologii azotku Galu (GaN), w pełni zintegrowanymi do użycia z tym samym oprogramowaniem i sprzętem. Ta konfiguracja jest już testowana od 18 miesięcy. Odbyliśmy ponad 1000 godzin testów, wykrywania i strzelania do celów latających, także przy użyciu bocznych anten.

Czy z paneli bocznych były już obserwowane rakiety balistyczne?
Na razie nie na żywo. US Navy ma jednak taki radar – AMDR na Hawajach i tam za jego pomocą obserwowano dotychczas odpalenia dwóch pocisków balistycznych na żywo. Pamiętajmy jednak, że zdolności systemów wewnątrz radarów od lat użytkowanych i śledzących pociski balistyczne, powstały według tej samej logiki oprogramowania, która została zastosowana także w tym najnowszym radarze z anteną w technologii GaN. Dużą korzyścią takiego podejścia jest użycie w zmodyfikowanej wersji aż 80-90 procent wewnętrznych systemów i oprogramowania dotychczasowych radarów, a zatem korzystanie z wielu lat testów i działań operacyjnych.

Jakie jest obecnie międzynarodowe zainteresowanie radarem nowego typu?
Obecnie mamy co najmniej trzy inicjatywy dotyczące współfinansowania i rozwoju tego projektu. Mamy też 8-9 zapytań od dotychczasowych klientów na temat tego, kiedy to rozwiązanie będzie gotowe. Klientów interesują różne konfiguracje, nie wszyscy bowiem potrzebują radiolokatora działającego w azymucie 360˚ – niektórzy chcieliby po prostu pozyskać tylko nową antenę przednią, bo u nich zagrożenie może nadejść tylko z jednego, określonego kierunku. Jedni chcą zastąpić dzięki tej antenie mniejsze, eksploatowane obecnie systemy, inni zwiększyć swoje zdolności.

Czy mógłby Pan nam zdradzić jakie są doświadczenia z wykorzystania systemów
Patriot w Jemenie?
Moge tylko powiedzieć, że przechwycono tam ponad 100 taktycznych pocisków balistycznych. Aż 90 procent przechwyceń odbyło się z użyciem pocisków GEM-T.

Tani, masowy pocisk Skyceptor jest oferowany Polsce… Czy także innym klientom?
Tak. Polska jest pierwsza, ale chciałbym przypomnieć, że Skyceptor jest oparty na pocisku „ziemia-powietrze” Stunner używanym operacyjnie w Izraelu. Skyceptorem jest zainteresowanych obecnie kilka państw ze względu na jego niski koszt i zdolności. Patrząc długofalowo wielu klientów będzie chciało takiego efektywnego kosztowo rozwiązania.

Czy może Pan coś powiedzieć o kwestii modernizacji niemieckich baterii Patriot?
Negocjacje dotyczące modernizacji Patriotów do konfiguracji 3+ są w fazie końcowej, tymczasem realizacja programu TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem) jest wstrzymana do ogłoszenia wyników wyborów w Niemczech. Nowy rząd go zrealizuje, jeśli podejmie taką decyzję, ale póki co status tego przedsięwzięcia nie zmienił się od ubiegłego roku.

Ostatnio duże zainteresowanie Patriotem wyraziła Rumunia…
Mamy oficjalne stanowisko Bukaresztu w tej sprawie. Wysłali do nas zapytanie ofertowe. Interesuje ich obecna konfiguracja Patriota 3+ i trwają końcowe rozmowy na poziomie międzyrządowym. Spodziewamy się ogłoszenia wyników rozmów na ten temat w niedalekiej przyszłości.

Czy Rumunia zdecydowała się na szybki zakup gotowego wyrobu?
Tak, tu chodzi raczej o szybką ścieżkę zakupu systemu „z półki”.

Czyli z Polską macie trudniej.
Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana ze względu na zapotrzebowanie dotyczące najnowszych rozwiązań technicznych i wymogi offsetowe. W Rumunii natomiast nie wymaga się offsetu.

A jeśli chodzi o system dowodzenia IBCS, kiedy Raytheon będzie miał do niego dostęp i czy będzie mógł implementować go do polskich zestawów?
Polski MON podjął decyzję, że zaczeka, aż IBCS będzie gotowy i wtedy dopiero trafią do Polski pierwsze baterie. To opóźni dostawy do czasu ukończenia IBCS. Obecny plan polega na dostarczeniu polskiej konfiguracji równolegle z amerykańską dla US Army. Obawiamy się trochę ryzyka związanego z harmonogramem, ponieważ ten system dowodzenia to produkt będący nadal w trakcie rozwoju.

Dziękujemy za rozmowę.

Jerzy Gruszczyński,
Maciej Szopa

 

Artykuł jest też dostępny tutaj

Ostatnie informacje prasowe

Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę
Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę
GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje
GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021 Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021 Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”