Standard Missile-3 – jedyny na świecie pocisk do niszczenia rakiet balistycznych, który można rozlokować na lądzie lub na morzu

SM-3® to broń defensywna używana przez U.S. Navy do niszczenia rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Pocisk, który niszczy cele energią kinetyczną („hit-to-kill”), wykorzystuje pozaatmosferyczną głowicę kinetyczną („kill vehicle”) do uderzenia w cel w przestrzeni kosmicznej, co porównuje się do strzelania pociskiem w pocisk. Ogromna energia wyzwalana w wyniku zderzenia głowicy kinetycznej z celem całkowicie eliminuje zagrożenie; materiały wybuchowe są niepotrzebne. Pocisk uderza w cel z siłą 10-tonowej ciężarówki jadącej z prędkością niemal 1000 km/h.

Naziemne pociski SM-3

Program SM-3 jest kluczowym elementem koncepcji Stanów Zjednoczonych określanej mianem Phased Adaptive Approach i oznaczającej rozwój obrony antyrakietowej w sposób etapowy i adaptowany do pojawiających się zagrożeń rakietowych i nowych rozwiązań technologicznych.

Obecnie okręty U.S. Navy z pociskami SM-3 rozlokowane przy wybrzeżach Europy zapewniają jedyną „wyższą warstwę” obrony kontynentu przed rosnącym zagrożeniem ze strony rakiet balistycznych. Od tego roku zacznie działać pierwsza naziemna wyrzutnia SM-3 w Rumunii, która zwiększy skuteczność europejskiego systemu obrony.

Elastyczność pocisku SM-3, który można odpalić zarówno z lądu, jak i z morza, pozwala krajom, które nie mają marynarki wojennej zdolnej do niszczenia celów balistycznych, wykorzystać go do ochrony dużych obszarów lądowych, co często określa się mianem obrony regionalnej, przy użyciu mniejszej liczby instalacji przechwytujących w porównaniu z innymi rozwiązaniami obrony przeciwrakietowej „niższej warstwy”.

Czy na lądzie, czy na morzu, SM-3 celująco wypada w testach. W 2014 r. po raz pierwszy pomyślnie odpalono SM-3 Block IB w ośrodku testowym Aegis Ashore na Hawajach. W tym samym roku pocisk SM-3 zniszczył cel balistyczny krótkiego zasięgu podczas skomplikowanych prób zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Pacyfiku.

Program ma na koncie ponad 25 udanych przechwyceń w przestrzeni kosmicznej, a ponad 240 pocisków przechwytujących dostarczono amerykańskiej i japońskiej marynarce wojennej.

SM-3 Block IB

SM-3 Block IB jest wyposażony w ulepszony dwukolorowy system wyszukiwawczy na podczerwień oraz zmodernizowany system manewrowo-napędowy, który precyzyjnie nakierowuje pocisk na nadlatujące cele. Wszedł do służby w 2014 roku i został rozlokowany na okrętach U.S. Navy na całym świecie.

SM-3 Block IIA

Pocisk nowej generacji SM-3 Block IIA jest opracowywany we współpracy z Japonią i przeznaczony do rozlokowania zarówno na lądzie, jak i na morzu. Ma dwie charakterystyczne nowe cechy: większe silniki rakietowe, które umożliwiają obronę większych obszarów przed zagrożeniami balistycznymi, oraz większą głowicę kinetyczną.

SM-3 Block IIA jest kluczowym elementem europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej.
W 2015 r. Raytheon rozpocznie jego próby w locie, przygotowując pocisk do rozlokowania na morzu i na lądzie w Polsce w 2018 r.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”