Rzeczpospolita 13.04.2015

Autor opublikowanego 1 kwietnia na łamach „Rzeczpospolitej” artykułu nt. wyboru systemu obrony przeciwrakietowej „Wisła płynie. Ale dokąd?” Andrzej Karkoszka zastanawia się nad kierunkiem, w jakim to postępowanie podąża.

Jako wiceprezes odpowiedzialnego za ofertę Raytheona dla Polski mam okazję bezpośrednio obserwować, jak skrupulatnie polski rząd je prowadzi. Mam także dogłębną wiedzę o naszej ofercie, zatem mogę przedstawić oparte na faktach informacje dotyczące spełniania przez nią wymagań systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski.

Po pierwsze, Patriot™ jest najnowocześniejszym i najbardziej rozpowszechnionym na świecie systemem obrony przeciwrakietowej. Grono jego użytkowników obejmuje 13 państw, w tym pięciu członków NATO: USA, Grecję, Hiszpanię, Holandię i Niemcy. Łącznie na świecie rozlokowanych jest ponad 200 baterii Patriot, w tej chwili mamy w produkcji blisko 20 kolejnych baterii.

[…] Po drugie, Patriot jest jedynym systemem sprawdzonym w warunkach bojowych. Swój chrzest bojowy miał w operacji „Pustynna burza”, a następnie, głęboko zmodernizowany, w operacji „Wolność dla Iraku”, gdzie ponownie okazał się niezwykle skuteczny, odpierając wszystkie ataki rakiet irackich. Od wielu też lat zapewnia skuteczną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową w Izraelu.

Po trzecie, armia USA zobowiązała się do używania systemu Patriot co najmniej do 2048 r. i co roku przeznacza spore środki na jego utrzymanie i modernizację: w ub. r. 235,5 mln dol., a w tym roku – kolejne 212 mln dolarów. Ponadto na rok 2015 Kongres zaaprobował dalsze finansowanie systemu Patriot w wysokości 241 mln dol. Dodatkowe środki zapewniają także niektórzy użytkownicy.

Dzięki tym środkom Patriot jest regularnie modernizowany – na rok 2015 mamy zamówienia na modernizację ponad stu baterii. Najnowsza wersja systemu to tzw. konfiguracji 3+, którą już wdrożyliśmy lub wdrażamy w USA, Holandii, Katarze, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, ZEA i na Tajwanie; przez kilkoma dniami podpisaliśmy kolejny kontrakt, z Koreą Południową.

[…] Po czwarte, system Patriot jako jedyny jest w 100 proc. interoperacyjny z systemami NATO, w szczególności z systemem obrony powietrznej THAAD, systemem AEGIS używanym przez US Navy na Morzu Śródziemnym oraz systemem AEGIS ASHORE, który zostanie rozmieszczony w Rumunii i w Polsce, w Redzikowie – w 2018 r. Ten ostatni będzie się opierał na pociskach antybalistycznych SM-3, także naszej produkcji.

Po piąte, użytkownicy systemu Patriot co roku odpalają nawet sto pocisków, z każdego testu wyciągają cenne wnioski. Pod tym względem konkurencji nie może się z nami równać.

[…] Nie podzielam obawy autora o możliwość uzyskania zgody rządu USA na transfer technologii i danych do polskich partnerów. W Polsce będą produkowane pociski GEM-T i LCI i wiele innych elementów naszego systemu, a polski przemysł będzie miał dostęp do tych technologii. Niedawno otrzymaliśmy zgodę na eksport celem opracowania kluczowych elementów Patriota Next Generation.

Pełna treść artykułu „Pustynna burza sprawdziła patrioty” dostępna w serwisie Rp.pl tutaj.

Wybrane artykuły w polskich mediach

Raytheon Technologies w Polsce, Raport WTO, 1/2021 Raytheon Technologies w Polsce, Raport WTO, 1/2021
Raytheon Technologies w Polsce, Raport WTO, 1/2021
Raytheon Technologies – od aktywności biznesowej do prospołecznej, Nowa Technika Wojskowa, 1/2021 Raytheon Technologies – od aktywności biznesowej do prospołecznej, Nowa Technika Wojskowa, 1/2021
Raytheon Technologies – od aktywności biznesowej do prospołecznej, Nowa Technika Wojskowa, 1/2021
Zbrojeniowy gigant, Polska Zbrojna, 1/2021 Zbrojeniowy gigant, Polska Zbrojna, 1/2021
Zbrojeniowy gigant, Polska Zbrojna, 1/2021
Wyrzutnie dla „Wisły” zbuduje Huta Stalowa Wola Wyrzutnie dla „Wisły” zbuduje Huta Stalowa Wola
Wyrzutnie dla „Wisły” zbuduje Huta Stalowa Wola
Elektronika Patriotów ma polskich producentów; Rzeczpospolita; 10.09.2020 Elektronika Patriotów ma polskich producentów; Rzeczpospolita; 10.09.2020
Elektronika Patriotów ma polskich producentów; Rzeczpospolita; 10.09.2020
Raytheon: mamy swój wkład w powstanie supermyśliwca; Rzeczpospolita; 9.09.2020 Raytheon: mamy swój wkład w powstanie supermyśliwca; Rzeczpospolita; 9.09.2020
Raytheon: mamy swój wkład w powstanie supermyśliwca; Rzeczpospolita; 9.09.2020