Rzeczpospolita 13.04.2015

Autor opublikowanego 1 kwietnia na łamach „Rzeczpospolitej” artykułu nt. wyboru systemu obrony przeciwrakietowej „Wisła płynie. Ale dokąd?” Andrzej Karkoszka zastanawia się nad kierunkiem, w jakim to postępowanie podąża.

Jako wiceprezes odpowiedzialnego za ofertę Raytheona dla Polski mam okazję bezpośrednio obserwować, jak skrupulatnie polski rząd je prowadzi. Mam także dogłębną wiedzę o naszej ofercie, zatem mogę przedstawić oparte na faktach informacje dotyczące spełniania przez nią wymagań systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski.

Po pierwsze, Patriot™ jest najnowocześniejszym i najbardziej rozpowszechnionym na świecie systemem obrony przeciwrakietowej. Grono jego użytkowników obejmuje 13 państw, w tym pięciu członków NATO: USA, Grecję, Hiszpanię, Holandię i Niemcy. Łącznie na świecie rozlokowanych jest ponad 200 baterii Patriot, w tej chwili mamy w produkcji blisko 20 kolejnych baterii.

[…] Po drugie, Patriot jest jedynym systemem sprawdzonym w warunkach bojowych. Swój chrzest bojowy miał w operacji „Pustynna burza”, a następnie, głęboko zmodernizowany, w operacji „Wolność dla Iraku”, gdzie ponownie okazał się niezwykle skuteczny, odpierając wszystkie ataki rakiet irackich. Od wielu też lat zapewnia skuteczną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową w Izraelu.

Po trzecie, armia USA zobowiązała się do używania systemu Patriot co najmniej do 2048 r. i co roku przeznacza spore środki na jego utrzymanie i modernizację: w ub. r. 235,5 mln dol., a w tym roku – kolejne 212 mln dolarów. Ponadto na rok 2015 Kongres zaaprobował dalsze finansowanie systemu Patriot w wysokości 241 mln dol. Dodatkowe środki zapewniają także niektórzy użytkownicy.

Dzięki tym środkom Patriot jest regularnie modernizowany – na rok 2015 mamy zamówienia na modernizację ponad stu baterii. Najnowsza wersja systemu to tzw. konfiguracji 3+, którą już wdrożyliśmy lub wdrażamy w USA, Holandii, Katarze, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, ZEA i na Tajwanie; przez kilkoma dniami podpisaliśmy kolejny kontrakt, z Koreą Południową.

[…] Po czwarte, system Patriot jako jedyny jest w 100 proc. interoperacyjny z systemami NATO, w szczególności z systemem obrony powietrznej THAAD, systemem AEGIS używanym przez US Navy na Morzu Śródziemnym oraz systemem AEGIS ASHORE, który zostanie rozmieszczony w Rumunii i w Polsce, w Redzikowie – w 2018 r. Ten ostatni będzie się opierał na pociskach antybalistycznych SM-3, także naszej produkcji.

Po piąte, użytkownicy systemu Patriot co roku odpalają nawet sto pocisków, z każdego testu wyciągają cenne wnioski. Pod tym względem konkurencji nie może się z nami równać.

[…] Nie podzielam obawy autora o możliwość uzyskania zgody rządu USA na transfer technologii i danych do polskich partnerów. W Polsce będą produkowane pociski GEM-T i LCI i wiele innych elementów naszego systemu, a polski przemysł będzie miał dostęp do tych technologii. Niedawno otrzymaliśmy zgodę na eksport celem opracowania kluczowych elementów Patriota Next Generation.

Pełna treść artykułu „Pustynna burza sprawdziła patrioty” dostępna w serwisie Rp.pl tutaj.

Wybrane artykuły w polskich mediach

Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021 Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021
Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021 Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021
Dostawy wyrzutni Patriot dla Polski jeszcze w tym roku, PAP, 23.04.2021 Dostawy wyrzutni Patriot dla Polski jeszcze w tym roku, PAP, 23.04.2021
Dostawy wyrzutni Patriot dla Polski jeszcze w tym roku, PAP, 23.04.2021
Nie tylko Patriot – korporacja Raytheon Technologies w Polsce Nie tylko Patriot – korporacja Raytheon Technologies w Polsce
Nie tylko Patriot – korporacja Raytheon Technologies w Polsce
Raytheon Technologies w Polsce, Raport WTO, 1/2021 Raytheon Technologies w Polsce, Raport WTO, 1/2021
Raytheon Technologies w Polsce, Raport WTO, 1/2021
Raytheon Technologies – od aktywności biznesowej do prospołecznej, Nowa Technika Wojskowa, 1/2021 Raytheon Technologies – od aktywności biznesowej do prospołecznej, Nowa Technika Wojskowa, 1/2021
Raytheon Technologies – od aktywności biznesowej do prospołecznej, Nowa Technika Wojskowa, 1/2021