RZECZPOSPOLITA 12.08.2014, Marcin Piasecki

Fragmenty rozmowy z Ralphem Acabą, wiceprezesem pionu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej koncernu Raytheon

Czy Raytheon spodziewa się zrobić dobry interes w Polsce?

Oczywiście. Już pracujemy z szeregiem partnerów w Polsce. Raytheon ma duże doświadczenie w rozwijaniu partnerstwa na lokalnych rynkach. Mamy nadzieję, że rozwiniemy takie same długofalowe relacje z polskim przemysłem.

Z jakimi państwami współpracujecie?

Chociażby z Japonią, ale także z Niemcami, w których jesteśmy obecni od ćwierć wieku. Nasza współpraca z miejscowym przemysłem zawsze ma charakter długoterminowy. Nie jest tak, że wdrażamy jeden program i znikamy.

To jaka jest biznesowa propozycja Raytheona dla Polski?

Kooperacja w produkcji i wdrażaniu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot™.

Kooperacja na jakim poziomie?

Chcemy, aby wkład polskiego przemysłu w budowę systemu wynosił 50 proc. Już od ponad pół roku badamy możliwości waszych fabryk w tym zakresie. Chcemy je dobrze zrozumieć, podobnie jak chcemy zrozumieć potrzeby waszego przemysłu. Rozmawialiśmy z ponad setką firm. Z Bumar Elektronika już podpisaliśmy porozumienie dotyczącej wspólnej pracy nad radarem systemu Patriot. Jak widać bardzo metodycznie podchodzimy do zagadnienia współpracy.

Jak pan ocenia sytuację i możliwości firm polskiego sektora obronnego?

Są w Polsce firmy mające znakomite możliwości technologiczne. Największe wyzwanie widzimy obecnie w zdolnościach produkcyjnych, ale prowadzimy produktywne rozmowy i staramy się rozwiązać te kwestie. Rozmawiamy zresztą nie tylko z przemysłem, także z uczelniami i widzimy możliwości szerokiej współpracy z nimi.

Czyli z 16 mld zł dotychczas przeznaczonych na program antyrakietowy Wisła, osiem zostanie w Polsce?

Tak. W dłuższym terminie najprawdopodobniej więcej. Przecież system Patriot będziemy rozwijać, w czym będą uczestniczyli również polscy partnerzy.

Jaka jest propozycja techniczna Raytheona dla Polski?

Polska zwróciła się o zapewnienie podstawowej gotowości operacyjnej systemu do roku 2018, a całkowitej – do roku 2022. Nasze podejście jest zatem etapowe – zaoferujemy zmodernizowany system Patriot w celu zapewnienia podstawowej gotowości operacyjnej, a jednocześnie będziemy współpracowali z polskim przemysłem zbrojeniowym przy zaprojektowaniu i koprodukcji systemu Patriot nowej generacji. Będzie on obejmował nowy system dowodzenia i kontroli (C2), wykorzystujący najnowsze technologie radar o polu widzenia 360 stopni oraz nowy, zaawansowany a jednocześnie niezbyt kosztowny pocisk przechwytujący LCI.

Kiedy mógłby zacząć funkcjonować w Polsce?

To oczywiście będzie zależało od wielu czynników, w tym wymogów MON, ale powinniśmy być gotowi z dostarczeniem systemu Patriot Nowej Generacji, zawierającego istotny wkład polskiego przemysłu, w 2022 roku.

Patriot nowej generacji jeszcze nie istnieje. Polska kupi kota w worku?

Ależ skąd. Mamy przecież mamy olbrzymie doświadczenie w budowie takich systemów. I to od paru dekad. One są ciągle wszechstronnie, także w warunkach bojowych. To nie jest tak, że nowa generacja zostanie zbudowana zupełnie od zera. Niektóre, wypróbowane już części systemu przejdą po prostu głęboka modyfikację.

[…] Co się będzie działo po roku 2022? Myślę o zaangażowaniu Raytheona w polski przemysł obronny.

Patriot będzie nieustannie rozwijany i doskonalony. Będziemy zwiększali jego możliwości i oferowali z udziałem polskiego przemysłu kolejnym klientom na świecie. Polska będzie jedynym producentem niektórych elementów. Co ważne, chcemy, by rozwiązania z Patriota były również do zastosowania w innych systemach – na przykład krótkiego zasięgu. Trzeba również pamięta, że Polska jest liderem w Europie Środkowej. Łatwo sobie wyobrazić, ze inne państwa regionu kupują systemy wyprodukowane z polskim udziałem.

To o czym pan mówi to są zobowiązania czy deklaracje?

To więcej niż deklaracje. Wystarczy spojrzeć jak wchodzimy w relacje z kolejnymi partnerami w różnych państwach. To zawsze jest ścisła i długoterminowa współpraca.

Pełna treść rozmowy dostępna w serwisie Rp.pl tutaj.

Wybrane artykuły w polskich mediach

Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021 Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021
Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021
Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021 Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021
Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021
Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021 Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021
Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021 Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021 Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021
Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021 Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021