Oparta na azotku galu (GaN) technologia AESA pozwala na obniżenie kosztów i kolejne udoskonalenia w przyszłości
TEWKSBURY, Massachusetts, (19 lutego 2015 r.) — Rząd Stanów Zjednoczonych zezwolił firmie Raytheon Company [NYSE: RTN] na eksport czujnika Patriot™ wykorzystującego technologię aktywnego elektronicznego skanowania fazowego (Active Electronically Scanned Array – AESA) opartą na azotku galu (GaN) do państw-partnerów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.
– Technologia AESA oparta na GaN umożliwi nabywcom sprawdzonego w walce systemu Patriot zoptymalizowane śledzenie celów w promieniu 360 stopni i pozwoli przygotować grunt pod przyszłe udoskonalenia systemu zwiększające zakres jego możliwości. – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych (IDS) firmy Raytheon. – Technologia AESA oparta na GaN pozwala na zwiększenie już dziś wysokiej niezawodności systemu Patriot i znacząco redukuje roczne koszty obsługi i konserwacji radaru, które i tak są już mniejsze dzięki innym, niedawno wprowadzonym ulepszeniom radaru Patriot.
Sprawdzona, dojrzała technologia AESA oparta na GaN, która stanie się częścią systemu Patriot, jest wykorzystywana w projekcie nowego radaru obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej marynarki wojennej USA, a także w wielu systemach stosowanych w siłach powietrznych tego państwa. W lutym 2014 roku firma Raytheon zademonstrowała prototyp opartej na GaN anteny AESA dla radaru Patriot. W prototypie tym zastosowano azotek galu wyprodukowany w zakładzie Raytheona, który jako pierwszy otrzymał przyznawany przez departament obrony USA certyfikat gotowości do produkcji (Manufacturing Readiness Level – MRL) poziomu 8, co pokazuje, że azotek galu Raytheon jest gotowy do wejścia do produkcji po zademonstrowaniu wysokiego standardu procesów produkcyjnych i kontroli jakości.
O technologii GaN
Firma Raytheon jest liderem w zakresie tworzenia innowacji i rozwoju technologii azotku galu (GaN) już od 15 lat i zainwestowała ponad 150 milionów dolarów, aby jak najszybciej wdrożyć tę najnowszą technologię w wojsku przy nikich kosztach i bez ryzyka. Firma Raytheon zademonstrowała dojrzałość tej technologii na wiele różnych sposobów, przewyższając na przykład wymagania w zakresie niezawodności związane z wdrożeniem tej technologii do produkcji systemów obronnych.