Rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na wykorzystanie przystępnej cenowo wersji pocisku Stunner w polskim systemie Patriot

KIELCE, (6  września 2016 r.) – Rząd Stanów Zjednoczonych wydał zgodę firmie Raytheon [NYSE: RTN] na zintegrowanie SkyCeptora, wersji pocisku przechwytującego Stunner opracowanego wspólnie przez Izrael i Stany Zjednoczone, z polskim systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™.

SkyCeptor to nowy, zaawansowany pocisk przechwytujący z głowicą kinetyczną (hit-to-kill), opracowany z myślą o zwalczaniu rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, rakiet manewrujących
i zaawansowanych zagrożeń powietrznych.

„Raytheon przewiduje, że SkyCeptor będzie kosztował znacznie mniej niż pociski hit-to-kill obecnie używane w systemie Patriot — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon. — SkyCeptor zapewni polskim dowódcom większą elastyczność operacyjną oraz efektywny kosztowo sposób zwalczania szerokiej gamy zagrożeń”.

SkyCeptor spełni wymagania Polski w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej,  a ponadto  zagwarantuje polskim przedsiębiorstwom znaczący udział w jego produkcji.

Sprawdzony w boju system Patriot obecnie używa pocisków PAC-3, PAC-3 MSE i GEM-T.

  • PAC-3 i PAC-3 MSE to pociski przechwytujące z głowicami kinetycznymi (hit-to-kill), które niszczą cele siłą uderzenia.
  • Sprawdzony w walce pocisk GEM-T używa głowicy rozpryskowej do niszczenia rakiet taktycznych i balistycznych lub załogowych i bezzałogowych samolotów.

Pocisk Stunner jest przystępny cenowo, a przy tym:

  • Cechuje go najwyższej klasy aerodynamika, wieloimpulsowy silnik rakietowy oraz innowacyjna konstrukcja systemu samonaprowadzania.
  • Pomyślnie przeszedł cztery serie prób przechwycenia celów, które potwierdziły jego gotowość bojową jako efektora w izraelskim systemie Proca Dawida.
  • Jego produkcja już trwa na pełną skalę; wprowadzanie tych pocisków do służby w Siłach Zbrojnych Izraela rozpoczęło się w 2016 roku.

„Niskokosztowy pocisk przechwytujący SkyCeptor to przystępne  cenowo rozwiązanie dla polskiego systemu Patriot — powiedział Mitch Stevison, wiceprezes ds. systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon. — Użycie tego gruntownie przetestowanego efektora w polskim Patriocie pozwoli spełnić wymagania w zakresie zwalczania obecnych i przyszłych zagrożeń”.

Obecny niskokosztowy pocisk przechwytujący Stunner został opracowywany przez firmy Raytheon i Rafael Advanced Defense Systems oraz współfinansowany przez rządy Stanów Zjednoczonych i Izraela. Raytheon i Rafael rozpoczęły już wstępne prace integracyjne, a obecnie realizują proces testowania, modelowania i symulacji. Opracowują też plany i szukają potencjalnych partnerów do prac rozwojowych i koprodukcji.

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

O Raytheon
Raytheon Company, której obroty w 2015 roku wyniosły 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 94 lata. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

W Polsce można nas obserwować na Twitterze @Patriot_PL a dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://patriotsystem.pl.

This document does not contain technology or technical data controlled under either the U.S. International Traffic in Arms Regulations or the U.S. Export Administration. E16-ZD34

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”