Rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na wykorzystanie przystępnej cenowo wersji pocisku Stunner w polskim systemie Patriot

KIELCE, (6  września 2016 r.) – Rząd Stanów Zjednoczonych wydał zgodę firmie Raytheon [NYSE: RTN] na zintegrowanie SkyCeptora, wersji pocisku przechwytującego Stunner opracowanego wspólnie przez Izrael i Stany Zjednoczone, z polskim systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™.

SkyCeptor to nowy, zaawansowany pocisk przechwytujący z głowicą kinetyczną (hit-to-kill), opracowany z myślą o zwalczaniu rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, rakiet manewrujących
i zaawansowanych zagrożeń powietrznych.

„Raytheon przewiduje, że SkyCeptor będzie kosztował znacznie mniej niż pociski hit-to-kill obecnie używane w systemie Patriot — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon. — SkyCeptor zapewni polskim dowódcom większą elastyczność operacyjną oraz efektywny kosztowo sposób zwalczania szerokiej gamy zagrożeń”.

SkyCeptor spełni wymagania Polski w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej,  a ponadto  zagwarantuje polskim przedsiębiorstwom znaczący udział w jego produkcji.

Sprawdzony w boju system Patriot obecnie używa pocisków PAC-3, PAC-3 MSE i GEM-T.

  • PAC-3 i PAC-3 MSE to pociski przechwytujące z głowicami kinetycznymi (hit-to-kill), które niszczą cele siłą uderzenia.
  • Sprawdzony w walce pocisk GEM-T używa głowicy rozpryskowej do niszczenia rakiet taktycznych i balistycznych lub załogowych i bezzałogowych samolotów.

Pocisk Stunner jest przystępny cenowo, a przy tym:

  • Cechuje go najwyższej klasy aerodynamika, wieloimpulsowy silnik rakietowy oraz innowacyjna konstrukcja systemu samonaprowadzania.
  • Pomyślnie przeszedł cztery serie prób przechwycenia celów, które potwierdziły jego gotowość bojową jako efektora w izraelskim systemie Proca Dawida.
  • Jego produkcja już trwa na pełną skalę; wprowadzanie tych pocisków do służby w Siłach Zbrojnych Izraela rozpoczęło się w 2016 roku.

„Niskokosztowy pocisk przechwytujący SkyCeptor to przystępne  cenowo rozwiązanie dla polskiego systemu Patriot — powiedział Mitch Stevison, wiceprezes ds. systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon. — Użycie tego gruntownie przetestowanego efektora w polskim Patriocie pozwoli spełnić wymagania w zakresie zwalczania obecnych i przyszłych zagrożeń”.

Obecny niskokosztowy pocisk przechwytujący Stunner został opracowywany przez firmy Raytheon i Rafael Advanced Defense Systems oraz współfinansowany przez rządy Stanów Zjednoczonych i Izraela. Raytheon i Rafael rozpoczęły już wstępne prace integracyjne, a obecnie realizują proces testowania, modelowania i symulacji. Opracowują też plany i szukają potencjalnych partnerów do prac rozwojowych i koprodukcji.

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

O Raytheon
Raytheon Company, której obroty w 2015 roku wyniosły 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 94 lata. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

W Polsce można nas obserwować na Twitterze @Patriot_PL a dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://patriotsystem.pl.

This document does not contain technology or technical data controlled under either the U.S. International Traffic in Arms Regulations or the U.S. Export Administration. E16-ZD34

Ostatnie informacje prasowe

Radar LTAMDS, opracowany przez Raytheon, dział firmy RTX, wykrył i przechwycił zaawansowany cel Radar LTAMDS, opracowany przez Raytheon, dział firmy RTX, wykrył i przechwycił zaawansowany cel
Radar LTAMDS, opracowany przez Raytheon, dział firmy RTX, wykrył i przechwycił zaawansowany cel
Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA
Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA
Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii. Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii.
Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii.
Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę
Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę
Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów
Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów
GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje
GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje