BUKARESZT, 29 listopada 2017 r. — Rząd Rumunii podpisał umowę na zakup od US Army wypróbowanego w warunkach bojowych systemu Patriot™ firmy Raytheon. Umowa, formalnie nazywająca się Listem Oferty i Akceptacji (Letter of Offer and Acceptance), otwiera drogę do szybkiego osiągnięcia przez system Patriot w Rumunii Początkowej Zdolności Operacyjnej (IOC) i umożliwia Rządowi USA rozpoczęcie negocjacji kontraktu z firmą Raytheon.
Patriot jest systemem czysto obronnym, stanowiącym podstawę NATO-wskiego systemu obrony przeciwko pociskom balistycznym i manewrującym, nowoczesnym samolotom, śmigłowcom i bezzałogowcom. Pozyskanie przez Rumunię tego systemu przyczyni się do spełnienia przez nią zobowiązania w ramach NATO do wydawania na obronę co najmniej 2% produktu narodowego brutto.
– Wraz z uzyskaniem dzięki systemowi Patriot nowych zdolności obronnych, armia rumuńska będzie miała możliwość obrony Rumunii i jej sojuszników z NATO – powiedział Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon. – Patriot umożliwi także rumuńskim wojskom obrony powietrznej odbywanie szkoleń, ćwiczeń oraz interoperacyjność z ich odpowiednikami w USA i Europie.
System Patriot chroni obecnie obywateli i siły zbrojne trzynastu państw, w tym USA i czterech państw europejskich – Niemiec, Grecji, Holandii i Hiszpanii.
– Ten zakup umożliwi stworzenie miejsc pracy zarówno w USA, jak i w Rumunii – dodał Laliberty. – Raytheon rozwija długofalowe relacje z przedsiębiorstwami rumuńskimi, aby umożliwić nam budowę i utrzymanie jednostek Patriot w Rumunii.
Rumunia otrzyma system Patriot w Konfiguracji 3+, która jest najnowocześniejszą, dostępną obecnie wersją, jak również nieujawnioną liczbę pocisków przechwytujących GEM-T i PAC-3 MSE. Te pociski umożliwią siłom zbrojnym Rumunii zwalczenie obecnych i pojawiających się nowych zagrożeń.
O Raytheon
Raytheon Company, której obroty w 2016 roku wyniosły 24 mld dolarów i która zatrudnia 63 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.
W Polsce można nas obserwować na Twitterze @Patriot_PL, a dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://patriotsystem.pl.