Rumunia kupuje kolejne systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot

BUKARESZT, Rumunia 1 listopada 2018 r. — Rząd Rumunii podpisał umowę z US Army oraz dokonał płatności rządowi USA za zakup trzech kolejnych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot® firmy Raytheon [NYSE: RTN]. Podobnie jak pierwszy system, zamówiony w maju tego roku, dodatkowe jednostki zostały zakupione w procedurze Foreign Military Sales Departamentu Obrony USA.

Patriot jest systemem czysto obronnym, stanowiącym podstawę NATO-wskiego systemu obrony przeciwko pociskom balistycznym niższej warstwy, rakietom manewrującym, nowoczesnym samolotom i dronom.

– Rumunia kupuje najbardziej zaawansowany, najefektywniejszy i najnowocześniejszy system obrony przeciwko pociskom balistycznym na świecie. – powiedział Mike Ellison, dyrektor Raytheon na Rumunię. – Patriot został sprawdzony tysiące razy w czasie pokoju, a także wielokrotnie sprawdził się  w walce. Krótko mówiąc – Patriot ratuje ludzkie życie.

Zadanie ochrony swoich obywateli i sił zbrojnych powierzyło systemowi Patriot piętnaście innych państw, w tym USA i sześć państw europejskich: Niemcy, Grecja, Holandia, Hiszpania, Polska oraz Szwecja.

Wszystkie jednostki ogniowe Patriot, które otrzyma Rumunia, zostaną zbudowane od podstaw. I choć system ten nosi tę samą nazwę i wygląda podobnie jak system Patriot, który bronił NATO w czasach zimnej wojny, został on gruntownie unowocześniony.

– Jednostki ogniowe Patriot dla Rumunii będą składać się z tego samego sprzętu i oprogramowania, co jednostki Wojsk Lądowych USA. – powiedziała Michelle DeMaio, menedżer ds. rumuńskiego programu Patriot. – Zwiększy to zdolność Rumunii do uczestnictwa we wspólnych ćwiczeniach z US Army i innymi sojusznikami w NATO.

Program zakupu systemu Patriot  jest częścią zobowiązania Rumunii w ramach sojuszu NATO do przeznaczania na obronę co najmniej 2% swojego PKB. Najnowsza umowa oznacza realizację planów zakupu czterech jednostek ogniowych Patriot przez Siły Powietrzne Rumunii. Tym samym zamiar pozyskania w sumie siedmiu systemów Patriot, ogłoszony przez rząd, realizowany jest zgodnie z planem.

Umowa zawarta przez Rumunię i  US Army przygotowuje grunt pod rozpoczęcie przez rząd USA negocjacji kontraktowych z firmą Raytheon.

Informacja dodatkowa dla mediów:

Grono 16 państw – użytkowników systemu Patriot obejmuje:

 • Stany Zjednoczone
 • Holandię
 • Niemcy
 • Japonię
 • Izrael
 • Królestwo Arabii Saudyjskiej
 • Kuwejt
 • Tajwan
 • Grecję
 • Hiszpanię
 • Republikę Korei
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Katar
 • Rumunię
 • Polskę
 • Szwecję

 

Ostatnie informacje prasowe

„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA