Rumunia kupuje kolejne systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot

BUKARESZT, Rumunia 1 listopada 2018 r. — Rząd Rumunii podpisał umowę z US Army oraz dokonał płatności rządowi USA za zakup trzech kolejnych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot® firmy Raytheon [NYSE: RTN]. Podobnie jak pierwszy system, zamówiony w maju tego roku, dodatkowe jednostki zostały zakupione w procedurze Foreign Military Sales Departamentu Obrony USA.

Patriot jest systemem czysto obronnym, stanowiącym podstawę NATO-wskiego systemu obrony przeciwko pociskom balistycznym niższej warstwy, rakietom manewrującym, nowoczesnym samolotom i dronom.

– Rumunia kupuje najbardziej zaawansowany, najefektywniejszy i najnowocześniejszy system obrony przeciwko pociskom balistycznym na świecie. – powiedział Mike Ellison, dyrektor Raytheon na Rumunię. – Patriot został sprawdzony tysiące razy w czasie pokoju, a także wielokrotnie sprawdził się  w walce. Krótko mówiąc – Patriot ratuje ludzkie życie.

Zadanie ochrony swoich obywateli i sił zbrojnych powierzyło systemowi Patriot piętnaście innych państw, w tym USA i sześć państw europejskich: Niemcy, Grecja, Holandia, Hiszpania, Polska oraz Szwecja.

Wszystkie jednostki ogniowe Patriot, które otrzyma Rumunia, zostaną zbudowane od podstaw. I choć system ten nosi tę samą nazwę i wygląda podobnie jak system Patriot, który bronił NATO w czasach zimnej wojny, został on gruntownie unowocześniony.

– Jednostki ogniowe Patriot dla Rumunii będą składać się z tego samego sprzętu i oprogramowania, co jednostki Wojsk Lądowych USA. – powiedziała Michelle DeMaio, menedżer ds. rumuńskiego programu Patriot. – Zwiększy to zdolność Rumunii do uczestnictwa we wspólnych ćwiczeniach z US Army i innymi sojusznikami w NATO.

Program zakupu systemu Patriot  jest częścią zobowiązania Rumunii w ramach sojuszu NATO do przeznaczania na obronę co najmniej 2% swojego PKB. Najnowsza umowa oznacza realizację planów zakupu czterech jednostek ogniowych Patriot przez Siły Powietrzne Rumunii. Tym samym zamiar pozyskania w sumie siedmiu systemów Patriot, ogłoszony przez rząd, realizowany jest zgodnie z planem.

Umowa zawarta przez Rumunię i  US Army przygotowuje grunt pod rozpoczęcie przez rząd USA negocjacji kontraktowych z firmą Raytheon.

Informacja dodatkowa dla mediów:

Grono 16 państw – użytkowników systemu Patriot obejmuje:

 • Stany Zjednoczone
 • Holandię
 • Niemcy
 • Japonię
 • Izrael
 • Królestwo Arabii Saudyjskiej
 • Kuwejt
 • Tajwan
 • Grecję
 • Hiszpanię
 • Republikę Korei
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Katar
 • Rumunię
 • Polskę
 • Szwecję

 

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”