[…]Raytheon, producent systemu Patriot™, chce się podzielić technologiami i proponuje polskim firmom współpracę.
To wyraźna zmiana w nastawieniu amerykańskiego koncernu, który w 2013 r. zanotował sprzedaż na poziomie 24 mld USD i zatrudnia na całym świecie 63 tys. pracowników.
Raytheon, producent zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz systemów dowodzenia, kierowania, łączności i rozpoznania, dotąd zazdrośnie strzegł tajemnic broni zdolnych do niszczenia wrogich pocisków i nie był skłonny dzielić się kosztownymi, własnymi opracowaniami.
Rakietowy koncern z USA, przypomina, że ma już pierwsze doświadczenia ze współpracy z polską zbrojeniówką. Od lat amerykańscy specjaliści utrzymują m in. kontakt z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia w Grudziądzu – spółką, która z powodzeniem modernizuje pociski i zestawy przeciwlotnicze rosyjskiej konstrukcji. Obie firmy zaproponowały teraz m in. zintegrowanie amerykańskich rakiet Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) z poradziecką wyrzutnią SA-6 (2K-12 Kub). Jeśli oferta zostanie przez armię przyjęta, powstałby ekonomiczny i nowoczesny zestaw przydatny do zwalczania powietrznych agresorów na bliskim dystansie. To rozwiązanie, jeśli okaże się udane, można będzie oferować jako modernizacyjny pakiet innym użytkownikom systemu SA-6 w Europie. Pozwoliłoby to na unowocześnienie przeciwlotniczego oręża w NATO i zwiększenie zgodności operacyjnej uzbrojenia w ramach atlantyckiej koalicji.
[…] W tym tygodniu amerykański potentat obiecał współpracę z polskimi spółkami radarowymi i elektronicznymi Polskiego Holdingu Obronnego przy rozwoju systemu Patriot oferowanego w przetargu na powietrzną tarczę. To nie wszystko: Raytheon wraz ze swoim parterem biznesowym, norweskim Kongsbergiem, proponuje polskiej zbrojeniówce udział w produkcji systemu rakietowego krótkiego zasięgu NASAMS.
Koncern z Massachusetts w podpisanym ostatnio liście intencyjnym z PHO deklaruje zbadanie możliwości współpracy i działań biznesowych związanych ze wspólnymi projektami eksportowymi na rynkach trzecich. Raytheon rozważa też współpracę z kilkoma innymi polskimi firmami z sektora obronnego, a także instytucjami badawczymi. Szczegóły wspólnych interesów, Amerykanie mają ujawnić wkrótce, podczas startującego właśnie w MON dialogu technicznego, przygotowującego przetarg na oręż dla „Wisły”[…].
Pełna treść artykułu „Amerykański gigant rakietowy kusi zbrojeniówkę” dostępna w serwisie Rp.pl tutaj.