Raytheon rozszerza obecność w Polsce

Raytheon rozszerza współpracę z firmą MESKO, czołowym polskim producentem pocisków i amunicji. Krok ten ma na celu udostępnienie polskiemu przemysłowi zaawansowanych technologii zbrojeniowych.

Rozszerzenie współpracy zmierza do zwiększenia zdolności bojowych polskich wojsk lądowych dzięki produktom takim jak Excalibur, rewolucyjny precyzyjny pocisk o zwiększonym zasięgu wykorzystujący system naprowadzania GPS do zwalczania celów z nieprawdopodobną precyzją.

– Istnieją możliwości współpracy z polskim przemysłem w zakresie produkcji i rozwoju pocisków Excalibur, a my chcielibyśmy je dalej analizować. – powiedział Ed Thomas, starszy dyrektor ds. rozwoju biznesu w dziale systemów lądowych Raytheon.

Pociski Excalibur były początkowo stosowane wyłącznie przez siły zbrojne USA. Od tamtej pory zakupiły je rządy Kanady i Australii, a procedury ich sprzedaży kilku innym państwom są obecnie w toku.

W tym roku holenderskie ministerstwo obrony włączy pociski artyleryjskie Excalibur do swojego arsenału, dzięki czemu Holandia stanie się drugim europejskim państwem po Szwecji, które otrzyma te precyzyjne pociski.

– Excalibur to pocisk sprawdzony w walce. Został wystrzelony w warunkach bojowych już prawie 800 razy. – powiedział Mark Hokeness, dyrektor programu Excalibur w firmie Raytheon. – Jest to najbardziej precyzyjny i oferujący największy zasięg pocisk artyleryjski produkowany obecnie. Dostrzegamy wzrost zapotrzebowania na zdolności tego typu na całym świecie.

Oprócz pocisków Excalibur inne obszary potencjalnej współpracy z Polską obejmują produkty dla nowych polskich helikopterów uderzeniowych, broń przeciwpancerną nowej generacji oraz technologie wykrywania i naprowadzania termicznego.

– Raytheon podpisał już osiem umów i 33 listy intencyjne z polskim przemysłem. – powiedział John Baird, wiceprezes ds. programów dla Polski w firmie Raytheon. – Dzięki współpracy z polskimi firmami Raytheon może pomóc Polsce rozwinąć potencjał branży zbrojeniowej, która już dziś może pochwalić się znaczącymi możliwościami.

– Polski przemysł już w tej chwili produkuje komponenty systemu Patriot™ na rosnący rynek eksportowy złożony obecnie z 13 państw-partnerów programu. – powiedział Baird.

– Chcemy zbadać możliwość podpisania umów o współpracy w zakresie pocisków Excalibur, ponieważ pragniemy wzmocnienia relacji z naszym kluczowym sojusznikiem. – powiedział Thomas.

Ostatnie informacje prasowe

Królestwo Bahrajnu podpisało z USA umowę w sprawie zakupu systemu Patriot Królestwo Bahrajnu podpisało z USA umowę w sprawie zakupu systemu Patriot
Królestwo Bahrajnu podpisało z USA umowę w sprawie zakupu systemu Patriot
Raytheon modernizuje zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot w Niemczech Raytheon modernizuje zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot w Niemczech
Raytheon modernizuje zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot w Niemczech
Oświadczenie firmy Raytheon z dnia 28 czerwca 2019 Oświadczenie firmy Raytheon z dnia 28 czerwca 2019
Oświadczenie firmy Raytheon z dnia 28 czerwca 2019
System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot™ otrzymuje nowy interfejs rodem z gier komputerowych System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot™ otrzymuje nowy interfejs rodem z gier komputerowych
System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot™ otrzymuje nowy interfejs rodem z gier komputerowych
Raytheon umacnia obecność w Polsce Raytheon umacnia obecność w Polsce
Raytheon umacnia obecność w Polsce
Raytheon ukończył pierwszą partię radarów Patriot z anteną produkcji PIT-RADWAR Raytheon ukończył pierwszą partię radarów Patriot z anteną produkcji PIT-RADWAR
Raytheon ukończył pierwszą partię radarów Patriot z anteną produkcji PIT-RADWAR