Raytheon rozszerza obecność w Polsce

Raytheon rozszerza współpracę z firmą MESKO, czołowym polskim producentem pocisków i amunicji. Krok ten ma na celu udostępnienie polskiemu przemysłowi zaawansowanych technologii zbrojeniowych.

Rozszerzenie współpracy zmierza do zwiększenia zdolności bojowych polskich wojsk lądowych dzięki produktom takim jak Excalibur, rewolucyjny precyzyjny pocisk o zwiększonym zasięgu wykorzystujący system naprowadzania GPS do zwalczania celów z nieprawdopodobną precyzją.

– Istnieją możliwości współpracy z polskim przemysłem w zakresie produkcji i rozwoju pocisków Excalibur, a my chcielibyśmy je dalej analizować. – powiedział Ed Thomas, starszy dyrektor ds. rozwoju biznesu w dziale systemów lądowych Raytheon.

Pociski Excalibur były początkowo stosowane wyłącznie przez siły zbrojne USA. Od tamtej pory zakupiły je rządy Kanady i Australii, a procedury ich sprzedaży kilku innym państwom są obecnie w toku.

W tym roku holenderskie ministerstwo obrony włączy pociski artyleryjskie Excalibur do swojego arsenału, dzięki czemu Holandia stanie się drugim europejskim państwem po Szwecji, które otrzyma te precyzyjne pociski.

– Excalibur to pocisk sprawdzony w walce. Został wystrzelony w warunkach bojowych już prawie 800 razy. – powiedział Mark Hokeness, dyrektor programu Excalibur w firmie Raytheon. – Jest to najbardziej precyzyjny i oferujący największy zasięg pocisk artyleryjski produkowany obecnie. Dostrzegamy wzrost zapotrzebowania na zdolności tego typu na całym świecie.

Oprócz pocisków Excalibur inne obszary potencjalnej współpracy z Polską obejmują produkty dla nowych polskich helikopterów uderzeniowych, broń przeciwpancerną nowej generacji oraz technologie wykrywania i naprowadzania termicznego.

– Raytheon podpisał już osiem umów i 33 listy intencyjne z polskim przemysłem. – powiedział John Baird, wiceprezes ds. programów dla Polski w firmie Raytheon. – Dzięki współpracy z polskimi firmami Raytheon może pomóc Polsce rozwinąć potencjał branży zbrojeniowej, która już dziś może pochwalić się znaczącymi możliwościami.

– Polski przemysł już w tej chwili produkuje komponenty systemu Patriot™ na rosnący rynek eksportowy złożony obecnie z 13 państw-partnerów programu. – powiedział Baird.

– Chcemy zbadać możliwość podpisania umów o współpracy w zakresie pocisków Excalibur, ponieważ pragniemy wzmocnienia relacji z naszym kluczowym sojusznikiem. – powiedział Thomas.

Ostatnie informacje prasowe

„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA