Raytheon rozszerza obecność w Polsce

Raytheon rozszerza współpracę z firmą MESKO, czołowym polskim producentem pocisków i amunicji. Krok ten ma na celu udostępnienie polskiemu przemysłowi zaawansowanych technologii zbrojeniowych.

Rozszerzenie współpracy zmierza do zwiększenia zdolności bojowych polskich wojsk lądowych dzięki produktom takim jak Excalibur, rewolucyjny precyzyjny pocisk o zwiększonym zasięgu wykorzystujący system naprowadzania GPS do zwalczania celów z nieprawdopodobną precyzją.

– Istnieją możliwości współpracy z polskim przemysłem w zakresie produkcji i rozwoju pocisków Excalibur, a my chcielibyśmy je dalej analizować. – powiedział Ed Thomas, starszy dyrektor ds. rozwoju biznesu w dziale systemów lądowych Raytheon.

Pociski Excalibur były początkowo stosowane wyłącznie przez siły zbrojne USA. Od tamtej pory zakupiły je rządy Kanady i Australii, a procedury ich sprzedaży kilku innym państwom są obecnie w toku.

W tym roku holenderskie ministerstwo obrony włączy pociski artyleryjskie Excalibur do swojego arsenału, dzięki czemu Holandia stanie się drugim europejskim państwem po Szwecji, które otrzyma te precyzyjne pociski.

– Excalibur to pocisk sprawdzony w walce. Został wystrzelony w warunkach bojowych już prawie 800 razy. – powiedział Mark Hokeness, dyrektor programu Excalibur w firmie Raytheon. – Jest to najbardziej precyzyjny i oferujący największy zasięg pocisk artyleryjski produkowany obecnie. Dostrzegamy wzrost zapotrzebowania na zdolności tego typu na całym świecie.

Oprócz pocisków Excalibur inne obszary potencjalnej współpracy z Polską obejmują produkty dla nowych polskich helikopterów uderzeniowych, broń przeciwpancerną nowej generacji oraz technologie wykrywania i naprowadzania termicznego.

– Raytheon podpisał już osiem umów i 33 listy intencyjne z polskim przemysłem. – powiedział John Baird, wiceprezes ds. programów dla Polski w firmie Raytheon. – Dzięki współpracy z polskimi firmami Raytheon może pomóc Polsce rozwinąć potencjał branży zbrojeniowej, która już dziś może pochwalić się znaczącymi możliwościami.

– Polski przemysł już w tej chwili produkuje komponenty systemu Patriot™ na rosnący rynek eksportowy złożony obecnie z 13 państw-partnerów programu. – powiedział Baird.

– Chcemy zbadać możliwość podpisania umów o współpracy w zakresie pocisków Excalibur, ponieważ pragniemy wzmocnienia relacji z naszym kluczowym sojusznikiem. – powiedział Thomas.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”