Raytheon pokaże nowy, przełomowy radar systemu Patriot na wystawie branżowej Winter Association of the United States Army (AUSA)

ANDOVER, Massachusetts (14 marca 2016 r.) – Najnowszy na świecie radar obrony powietrznej jest przygotowywany do prezentacji. Firma Raytheon Company [NYSE: RTN] sfinansowała, opracowała i zbudowała nową, opartą  na azotku galu (GaN) antenę główną radaru z aktywnym skanowaniem fazowym (AESA) do sprawdzonego w boju systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™.  Raytheon pokaże prototypową, pełnowymiarową antenę AESA opartą na GaN na swoim stoisku podczas sympozjum i wystawy Association of the United States Army w Huntsville w Alabamie w dniach 15-17 marca.

„Prezentujemy  radar AESA bazujący na GaN na wystawie AUSA, aby obecni i przyszli użytkownicy Patriota, decydenci oraz liderzy opinii mogli przekonać się osobiście, jak Raytheon wyobraża sobie przyszłą obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową niższej warstwy — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych firmy Raytheon. — To osiągnięcie  dowodzi, że Raytheon potrafi szybko opracować, zbudować, przetestować i dostarczyć radar AESA wykorzystujący technologię GaN i zdolny do zwalczania wszystkich zagrożeń”.

Główna antena AESA oparta na GaN jest milowym krokiem na drodze do dokończenia budowy radaru AESA z pełnym 360-stopniowym polem widzenia. W 2015 r. Raytheon zademonstrował możliwość dookólnego wykrywania celów z wykorzystaniem pilotażowej anteny AESA opartej na GaN. Nowa antena główna AESA jest bezpośrednim zamiennikiem obecnej anteny Patriota; ma około 9 stóp (2,7 m) szerokości oraz 13 stóp (4 m) wysokości i jest skierowana na podstawowe zagrożenie.

„Raytheon uważa, że radar AESA bazujący na GaN jest logiczną modernizacją, dzięki której Patriot będzie mógł dotrzymać kroku pojawiającym się zagrożeniom — powiedział Tim Glaeser, wiceprezes ds. rozwoju działalności związanej ze zintegrowaną obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową w dziale zintegrowanych systemów obronnych firmy Raytheon. — System Patriot zaprojektowano pod kątem ciągłej modernizacji, więc oprócz rozwijania technologii AESA opartej na GaN, Raytheon prowadzi i finansuje szereg prac badawczo-rozwojowych, dzięki którym Patriot będzie mógł sprostać ewoluującym zagrożeniom nawet w perspektywie dwudziestu czy trzydziestu lat”.

Oparty na GaN radar AESA firmy Raytheon będzie współdziałał z przyszłymi systemami o architekturze otwartej (takimi jak Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Radar zachowuje kompatybilność wsteczną z obecnym stanowiskiem naprowadzania (Engagement Control Station) systemu Patriot i jest w pełni interoperacyjny z systemami NATO.

Obecny radar systemu Patriot używa anteny z pasywnym skanowaniem elektronicznym. Radar AESA zmienia sposób, w jaki Patriot monitoruje niebo. Zamiast jednego mocnego nadajnika z wieloma soczewkami, nowa macierz wykorzystuje wiele mniejszych, oddzielnie sterowanych nadajników. Takie rozwiązanie sprawia że system jest nie tylko bardziej elastyczny, ponieważ umożliwia regulowanie wiązki na potrzeby wielu różnych misji, ale także  bardziej niezawodny: działa nawet wtedy, gdy zawiedzie część nadajników.

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system  Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

 

O technologii GaN
Firma Raytheon jest liderem w zakresie tworzenia innowacji i rozwoju technologii azotku galu (GaN) już od 15 lat i zainwestowała ponad 150 milionów dolarów, aby jak najszybciej wdrożyć tę najnowszą technologię w wojsku przy optymalnych kosztach i bez ryzyka. Firma Raytheon zademonstrowała dojrzałość tej technologii na wiele różnych sposobów, np. przekraczając  wymogi w zakresie niezawodności związane z wdrożeniem tej technologii do produkcji systemów obronnych.

 

Informacje o firmie Raytheon
Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2015 roku 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 93 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Więcej informacji o firmie Raytheon uzyskać można pod adresem www.raytheon.com oraz obserwując nas na Twitterze @raytheon oraz @Patriot_PL.

Ostatnie informacje prasowe

Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA
TELDAT uhonorowany przez Raytheon IDS nagrodą „Doskonały Dostawca” TELDAT uhonorowany przez Raytheon IDS nagrodą  „Doskonały Dostawca”
TELDAT uhonorowany przez Raytheon IDS nagrodą „Doskonały Dostawca”
Raytheon zakończył pierwszą rundę testów nowego radaru LTAMDS Raytheon zakończył pierwszą rundę testów nowego radaru LTAMDS
Raytheon zakończył pierwszą rundę testów nowego radaru LTAMDS
Polska Grupa Zbrojeniowa i Raytheon wzmacniają współpracę Polska Grupa Zbrojeniowa i Raytheon wzmacniają współpracę
Polska Grupa Zbrojeniowa i Raytheon wzmacniają współpracę
Partnerzy z całego świata inwestują 314 mln dolarów w zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot Partnerzy z całego świata inwestują 314 mln dolarów w zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot
Partnerzy z całego świata inwestują 314 mln dolarów w zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot