Raytheon otrzymał kontrakt na budowę nowego radaru dla Sił Powietrznych USA

Radar przeznaczony również na eksport wykryje drony, samoloty i pociski

Tewksbury, Massachusetts (9 października 2014 r.) — Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przyznały firmie Raytheon Company (NYSE: RTN) kontrakt wart 19,5 mln dolarów na prace inżynieryjne i wdrożenie produkcji nowego radaru przystosowanego do przerzutu. Radar ten posłuży do wykrywania, identyfikacji i śledzenia dronów, pocisków i samolotów. Całkowita wartość umowy z uwzględnieniem wszystkich opcji, jest obecnie szacowana na 71,8 mln dolarów i obejmuje pozyskanie trzech dodatkowych systemów radarowych, czyli łącznie sześciu systemów, a także wsparcie produktu. Rozwój nowego radaru, określanego jako Trójwymiarowy Radar Dalekiego Zasięgu Przystosowany do Przerzutu (Three Dimensional Expeditionary Long Range Radar – 3DELRR), to jeden z pierwszych programów realizowanych w ramach inicjatywy „Better Buying Power”, czyli prowadzonego przez departament obrony USA programu optymalizacji zakupów wyposażenia wojskowego. Program ten, stworzony z myślą o eksporcie, pozwoli siłom zbrojnym USA, ich sojusznikom i partnerom w zakresie bezpieczeństwa, na czerpanie korzyści z systemu radarowego.

– Wybierając system 3DELRR firmy Raytheon, Siły Powietrzne otrzymują tani radar, który może być również przeznaczony na eksport. – powiedział David Gulla, wiceprezes ds. globalnych zintegrowanych środków wykrywania w firmie Raytheon Integrated Defense Systems. – Radar 3DELRR Raytheon zapewnia interoperacyjność z systemami koalicyjnymi i spełnia wymagania wielu międzynarodowych klientów.

System 3DELRR Raytheon to oparty na technologii azotku galu (GaN) radar działający w radiowym paśmie C. Dzięki wykorzystaniu technologii GaN Raytheon niewielkim kosztem zwiększył zasięg, czułość i zdolność śledzenia celów radaru. Pasmo C pozwala również wojsku na większą elastyczność, ponieważ ta część pasma radiowego jest stosunkowo mało używana.

– USA i inne kraje dążą do zastąpienia starzejących się radarów pola walki niedrogimi acz zaawansowanymi i wysoce skutecznymi systemami. Radar 3DELRR Raytheon może sprostać temu rosnącemu zapotrzebowaniu. – powiedział Andrew Hajek, dyrektor programu 3DELRR w firmie Raytheon.

3DELRR zastąpi radary, które nie są w stanie dotrzymać kroku obecnym ani przyszłym zagrożeniom, czyli takie jak pamiętający czasy wojny w Wietnamie AN/TPS-75.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”