Raytheon otrzymał kontrakt na budowę nowego radaru dla Sił Powietrznych USA

Radar przeznaczony również na eksport wykryje drony, samoloty i pociski

Tewksbury, Massachusetts (9 października 2014 r.) — Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przyznały firmie Raytheon Company (NYSE: RTN) kontrakt wart 19,5 mln dolarów na prace inżynieryjne i wdrożenie produkcji nowego radaru przystosowanego do przerzutu. Radar ten posłuży do wykrywania, identyfikacji i śledzenia dronów, pocisków i samolotów. Całkowita wartość umowy z uwzględnieniem wszystkich opcji, jest obecnie szacowana na 71,8 mln dolarów i obejmuje pozyskanie trzech dodatkowych systemów radarowych, czyli łącznie sześciu systemów, a także wsparcie produktu. Rozwój nowego radaru, określanego jako Trójwymiarowy Radar Dalekiego Zasięgu Przystosowany do Przerzutu (Three Dimensional Expeditionary Long Range Radar – 3DELRR), to jeden z pierwszych programów realizowanych w ramach inicjatywy „Better Buying Power”, czyli prowadzonego przez departament obrony USA programu optymalizacji zakupów wyposażenia wojskowego. Program ten, stworzony z myślą o eksporcie, pozwoli siłom zbrojnym USA, ich sojusznikom i partnerom w zakresie bezpieczeństwa, na czerpanie korzyści z systemu radarowego.

– Wybierając system 3DELRR firmy Raytheon, Siły Powietrzne otrzymują tani radar, który może być również przeznaczony na eksport. – powiedział David Gulla, wiceprezes ds. globalnych zintegrowanych środków wykrywania w firmie Raytheon Integrated Defense Systems. – Radar 3DELRR Raytheon zapewnia interoperacyjność z systemami koalicyjnymi i spełnia wymagania wielu międzynarodowych klientów.

System 3DELRR Raytheon to oparty na technologii azotku galu (GaN) radar działający w radiowym paśmie C. Dzięki wykorzystaniu technologii GaN Raytheon niewielkim kosztem zwiększył zasięg, czułość i zdolność śledzenia celów radaru. Pasmo C pozwala również wojsku na większą elastyczność, ponieważ ta część pasma radiowego jest stosunkowo mało używana.

– USA i inne kraje dążą do zastąpienia starzejących się radarów pola walki niedrogimi acz zaawansowanymi i wysoce skutecznymi systemami. Radar 3DELRR Raytheon może sprostać temu rosnącemu zapotrzebowaniu. – powiedział Andrew Hajek, dyrektor programu 3DELRR w firmie Raytheon.

3DELRR zastąpi radary, które nie są w stanie dotrzymać kroku obecnym ani przyszłym zagrożeniom, czyli takie jak pamiętający czasy wojny w Wietnamie AN/TPS-75.

Ostatnie informacje prasowe

„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA