Raytheon otrzymał kontrakt na 543 miliony dolarów na wyprodukowanie i dostarczenie pocisków SM-3 Block IIA

Tucson, Arizona (9 grudnia 2015 r.) – /PRNewswire/ – Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) przyznała firmie Raytheon (NYSE: RTN) kontrakt wart 543 milionów dolarów na produkcję i dostarczenie do 17 pocisków przechwytujących Standard Missile-3 (SM-3) Block IIA na potrzeby testów operacyjnych i wstępnego rozmieszczenia.

Pocisk SM-3 Block IIA to wspólny program rozwijany w ramach współpracy między MDA a Ministerstwem Obrony Japonii. Jest to pocisk przechwytujący o znacznie większym zasięgu i możliwościach niż obecnie używane pociski SM-3 Block IA oraz IB, co zapewni większą elastyczność zzarówno japońskim, jak i amerykańskim okrętom wykorzystującym system Aegis.

Nowy wariant pocisku SM-3 jest wyposażony w większe silniki rakietowe i głowicę o większym potencjale niszczącym, co pozwala mu osiągać większe prędkości i dalszy zasięg, zapewniając tym samym ochronę większych powierzchni lądu. Jego elastyczność pozwala na używanie go zarówno na morzu, jak i na lądzie, bez wprowadzania modyfikacji w pocisku – co jest cechą unikatową dla rodziny SM-3 pocisków przechwytujących chroniących przed pociskami balistycznymi.

– SM-3 Block IIA pełni kluczową rolę w Fazie 3 systemu ochrony antybalistycznej NATO znanego jako European Phased Adaptive Approach dzięki sprawdzonej technologii w nim wykorzystanej oraz możliwości dostosowywania go do zmieniającego się środowiska zabezpieczeń – powiedział dr Mitch Stevison, wiceprezes Raytheon Air & Missile Defense. – SM-3 Block IIA pozostaje uwzględniony w harmonogramie rozmieszczania pocisków na lądzie i morzu w roku 2018, co zapewni większy niż kiedykolwiek wcześniej poziom ochrony zarówno naszemu wojsku stacjonującemu w różnych miejscach na świecie, jak i naszym sojusznikom z NATO.

Produkcja odbywająca się w oparciu o ten kontrakt będzie prowadzona w zakładach Raytheon w Tucson w stanie Arizona, w Huntsville w stanie Alabama, w Andover w stanie Massachusetts oraz w Goleta w stanie California.

Informacje o Standard Missile 3
Pociski SM-3 niszczą nadlatujące wrogie pociski balistyczne ponad atmosferą, wykorzystując wyłącznie energię kinetyczną uderzenia, która jest porównywalna z energią kinetyczną 10-tonowej ciężarówki jadącej z prędkością 600 mil na godzinę.

  • Jak dotąd dostarczono nieco ponad 230 pocisków przechwytujących SM-3.
  • Pociski SM-3 Block IB zostaną rozmieszczone na morzu i lądzie pod koniec roku 2015.
  • Natomiast w roku 2018 pociski SM-3 Block IIA mają zostać planowo rozmieszczone na morzu i lądzie w Polsce.

Informacje o firmie Raytheon
Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2014 roku 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 93 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Więcej informacji o firmie Raytheon uzyskać można pod adresem www.raytheon.com oraz obserwując nas na Twitterze @raytheon.

Więcej wiadomości o polskim Patriocie można znaleźć na stronie patriotsystem.pl oraz na Twitterze @Patriot_PL.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”