Raytheon otrzymał kontrakt na 543 miliony dolarów na wyprodukowanie i dostarczenie pocisków SM-3 Block IIA

Tucson, Arizona (9 grudnia 2015 r.) – /PRNewswire/ – Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) przyznała firmie Raytheon (NYSE: RTN) kontrakt wart 543 milionów dolarów na produkcję i dostarczenie do 17 pocisków przechwytujących Standard Missile-3 (SM-3) Block IIA na potrzeby testów operacyjnych i wstępnego rozmieszczenia.

Pocisk SM-3 Block IIA to wspólny program rozwijany w ramach współpracy między MDA a Ministerstwem Obrony Japonii. Jest to pocisk przechwytujący o znacznie większym zasięgu i możliwościach niż obecnie używane pociski SM-3 Block IA oraz IB, co zapewni większą elastyczność zzarówno japońskim, jak i amerykańskim okrętom wykorzystującym system Aegis.

Nowy wariant pocisku SM-3 jest wyposażony w większe silniki rakietowe i głowicę o większym potencjale niszczącym, co pozwala mu osiągać większe prędkości i dalszy zasięg, zapewniając tym samym ochronę większych powierzchni lądu. Jego elastyczność pozwala na używanie go zarówno na morzu, jak i na lądzie, bez wprowadzania modyfikacji w pocisku – co jest cechą unikatową dla rodziny SM-3 pocisków przechwytujących chroniących przed pociskami balistycznymi.

– SM-3 Block IIA pełni kluczową rolę w Fazie 3 systemu ochrony antybalistycznej NATO znanego jako European Phased Adaptive Approach dzięki sprawdzonej technologii w nim wykorzystanej oraz możliwości dostosowywania go do zmieniającego się środowiska zabezpieczeń – powiedział dr Mitch Stevison, wiceprezes Raytheon Air & Missile Defense. – SM-3 Block IIA pozostaje uwzględniony w harmonogramie rozmieszczania pocisków na lądzie i morzu w roku 2018, co zapewni większy niż kiedykolwiek wcześniej poziom ochrony zarówno naszemu wojsku stacjonującemu w różnych miejscach na świecie, jak i naszym sojusznikom z NATO.

Produkcja odbywająca się w oparciu o ten kontrakt będzie prowadzona w zakładach Raytheon w Tucson w stanie Arizona, w Huntsville w stanie Alabama, w Andover w stanie Massachusetts oraz w Goleta w stanie California.

Informacje o Standard Missile 3
Pociski SM-3 niszczą nadlatujące wrogie pociski balistyczne ponad atmosferą, wykorzystując wyłącznie energię kinetyczną uderzenia, która jest porównywalna z energią kinetyczną 10-tonowej ciężarówki jadącej z prędkością 600 mil na godzinę.

  • Jak dotąd dostarczono nieco ponad 230 pocisków przechwytujących SM-3.
  • Pociski SM-3 Block IB zostaną rozmieszczone na morzu i lądzie pod koniec roku 2015.
  • Natomiast w roku 2018 pociski SM-3 Block IIA mają zostać planowo rozmieszczone na morzu i lądzie w Polsce.

Informacje o firmie Raytheon
Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2014 roku 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 93 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Więcej informacji o firmie Raytheon uzyskać można pod adresem www.raytheon.com oraz obserwując nas na Twitterze @raytheon.

Więcej wiadomości o polskim Patriocie można znaleźć na stronie patriotsystem.pl oraz na Twitterze @Patriot_PL.

Ostatnie informacje prasowe

„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA