Raytheon osiąga istotny postęp w pracach nad dookólnym radarem w technologii AESA, bazującym na azotku galu

Tewksbury, Massachusetts, (1 czerwca 2015 r.) — Siły zbrojne wkrótce uzyskają dostęp do jednego radaru zdolnego do ochrony wojska przed takimi zagrożeniami, jak pociski balistyczne i manewrujące oraz drony. Firma Raytheon Company [NYSE: RTN] niedawno zakończyła ważne etapy  w pracach rozwojowych,  co sprawia że system ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™ z 360-stopniowym radarem jest już o krok od  gotowości produkcyjnej.

Jednym z kamieni milowych była modernizacja głównego radaru Patriota z wykorzystaniem technologii Active Electronically Scanned Array (AESA) bazującej na azotku galu (GaN). Dzięki temu inżynierowie Raytheona, którzy obecnie budują pełnowymiarową główną antenę radaru AESA opartą na azotku galu, są na dobrej drodze do uruchomienia systemu na początku 2016 r.

„Radar AESA bazujący na GaN jest korzystny dla czujników połączonych siecią i zwiększa potencjał oraz niezawodność systemu  Patriot, jednocześnie znacznie zmniejszając koszty obsługi i utrzymania systemu — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale Integrated Defense Systems firmy Raytheon. — Raytheon zdaje sobie sprawę, jak ważne są te możliwości technologiczne  dla sił zbrojnych, dlatego  inwestuje własne środki, aby doprowadzić prace rozwojowe nad radarem AESA bazującym na GaN do punktu, w którym przejście do fazy inżynierskiej i produkcyjne będzie wiązało się z niewielkim ryzykiem”.

Główna matryca AESA to bezpośredni zamiennik dotychczasowej anteny. Mierzy około 2,7 x 4 metry i jest ustawiona w kierunku podstawowego zagrożenia. Nowe tylne panelowe anteny Patriota, czterokrotnie mniejsze od anteny głównej, zapewniają obserwację  w tył i na boki, umożliwiając systemowi zwalczanie zagrożeń ze wszystkich kierunków. Wcześniej w tym roku Raytheon zbudował tylną matrycę AESA bazującą na GaN, zintegrował ją z bieżącym radarem Patriota z wykorzystaniem istniejącego, niedawno zmodernizowanego oprogramowania i sprzętu, oraz podejmował wszelkie działania by osiągnąć 360-stopniowe pole obserwacji.

Zakończone do chwili obecnej ważne etapy obejmują stworzenie struktury anteny radaru głównego oraz zakończenie prac projektowych nad podsystemami zasilania i chłodzenia. W nadchodzących miesiącach kolejne modernizacje skupią się na integrowaniu podsystemów oraz wypełnianiu struktury anteny jednostkami nadawczo-odbiorczymi (TRLRU –transmit –receive units) bazującym na GaN. Jednostki TRLRU stanowią podstawowy element radaru; są identyczne z tymi, które zastosowano w panelach tylnych, i wytwarzane przez te same zakłady w Massachusetts, które obecnie produkują układy GaN do systemów obronnych marynarki i sił powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Radar AESA bazujący na GaN będzie współpracował z węzłem wspólnego dowodzenia i kontroli (CC2) o architekturze otwartej i zachowa zgodność wsteczną  z bojowym modułem kontrolnym –Patriot Engagement Control Station. Węzeł CC2 zapewni pełną interoperacyjność z systemami NATO oraz z zintegrowanym systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową.

Global Patriot Solutions (Globalne Rozwiązania Patriot)– informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system  Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w trzynastu krajach świata.

O technologii GaN

Firma Raytheon jest liderem w zakresie tworzenia innowacji i rozwoju technologii azotku galu (GaN) już od 15 lat i zainwestowała ponad 150 milionów dolarów, aby jak najszybciej wdrożyć tę najnowszą technologię w wojsku przy optymalnych kosztach i bez ryzyka. Firma Raytheon zademonstrowała dojrzałość tej technologii na wiele różnych sposobów, np. przekraczając  wymogi w zakresie niezawodności związane z wdrożeniem tej technologii do produkcji systemów obronnych.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”