Raytheon i Kongsberg przedłużają partnerską współpracę w zakresie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej NASAMS

Umowa podpisana na dziesięć lat skupia się na optymalizacji systemu dla globalnych klientów

Paryż, (16 czerwca 2015 r.) — firmy Raytheon Company (NYSE: RTN) i Kongsberg podpisały umowę przedłużającą współpracę w zakresie zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych  NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System). Dr Tom Kennedy, prezes i dyrektor generalny firmy Raytheon, a także Harald Ånnestad, prezes i dyrektor generalny  Kongsberg Defence & Aerospace AS, podpisali umowę na 10 lat podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu.

„Raytheon od dziesięciu lat współpracuje z firmą Kongsberg nad rozwojem i produkcją najbardziej niezawodnego i precyzyjnego systemu obrony przeciwlotniczej” − powiedział Ralph Acaba, wiceprezes działu zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense — IAMD) w spółce Raytheon Integrated Defense Systems „Partnerska współpraca w zakresie zestawów NASAMS zaowocowała powstaniem niezwykle udanego systemu, który jest obecnie używany na całym świecie.”

„Niezwykle cenimy sobie współpracę z firmą Raytheon dotyczącą zestawów NASAMS. Wspólnie udoskonalamy platformę technologiczną z myślą o wykorzystaniu jej na polu bitwy. Oprócz współpracy przy systemie NASAMS, obie firmy niedawno rozpoczęły kooperację w zakresie rakiet typu Naval Strike Missile i Joint Strike Missile” − powiedział Eirik Lie, wiceprezes Kongsberg Defence Systems.

Współpraca firm Raytheon i Kongsberg skupia się na poprawie wydajności i możliwości systemu dla użytkowników na całym świecie, począwszy od sensorów po efektory, w tym wyposażeniu systemu w nowe rakiety typu  AMRAAM® ER (o zwiększonym zasięgu. Podczas niedawnych testów na żywo, przeprowadzonych przez Royal Norwegian Air Force na poligonie Andoya Rocket Range w północnej Norwegii, cztery rakiety wystrzelone z zestawu NASAMS skutecznie przechwyciły cztery cele powietrzne.

Informacje o NASAMS
NASAMS to system obrony przeciwlotniczej ziemia-powietrze średniego zasięgu. Jest to rozwiązanie sprawdzone w boju, dopasowane do potrzeb konkretnego użytkownika i wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Potrafi skutecznie zwalczać zagrożenia ze strony obecnych i przyszłych pocisków rakietowych, a także szeregu innych zagrożeń powietrznych. System NASAMS współpracuje z systemem obrony przeciwlotniczej Patriot™, a także systemem obrony przeciwlotniczej Hawk. Do najważniejszych podzespołów zestawu NASAMS należy sprawdzona w walce rakieta AMRAAM, cechująca się operacyjną elastycznością, pozwalającą na wystrzelenie jej zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Za wykrywanie i śledzenie celów dla zestawów NASAMS odpowiada radar przeciwlotniczy AN/MPQ-64 F1 Sentinel.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”