Raytheon i Kongsberg przedłużają partnerską współpracę w zakresie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej NASAMS

Umowa podpisana na dziesięć lat skupia się na optymalizacji systemu dla globalnych klientów

Paryż, (16 czerwca 2015 r.) — firmy Raytheon Company (NYSE: RTN) i Kongsberg podpisały umowę przedłużającą współpracę w zakresie zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych  NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System). Dr Tom Kennedy, prezes i dyrektor generalny firmy Raytheon, a także Harald Ånnestad, prezes i dyrektor generalny  Kongsberg Defence & Aerospace AS, podpisali umowę na 10 lat podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu.

„Raytheon od dziesięciu lat współpracuje z firmą Kongsberg nad rozwojem i produkcją najbardziej niezawodnego i precyzyjnego systemu obrony przeciwlotniczej” − powiedział Ralph Acaba, wiceprezes działu zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense — IAMD) w spółce Raytheon Integrated Defense Systems „Partnerska współpraca w zakresie zestawów NASAMS zaowocowała powstaniem niezwykle udanego systemu, który jest obecnie używany na całym świecie.”

„Niezwykle cenimy sobie współpracę z firmą Raytheon dotyczącą zestawów NASAMS. Wspólnie udoskonalamy platformę technologiczną z myślą o wykorzystaniu jej na polu bitwy. Oprócz współpracy przy systemie NASAMS, obie firmy niedawno rozpoczęły kooperację w zakresie rakiet typu Naval Strike Missile i Joint Strike Missile” − powiedział Eirik Lie, wiceprezes Kongsberg Defence Systems.

Współpraca firm Raytheon i Kongsberg skupia się na poprawie wydajności i możliwości systemu dla użytkowników na całym świecie, począwszy od sensorów po efektory, w tym wyposażeniu systemu w nowe rakiety typu  AMRAAM® ER (o zwiększonym zasięgu. Podczas niedawnych testów na żywo, przeprowadzonych przez Royal Norwegian Air Force na poligonie Andoya Rocket Range w północnej Norwegii, cztery rakiety wystrzelone z zestawu NASAMS skutecznie przechwyciły cztery cele powietrzne.

Informacje o NASAMS
NASAMS to system obrony przeciwlotniczej ziemia-powietrze średniego zasięgu. Jest to rozwiązanie sprawdzone w boju, dopasowane do potrzeb konkretnego użytkownika i wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Potrafi skutecznie zwalczać zagrożenia ze strony obecnych i przyszłych pocisków rakietowych, a także szeregu innych zagrożeń powietrznych. System NASAMS współpracuje z systemem obrony przeciwlotniczej Patriot™, a także systemem obrony przeciwlotniczej Hawk. Do najważniejszych podzespołów zestawu NASAMS należy sprawdzona w walce rakieta AMRAAM, cechująca się operacyjną elastycznością, pozwalającą na wystrzelenie jej zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Za wykrywanie i śledzenie celów dla zestawów NASAMS odpowiada radar przeciwlotniczy AN/MPQ-64 F1 Sentinel.

Ostatnie informacje prasowe

„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA