[…] Patrząc na postępującą modernizację (systemu Patriot™ – przyp. SBM) zaskakuje wiele drobnych kroków zmierzających do systematycznego unowocześniania systemu. Udoskonalanie możliwości odbywa się nie skokowo lecz ewolucyjnie, co pozwala szybciej reagować na nowe typy zagrożeń. Co więcej, wszystkie modernizacje można wprowadzić w już istniejących systemach, więc nie jest konieczne kupowanie nowych, zmodernizowanych wersji — wystarczy rozszerzenie możliwości posiadanego sprzętu.
Ponieważ z punktu widzenia sposobu zwalczania statki powietrzne (w tym bezpilotowce i pociski manewrujące) znacznie różnią się od pocisków balistycznych, Raytheon sugeruje użytkownikom stosowanie mieszanego zestawu pocisków — odpowiednio PAC-2 i PAC-3. Statki powietrzne, choć są stosunkowo wolne, mają zdolność manewrowania, więc konieczne jest stosowanie głowic odłamkowych, które mogą unieszkodliwić cel bez konieczności bezpośredniego trafienia. W przypadku pocisków balistycznych, doświadczenia wykazały, że takie rozwiązanie nie jest skuteczne — konieczne jest uderzenie bezpośrednie i to z dużą energią, nie ma za to potrzeby gwałtownego manewrowania.
[…] Wiele funkcji dostępnych w produkowanych dziś systemach bardzo ułatwia pracę operatorów. W najnowszych stanowiskach operatorów zastosowano po dwa dotykowe wyświetlacze LCD o dużej przekątnej. Można na nich zobrazować pracę systemu w podobny sposób jak w starszych urządzeniach, ale dają one też dodatkowe możliwości. Pod obraz przedstawiający sytuację w powietrzu można podłożyć tło, np. w postaci mapy podziału przestrzeni powietrznej lub mapy topograficznej. To ostatnie jest szczególnie przydatne, kiedy operator dostrzeże na ekranie pocisk balistyczny. System pozwala określić miejsce uderzenia takiego pocisku, więc operator może ocenić, czy uderzenie wywoła szkody, czy też pocisk spadnie na miejsce bez istotnego znaczenia i można zrezygnować z przeciwdziałania. System jest oczywiście w stanie wykrywać, identyfikować i zwalczać niektóre zagrożenia (np. atak pociskami przeciwradiolokacyjnymi) w sposób automatyczny, bez ingerencji obsługi.
Dzięki otwartej architekturze Patriot może być w prosty sposób sprzężony z innymi systemami obrony przeciwlotniczej lub przeciwrakietowej. Może np. korzystać z informacji pochodzących z radiolokatorów innych systemów.