Radar AESA o polu widzenia 360 stopni wkrótce gotowy do produkcji

Opracowany przez Raytheon radar systemu Patriot™ w technologii AESA opartej na azotku galu ukończył kluczowe etapy prac rozwojowych

Washington, D.C. (13 października 2015 r.) — W przyszłości zagrożenia takie jak drony, samoloty oraz pociski manewrujące i balistyczne mogą zaatakować siły zbrojne USA i ich sojuszników z wielu kierunków. Finansowany z funduszy Raytheon Company [NYSE: RTN] zmodernizowany radar systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, sprawdzonego w warunkach bojowych, który zapewni obronę przed tymi zagrożeniami  w promieniu 360 stopni, będzie wkrótce gotowy do produkcji dzięki ukończonym w ostatnim czasie ważnym etapom prac inżynieryjnych.

 

Etapy te obejmują modernizację anteny głównej radaru Patriot poprzez zastosowanie technologii aktywnego elektronicznego skanowania fazowego (AESA) opartej  na azotku galu (GaN). Zakończenie tych etapów pozwoli inżynierom Raytheona, którzy obecnie konstruują pełnowymiarową antenę główną radaru, na uruchomienie pełnowymiarowego demonstratora  na początku 2016 roku.

– Opracowany przez Raytheon radar AESA oparty na technologii azotku galu jest efektem inwestycji w technologię GaN o wartości przekraczającej 250 milionów dolarów. Stanowi prostą modernizacja ponad 220 jednostek ogniowych Patriot eksploatowanych przez Stany Zjednoczone i 12 pozostałych państw-partnerów systemu Patriot. – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych (Integrated Defense Systems) firmy Raytheon. – Modernizacja ta uzyskała zgodę na eksport  do wszystkich aktualnych państw-partnerów systemu Patriot, jak również przyszłych partnerów, takich jak Polska. Udoskonalony radar zapewnia obronę w promieniu 360 stopni, a jednocześnie zachowuje wysoką mobilność systemu oraz przyczynia się do obniżenia kosztów jego obsługi i serwisu nawet o 50 procent.

Budowany przez Raytheon radar AESA oparty na GaN składa się z trzech anten zainstalowanych w mobilnym kontenerze radarowym by zapewnić możliwość wykrywania zagrożeń w promieniu 360 stopni. Antena główna AESA oparta na technologii azotku galu to bezpośredni zamiennik obecnie wykorzystywanej anteny bazującej na technologii arsenku galu. Antena w technologii AESA ma około    2,7 m szerokości i 4 m długości i jest zwrócona w stronę głównego zagrożenia. Nowe anteny tylne, czterokrotnie mniejsze od anteny głównej, zapewniają obserwację w tył i z boku anteny głównej, umożliwiając systemowi Patriot zwalczanie zagrożeń we wszystkich kierunkach.

Kilka miesięcy wcześniej Raytheon zbudował tylną antenę AESA opartą na GaN, zintegrował ją z obecnym radarem Patriot z wykorzystaniem istniejącego, niedawno zmodernizowanego sprzętu i oprogramowania służącego do przetwarzania danych, a także pracował nad gładkim przejściem do 360-stopniowego pola obserwacji.

Niedawno zakończone etapy prac to na przykład:

  • Ukończenie budowy anteny głównej AESA.
  • Budowa kontenera radarowego dla anten AESA.
  • Integracja odbiorników oraz cyfrowego procesora radaru z kontenerem radarowym.
  • Dostarczenie kontenera do zakładów testowych Raytheon w Pelham (New Hampshire).
  • Testy systemu chłodzącego radaru.

Opracowany przez Raytheon radar AESA oparty na GaN będzie współpracował z przyszłymi systemami o otwartej architekturze, takimi jak System Dowodzenia Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System), a także zachowa wsteczną kompatybilność z obecnym centrum zarządzania walką systemu Patriot (Engagement Control Station). Zapewni on również pełną interoperacyjność z systemami NATO.

Informacje o  Global Patriot Solutions
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i udoskonalany  z wykorzystaniem najnowszych technologii, Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w wielu krajach świata.

O technologii GaN

Firma Raytheon jest liderem w zakresie tworzenia innowacji i rozwoju technologii azotku galu (GaN) już od 15 lat i zainwestowała ponad 150 milionów dolarów, aby jak najszybciej wdrożyć tę najnowszą technologię w wojsku przy optymalnych kosztach i bez ryzyka. Firma Raytheon zademonstrowała dojrzałość tej technologii na wiele różnych sposobów, np. przekraczając  wymogi w zakresie niezawodności związane z wdrożeniem tej technologii do produkcji systemów obronnych.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”