Przyszłe drony, samoloty, rakiety nie są wyzwaniem dla nowego radaru firmy Raytheon

ANDOVER, Massachusetts (2 lutego 2016 r.) – Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa wkrótce stanie się bardziej skuteczna. Firma Raytheon Company [NYSE: RTN] niedawno ukończyła serię samodzielnie finansowanych prac, zmierzających do udoskonalenia sprawdzonego w boju systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™. Nowa modernizacja zapewnia 360-stopniowe pole obserwacji i przygotowuje system Patriot do zwalczania coraz bardziej zaawansowanych zagrożeń, takich jak samoloty, drony oraz rakiety manewrujące i balistyczne.

Główna antena radaru Patriota została ulepszona poprzez zastosowanie technologii aktywnego skanowania fazowego (Active Electronically Scanned Array, AESA) bazującej na azotku galu (GaN). Ci sami inżynierowie firmy Raytheon, którzy pracowali nad projektem zmodernizowanego radaru, obecnie konstruują pełnowymiarowy panel główny anteny AESA bazującej na GaN. Zgodnie z harmonogramem planują ukończenie budowy pełnowymiarowego, działającego prototypu anteny głównej w pierwszych miesiącach br, a więc zaledwie po 24 miesiącach od rozpoczęcia prac.

„Raytheon zainwestował ponad 150 mln dol. w technologię GaN i zdobył cenne doświadczenie podczas budowy pełnowymiarowego prototypu anteny AESA bazującej na azotku galu (GaN)” — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes działu zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense — IAMD) w spółce Raytheon Integrated Defense Systems. „Dzięki temu Raytheon może szybko opracować, zbudować, przetestować i dostarczyć gotowy do walki radar AESA bazujący na azotku galu, który zapewni Patriotowi zdolność do wykrywania celów w zakresie 360 stopni” – dodał Acaba.

W 2015 roku Raytheon zbudował tylną antenę AESA bazującą na GaN i zintegrował ją z radarem w celu potencjalnego zastosowania w systemie Patriot, wykorzystując niedawno zmodernizowany sprzęt i oprogramowanie do przetwarzania danych. Radar następnie śledził potencjalne cele, wykorzystując ciągłe, 360-stopniowe pole widzenia.

„Bazujący na GaN radar AESA firmy Raytheon stawi czoła, a nawet wyprzedzi przyszłe zagrożenia z tej samej przyczyny, dla której dzisiejszy Patriot zwalcza współczesne zagrożenia – ponieważ został zaprojektowany pod kątem modernizacji, a my zaplanowaliśmy ścieżkę rozwoju systemu” –  powiedział Tim Glaeser, wiceprezes działu rozwoju i strategii  Zintegrowanych Systemów Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej w Raytheon Integrated Defense Systems (IDS).

Niedawno ukończone kluczowe etapy rozwojowe anteny AESA wykorzystującej GaN obejmują:

  • Ukończenie budowy głównej konstrukcji anteny AESA
  • Zbudowanie kontenera anten radaru AESA
  • Zintegrowanie odbiorników i cyfrowego procesora radarowego w  kontenerze radaru
  • Dostarczenie kontenera do ośrodka testowego firmy Raytheon w Pelham w stanie New Hampshire
  • Testy podsystemu chłodzenia radaru

Bazujący na GaN radar AESA firmy Raytheon będzie współdziałał z przyszłymi systemami o architekturze otwartej (takimi jak Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) i zachowuje kompatybilność wsteczną z obecnym stanowiskiem naprowadzania (Engagement Control Station) systemu Patriot. Będzie też w pełni interoperacyjny z systemami NATO.

Bazujący na GaN radar AESA firmy Raytheon wykorzystuje trzy anteny zainstalowane w mobilnym kontenerze, zapewniając 360-stopniowe pole widzenia. Główna antena AESA jest bezpośrednim zamiennikiem obecnej anteny Patriota. Antena AESA ma około 9 stóp (2,7 m) szerokości oraz 13 stóp (4 m) wysokości i jest ustawiona w kierunku podstawowego zagrożenia. Nowe panele tylne są czterokrotnie mniejsze od anteny głównej i pozwalają systemowi „patrzeć” w tył i na boki, dzięki czemu radar może śledzić cele we wszystkich kierunkach.

Zobacz świat z perspektywy 360-stopniowego radaru AESA do systemu Patriot firmy Raytheon
Raytheon opracował nową aplikację rzeczywistości wirtualnej, która przenosi użytkowników na pagórek w Nowej Anglii (USA) i pozwala im skanować horyzont z punktu widzenia nowego 360-stopniowego radaru systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Aplikacja wymaga gogli Google Cardboard, prostego urządzenia, które umożliwia użytkownikom telefonów komórkowych oglądanie specjalnie przygotowanych, interaktywnych obrazów 3D. Raytheon, który oferuje bezpłatne gogle Google Cardboard, poprzednio użył tej technologii, aby zaprezentować montaż pierwszej pełnowymiarowej anteny.

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

O technologii GaN
Firma Raytheon jest liderem w zakresie tworzenia innowacji i rozwoju technologii azotku galu (GaN) już od 15 lat i zainwestowała ponad 150 milionów dolarów, aby jak najszybciej wdrożyć tę najnowszą technologię w wojsku przy optymalnych kosztach i bez ryzyka. Firma Raytheon zademonstrowała dojrzałość tej technologii na wiele różnych sposobów, np. przekraczając  wymogi w zakresie niezawodności związane z wdrożeniem tej technologii do produkcji systemów obronnych.

Informacje o firmie Raytheon
Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2014 roku 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 93 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Więcej informacji o firmie Raytheon uzyskać można pod adresem www.raytheon.com oraz obserwując nas na Twitterze @raytheon i @Patriot_PL.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”