Próby w locie dowodzą, że rakiety balistyczne nie stanowią wyzwania dla ostatniej modernizacji systemu Patriot

Poligon rakietowy White Sands, Nowy Meksyk (10 grudnia 2015 r.) — Udana próba w locie potwierdziła, że najnowsze modernizacje zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™ umożliwią niszczenie zaawansowanych celów z większej odległości. Zmodyfikowany system skuteczniej wykorzystuje najnowszy pocisk przechwytujący.

Podczas testu sprawdzony w boju system Patriot, wyposażony w pakiet ulepszeń określanych łącznie mianem Post-Deployment Build 8 (PDB-8), pomyślnie namierzył cel w postaci rakiety balistycznej i zniszczył go z wykorzystaniem rakiet PAC-3 MSE.

„Patriot nieustannie ewoluuje i rozwija się, aby zapewnić ochronę przed agresywnymi państwami w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie, które nieustannie ulepszają swoje systemy uzbrojenia i taktyki — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes firmy Raytheon ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. — Kiedy pakiet PDB-8 zostanie w pełni opracowany i wprowadzony do służby, pozwoli systemowi Patriot lepiej wykorzystać możliwości pocisku PAC-3 MSE”.

Jedno z ulepszeń, cyfrowy procesor radarowy  (Radar Digital Processor, RDP), zwiększa możliwości  pocisku przechwytującego PAC-3 MSE. RDP to specjalnie wzmocniony, dostępny w sprzedaży  procesor radarowy, który obniża koszty obsługi i konserwacji Patriota, a jednocześnie zwiększa i tak wysoką niezawodność systemu o 40 procent. RDP jest w pełni cyfrowy, co oznacza, że jego oprogramowanie można aktualizować w miarę pojawiania się nowych zagrożeń.

Oprócz procesora RDP, w PDB-8 po raz pierwszy w historii Armii Stanów Zjednoczonych zastosowano nowoczesne stanowisko dowodzenia – Modern Man Station (MMS) czyli interfejs użytkownika z kolorowymi ekranami LCD, panelami dotykowymi i przyciskami programowymi.

Choć kilka krajów partnerskich systemu Patriot wprowadziło już do służby MMS i RDP, PDB-8 wykorzystuje  w pełni możliwości zmodernizowanego sprzętu. W rezultacie Armia Stanów Zjednoczonych i inni użytkownicy PDB-8 zyskają następujące funkcje i korzyści:

  • skuteczniejsze zwalczanie różnorodnych zagrożeń,
  • ulepszona identyfikacja „swój-obcy”,
  • zwiększone możliwości wyszukiwania radarowego,
  • ulepszone wykrywanie i identyfikowanie celów,
  • przeprojektowany komputer planowania ognia, dzięki któremu Patriot może wykorzystać możliwości pocisków PAC-3 MSE,
  • ulepszony komputer kontroli broni, który zapewnia moc obliczeniową większą o 50 procent na potrzeby oprogramowania zmodyfikowanego pod kątem ewoluujących zagrożeń, umożliwiając zwalczanie ewoluujących celów z wykorzystaniem dostępnych komercyjnie  procesorów.

Więcej wiadomości o Patriocie można znaleźć na stronie  patriotsystem.pl oraz  Twitterze: @Patriot_PL.

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje

Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii system  Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

Informacje o firmie Raytheon

Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2014 roku 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 93 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Więcej informacji o firmie Raytheon uzyskać można pod adresem www.raytheon.com oraz obserwując nas na Twitterze @raytheon.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”