Próby w locie dowodzą, że rakiety balistyczne nie stanowią wyzwania dla ostatniej modernizacji systemu Patriot

Poligon rakietowy White Sands, Nowy Meksyk (10 grudnia 2015 r.) — Udana próba w locie potwierdziła, że najnowsze modernizacje zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™ umożliwią niszczenie zaawansowanych celów z większej odległości. Zmodyfikowany system skuteczniej wykorzystuje najnowszy pocisk przechwytujący.

Podczas testu sprawdzony w boju system Patriot, wyposażony w pakiet ulepszeń określanych łącznie mianem Post-Deployment Build 8 (PDB-8), pomyślnie namierzył cel w postaci rakiety balistycznej i zniszczył go z wykorzystaniem rakiet PAC-3 MSE.

„Patriot nieustannie ewoluuje i rozwija się, aby zapewnić ochronę przed agresywnymi państwami w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie, które nieustannie ulepszają swoje systemy uzbrojenia i taktyki — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes firmy Raytheon ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. — Kiedy pakiet PDB-8 zostanie w pełni opracowany i wprowadzony do służby, pozwoli systemowi Patriot lepiej wykorzystać możliwości pocisku PAC-3 MSE”.

Jedno z ulepszeń, cyfrowy procesor radarowy  (Radar Digital Processor, RDP), zwiększa możliwości  pocisku przechwytującego PAC-3 MSE. RDP to specjalnie wzmocniony, dostępny w sprzedaży  procesor radarowy, który obniża koszty obsługi i konserwacji Patriota, a jednocześnie zwiększa i tak wysoką niezawodność systemu o 40 procent. RDP jest w pełni cyfrowy, co oznacza, że jego oprogramowanie można aktualizować w miarę pojawiania się nowych zagrożeń.

Oprócz procesora RDP, w PDB-8 po raz pierwszy w historii Armii Stanów Zjednoczonych zastosowano nowoczesne stanowisko dowodzenia – Modern Man Station (MMS) czyli interfejs użytkownika z kolorowymi ekranami LCD, panelami dotykowymi i przyciskami programowymi.

Choć kilka krajów partnerskich systemu Patriot wprowadziło już do służby MMS i RDP, PDB-8 wykorzystuje  w pełni możliwości zmodernizowanego sprzętu. W rezultacie Armia Stanów Zjednoczonych i inni użytkownicy PDB-8 zyskają następujące funkcje i korzyści:

  • skuteczniejsze zwalczanie różnorodnych zagrożeń,
  • ulepszona identyfikacja „swój-obcy”,
  • zwiększone możliwości wyszukiwania radarowego,
  • ulepszone wykrywanie i identyfikowanie celów,
  • przeprojektowany komputer planowania ognia, dzięki któremu Patriot może wykorzystać możliwości pocisków PAC-3 MSE,
  • ulepszony komputer kontroli broni, który zapewnia moc obliczeniową większą o 50 procent na potrzeby oprogramowania zmodyfikowanego pod kątem ewoluujących zagrożeń, umożliwiając zwalczanie ewoluujących celów z wykorzystaniem dostępnych komercyjnie  procesorów.

Więcej wiadomości o Patriocie można znaleźć na stronie  patriotsystem.pl oraz  Twitterze: @Patriot_PL.

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje

Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii system  Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

Informacje o firmie Raytheon

Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2014 roku 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 93 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Więcej informacji o firmie Raytheon uzyskać można pod adresem www.raytheon.com oraz obserwując nas na Twitterze @raytheon.

Ostatnie informacje prasowe

Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA
TELDAT uhonorowany przez Raytheon IDS nagrodą „Doskonały Dostawca” TELDAT uhonorowany przez Raytheon IDS nagrodą  „Doskonały Dostawca”
TELDAT uhonorowany przez Raytheon IDS nagrodą „Doskonały Dostawca”