Polski patriota, Gazeta Polska Codziennie, 3.03.2017

Baterie systemu obrony rakietowej w najnowszej obecnie wersji systemu możemy dostarczyć Polsce w ciągu 24 miesięcy od podpisania kontraktu. A po czterech latach możemy dostarczyć baterie w kolejnej, jeszcze nowszej konfiguracji – tej właśnie z radarem dookólnym. Nazywamy ją baterią Poland Patriot – mówi John Baird.

Jakie są obecnie możliwości techniczne najnowszego systemu obrony rakietowej Patriot? Chodzi o zasięg radaru i możliwości pocisków, którymi dysponuje system Patriot.

Najnowsza wersja systemu Patriot, która jest obecnie w produkcji, to tzw. konfiguracja 3+. Jest ona obecnie przekazywana zarówno US Army, jak i innym użytkownikom. Jeżeli negocjacje rządów Polski i USA zakończą się sukcesem, a wszystko na to wskazuje, najprawdopodobniej ta właśnie wersja w pierwszej kolejności trafi do Polski. Natomiast o zasięgu nie mogę mówić, bo jest to informacja niejawna. Powiem tylko, że możliwości tych baterii przekraczają wymogi techniczne systemu określone przez rząd Polski w programie „Wisła”, dotyczącym dostarczenia armii polskiej systemu obrony rakietowej.

A jaki jest kąt działania radaru?

Niestety, to także są dane niejawne. Mogę tylko powiedzieć, że antena widzi nie tylko do przodu, ale również trochę na boki. A baterie można tak rozmieścić, by zasięg ich radarów pokrywał całą sferę potencjalnego zagrożenia. Natomiast w konfiguracji, którą oferujemy Polsce w kolejnym etapie, jest już nasz najnowszy radar AESA oparty na technologii azotku galu (GaN). Ta technologia pozwala zwiększyć osiągi i niezawodność radaru oraz zmniejszyć koszty obsługi. Są tu możliwe dwie opcje konfiguracji: wyposażony w jedną dużą antenę przednią i dwie mniejsze boczne, razem pokrywające pole 360 stopni, lub wyposażony tylko w antenę główną AESA GaN – ponieważ nie wszyscy chcą mieć radar dookólny.

Czy produkowany przez firmę Raytheon system z radarem dookólnym już istnieje, czy są to tylko projekty?

To nie jest projekt, ponieważ mamy już działający prototyp radaru z oboma typami anten skonstruowanych w technologii azotku galu. Bazuje on na architekturze obecnego radaru i wykorzystuje większość elektroniki oraz oprogramowania obecnego radaru. Czyli jest to modernizacja, która niesie ze sobą niewielkie ryzyko technologiczne.

Czy można mówić o terminie, kiedy ten nowy radar dookólny będzie wdrożony do produkcji?

To zależy od tego, kiedy zostanie złożone pierwsze zamówienie. Kilku obecnych użytkowników systemu Patriot jest nim poważnie zainteresowanych, spodziewamy się pierwszych zamówień jeszcze w tym roku. Do produkcji mógłby wejść po dwóch latach.

Czy odbyły się jakiekolwiek testy tego systemu?

Tak, od wielu miesięcy testujemy go na naszym poligonie w Pelham, w Nowej Anglii – wcześniej śledził samoloty pasażerskie, a ostatni test w lutym polegał na wykrywaniu i śledzeniu ostro manewrujących samolotów myśliwskich. To są oczywiście nasze własne testy, gdyż rząd USA jeszcze nie zdecydował, jaki radar US Army będzie miała w przyszłości. Ale nasza technologia azotku galu została już zastosowana w innym radarze, który skonstruowaliśmy dla US Navy. Ten radar jest już na etapie końcowych testów rządowych, co oznacza, że ta technologia jest w pełni sprawdzona.

A jeśli chodzi o pociski współpracujące z tym nowym systemem?

Jeżeli chodzi o Patriot, mamy trzy rodzaje pocisków. W tzw. konfiguracji 3+ są to pocisk PAC-2 GEM-T z głowicą rozpryskową oraz pocisk PAC-3 MSE z głowicą kinetyczną, niszczącą cel bezpośrednim uderzeniem. I ten system oznacza, że mamy pełną kompatybilność z poprzednimi wersjami, co jest istotne dla klientów, którzy mają poprzednie wersje systemu. Dodatkowo
w wersji dla Polski oferujemy najnowszy i znacznie tańszy od PAC-3 MSE pocisk SkyCeptor, który również ma głowicę kinetyczną. Jest to wersja pocisku Stunner, który opracowaliśmy wspólnie z Izraelem i który już wszedł na służbę w izraelskim systemie przeciwrakietowym, Proca Dawida. Każdy z tych typów pocisków ma różne właściwości, które sprawdzają się najlepiej przy określonym typie zagrożenia.

W wypadku sukcesu rozmów w programie „Wisła” – kiedy dokładnie dostarczylibyście wersję z systemem dookólnym?

W ciągu 48 miesięcy od momentu podpisania umowy.

A w międzyczasie dostarczane byłyby te poprzednie wersje?

To oczywiście zależy od ustaleń międzyrządowych, ale baterie w najnowszej obecnie wersji systemu możemy dostarczyć w ciągu 24 miesięcy od podpisania kontraktu. A po czterech latach możemy
dostarczyć baterie w kolejnej, jeszcze nowszej konfiguracji – tej właśnie z radarem dookólnym. Nazywamy ją Poland Patriot.

Jak Pan odniesie się do krytykującego system Patriot raportu GAO [amerykańska NIK] z sierpnia zeszłego roku?

Większość danych zawartych w raporcie GAO pochodzi sprzed kilku lat. Większość tych problemów została już rozwiązana. Tym bardziej że system Patriot jest cały czas testowany przez US Army i innych użytkowników, także w rzeczywistych warunkach bojowych, jak to ma obecnie miejsce w regionie Zatoki i Bliskiego Wschodu. Ten program testowy jest niezmiernie ważny, ponieważ dzięki niemu możliwe jest systematyczne doskonalenie systemu, a także rozwiązywanie problemów, które mogą się pojawiać. Żaden z systemów konkurencyjnych nie został tak dogłębnie przetestowany jak Patriot. W wypadku niektórych takie próby czy testy nie są nawet jeszcze prowadzone, co oznacza, że przed nimi jest jeszcze długa droga do osiągnięcia celu i związane z tym poważne ryzyko. Jeśli zaś chodzi o przyszły radar, to 85–90 proc. jego elementów wewnętrznych, w tym oprogramowanie i układy elektroniczne, jest dokładnie takich samych jak we wcześniejszych wersjach systemu, co oznacza, że droga do nowego radaru jest bardzo bezpieczna.

Czy raport GAO spowodował jakiekolwiek działania zmierzające do poprawiania radarów, usuwania usterek? Jakie to ma skutki prawne?

Taki raport jest wydawany co roku i Raytheon na bieżąco odpowiada na identyfikowane problemy. Raport GAO mówi zatem o niedoskonałościach systemu, które już zostały rozwiązane.

Czyli należy się spodziewać, że tegoroczny raport tych problemów nie będzie już uwzględniał?

Nie powinien.

Co może Raytheon oferować Polsce poza samym sprzętem? Jaką część produkcji i które komponenty mogą być przeniesione do Polski?

Wielokrotnie podkreślaliśmy, i takie jest nasze zobowiązanie, że 50 proc. wartości kontraktu zostanie w Polsce w postaci zamówień w polskich przedsiębiorstwach. To, co zostanie wyprodukowane w Polsce, będzie w dużym stopniu zależało od ustaleń międzyrządowych. Ale plan jest taki, żeby w Polsce produkowane były wyrzutnie, duża część systemu kierowania ogniem, systemy łączności, pojazdy wsparcia, radary oraz pociski GEM-T i SkyCeptor. Z tym wiąże się transfer technologii i offset. A więc z jednej strony polskie przedsiębiorstwa będą mogły realizować prace przy budowie Polskiego Patriota, a z drugiej zdobędą odpowiednie kwalifikacje i know-how, by samodzielnie obsługiwać i serwisować ten system w przyszłości. I to jest istotny element prawa offsetowego.  Dodatkową korzyścią, którą oferujemy, jest przynależność do wspólnoty 13 państw używających systemu Patriot. Oznacza to, że jeżeli wspólnie z polskim przemysłem opracujemy dla niego nowe elementy, to będą one mogły być oferowane innym klientom. Przykładem jest nasz kontrakt z PIT-RADWAREM na opracowanie i wyprodukowanie nowej anteny identyfikacji swój-obcy (IFF). Ta antena w pierwszej kolejności zostanie wyeksportowana do jednego z zagranicznych użytkowników systemu Patriot.

 

Rozmawiał Igor Szczęsnowicz.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, wydanie z dnia 03.03.2017. Artykuł jest też dostępny tutaj.

Wybrane artykuły w polskich mediach

Raytheon Technologies przyłącza się do akcji pomocy na rzecz Ukrainy, Polska Zbrojna, 24.03.2022 Raytheon Technologies przyłącza się do akcji pomocy na rzecz Ukrainy, Polska Zbrojna, 24.03.2022
Raytheon Technologies przyłącza się do akcji pomocy na rzecz Ukrainy, Polska Zbrojna, 24.03.2022
Najnowocześniejsze technologie dla studentów, Semestr, Zima/2021 Najnowocześniejsze technologie dla studentów, Semestr, Zima/2021
Najnowocześniejsze technologie dla studentów, Semestr, Zima/2021
Patrioty jeszcze w tym roku – WNP, 14.10.2021 Patrioty jeszcze w tym roku – WNP, 14.10.2021
Patrioty jeszcze w tym roku – WNP, 14.10.2021
Patrioty trafią do Polski w przyszłym roku. Polskie spółki włączą się w globalny łańcuch dostaw amerykańskiego koncernu zbrojeniowego – Newseria, 7.09.2021 Patrioty trafią do Polski w przyszłym roku. Polskie spółki włączą się w globalny łańcuch dostaw amerykańskiego koncernu zbrojeniowego – Newseria, 7.09.2021
Patrioty trafią do Polski w przyszłym roku. Polskie spółki włączą się w globalny łańcuch dostaw amerykańskiego koncernu zbrojeniowego – Newseria, 7.09.2021
Raytheon Technologies w Polsce: tarcza, uzbrojenie F-35 i inwestycje – defence24.pl, 7.09.2021 Raytheon Technologies w Polsce: tarcza, uzbrojenie F-35 i inwestycje – defence24.pl, 7.09.2021
Raytheon Technologies w Polsce: tarcza, uzbrojenie F-35 i inwestycje – defence24.pl, 7.09.2021
MSPO z Tarczą. Najnowsza broń w kieleckim salonie, Rzeczpospolita – Nowoczesna Armia, 7.09.2021 MSPO z Tarczą. Najnowsza broń w kieleckim salonie, Rzeczpospolita – Nowoczesna Armia, 7.09.2021
MSPO z Tarczą. Najnowsza broń w kieleckim salonie, Rzeczpospolita – Nowoczesna Armia, 7.09.2021