Polska zaprasza firmę Raytheon do udziału w ostatniej fazie postępowania przetargowego dotyczącego programu „Wisła”

Oferta systemu Patriot™ firmy Raytheon zapewnia zaawansowaną technologię, szybkie wdrożenie, zgodność operacyjną z uzbrojeniem NATO oraz szanse dla polskiego przemysłu.

Tewksbury, Massachusetts, (1 lipca  2014 r.) — Inspektorat Uzbrojenia MoN poinformował, że zakończył dialog techniczny dotyczący programu  „Wisła”, ogólnokrajowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. W rezultacie firma Raytheon – oferująca system Patriot – została zaproszona do udziału w formalnym postępowaniu związanym z pozyskaniem zestawów „Wisła”. Drugim konkurentem jest konsorcjum EUROSAM (Thales i MBDA-France) oferujące zestaw SAMP/T.

Dwuetapowy dialog techniczny stanowił część fazy analityczno-koncepcyjnej programu Wisła. Jego celem było uszczegółowienie wymagań taktyczno-technicznych dotyczących nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Wybrane rozwiązania techniczne miały spełniać następujące kryteria: (1) być operacyjne, (2) znajdować się na uzbrojeniu państw NATO oraz (3) zapewniać znaczący udział polskiego przemysłu obronnego w produkcji, serwisowaniu oraz dalszej modernizacji zestawów.

– Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że znaleźliśmy się w finale programu „Wisła” — powiedział Dan Crowley, prezes Raytheon Integrated Defense Systems. – Podjęliśmy działania, aby dostarczyć Polsce najbardziej zaawansowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, który jest dziś używany w 12 krajach na całym świecie, i zamierzamy współpracować z polskim przemysłem w celu zbudowania systemu Patriot nowej generacji”.

System Patriot jest nieustannie modernizowany,  tak aby mógł sprostać stale ewoluującym zagrożeniom i prezentować najnowszy poziom technologiczny  z każdym kolejnym wdrożeniem i modernizacją. Dziś system Patriot jest jedynym sprawdzonym w walce systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, który chroni Stany Zjednoczone i sprzymierzone siły na całym świecie. Globalna społeczność złożona z 5 państw NATO oraz przyszłych partnerów Patriot oferuje Polsce szereg korzyści związanych z udoskonalaniem systemu, szkoleniami, konserwacją, testowaniem, logistyką i podziałem kosztów. Raytheon będzie współpracował z polskimi partnerami nad kierunkami przyszłego rozwoju technologicznego systemu Patriot. Firma zidentyfikowała wiele obszarów, w których udział może mieć polski przemysł, takich jak: integracja, systemy dowodzenia, ulepszone radary i technologie rakietowe.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”