Polska zaprasza firmę Raytheon do udziału w ostatniej fazie postępowania przetargowego dotyczącego programu „Wisła”

Oferta systemu Patriot™ firmy Raytheon zapewnia zaawansowaną technologię, szybkie wdrożenie, zgodność operacyjną z uzbrojeniem NATO oraz szanse dla polskiego przemysłu.

Tewksbury, Massachusetts, (1 lipca  2014 r.) — Inspektorat Uzbrojenia MoN poinformował, że zakończył dialog techniczny dotyczący programu  „Wisła”, ogólnokrajowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. W rezultacie firma Raytheon – oferująca system Patriot – została zaproszona do udziału w formalnym postępowaniu związanym z pozyskaniem zestawów „Wisła”. Drugim konkurentem jest konsorcjum EUROSAM (Thales i MBDA-France) oferujące zestaw SAMP/T.

Dwuetapowy dialog techniczny stanowił część fazy analityczno-koncepcyjnej programu Wisła. Jego celem było uszczegółowienie wymagań taktyczno-technicznych dotyczących nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Wybrane rozwiązania techniczne miały spełniać następujące kryteria: (1) być operacyjne, (2) znajdować się na uzbrojeniu państw NATO oraz (3) zapewniać znaczący udział polskiego przemysłu obronnego w produkcji, serwisowaniu oraz dalszej modernizacji zestawów.

– Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że znaleźliśmy się w finale programu „Wisła” — powiedział Dan Crowley, prezes Raytheon Integrated Defense Systems. – Podjęliśmy działania, aby dostarczyć Polsce najbardziej zaawansowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, który jest dziś używany w 12 krajach na całym świecie, i zamierzamy współpracować z polskim przemysłem w celu zbudowania systemu Patriot nowej generacji”.

System Patriot jest nieustannie modernizowany,  tak aby mógł sprostać stale ewoluującym zagrożeniom i prezentować najnowszy poziom technologiczny  z każdym kolejnym wdrożeniem i modernizacją. Dziś system Patriot jest jedynym sprawdzonym w walce systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, który chroni Stany Zjednoczone i sprzymierzone siły na całym świecie. Globalna społeczność złożona z 5 państw NATO oraz przyszłych partnerów Patriot oferuje Polsce szereg korzyści związanych z udoskonalaniem systemu, szkoleniami, konserwacją, testowaniem, logistyką i podziałem kosztów. Raytheon będzie współpracował z polskimi partnerami nad kierunkami przyszłego rozwoju technologicznego systemu Patriot. Firma zidentyfikowała wiele obszarów, w których udział może mieć polski przemysł, takich jak: integracja, systemy dowodzenia, ulepszone radary i technologie rakietowe.

Ostatnie informacje prasowe

„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA