Polska zaprasza firmę Raytheon do udziału w drugiej rundzie dialogu technicznego dotyczącego programu „Wisła”

Firma bada możliwości współpracy z polskim przemysłem obronnym

Tewksbury, Massachusetts (11 lutego 2014 r.) — Ministerstwo Obrony Narodowej Polski ogłosiło rozpoczęcie drugiej fazy dialogu technicznego w sprawie programu „Wisła” – ogólnokrajowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Raytheon jest jedną z pięciu firm, które zaproszono do dalszych rozmów.

 

Według informacji przekazanej przez MON, druga faza ma na celu zidentyfikowanie obszarów potencjalnej współpracy techniczno-przemysłowej, określenie możliwości transferu wiedzy, technologii i produkcji, a także ocenę praw własności intelektualnej w ramach każdej wybranej do drugiego etapu oferty.

 

„Raytheon z zadowoleniem przyjął zaproszenie do następnego etapu dialogu technicznego, podczas którego zamierza spełnić wszystkie wymagania polskiego rządu, przemysłu i wojska — powiedział Dan Crowley, prezes Raytheon Integrated Defense Systems. — Chcemy przyczynić się do tego, by Polska osiągnęła długoterminowe cele związane z tym ważnym programem, który ma kluczowe znaczenie dla jej bezpieczeństwa narodowego”.

 

Raytheon będzie współpracował z Polską nad planami dalszego rozwoju technologicznego systemu Patriot™ i określił już wiele obszarów, w których udział może mieć polski przemysł, takich jak integracja, systemy dowodzenia i kierowania, unowocześnianie systemu radarowego i technologii rakietowych. Raytheon niedawno podpisał z Polskim Holdingiem Obronnym sp. z o.o. (PHO) list intencyjny, aby zbadać możliwości wzajemnej współpracy i obopólnie korzystnych  przedsięwzięć biznesowych związanych z ambitnymi celami Polski, a także możliwości potencjalnego eksportu i współpracy na rynkach krajów trzecich. Ponadto Raytheon bada możliwości współpracy z kilkoma innymi polskimi przedsiębiorstwami sektora obronnego, a także ze znanymi na całym świecie instytucjami badawczymi.

Raytheon i PHO organizują Konferencję nt. Partnerstwa, która odbędzie się w dniach 18-19 marca 2014 r. w hotelu Hilton w Warszawie. Program Patriot firmy Raytheon cieszy się obecnie wsparciem ponad 2 800 dostawców z 20 krajów. Konferencja pozwoli firmie Raytheon spotkać się z przedstawicielami wielu polskich przedsiębiorstw i ocenić możliwości współpracy w takich obszarach, jak projektowanie, opracowywanie zaawansowanego oprogramowania/algorytmów, łączność, montaż końcowy, produkcja podzespołów, testowanie, serwisowanie i wsparcie techniczne systemów radarowych, rakietowych oraz dowodzenia i kierowania.

„Dzięki współpracy z firmą Raytheon polski przemysł dołączy do rozbudowanego, globalnego łańcucha dostaw opartego na długoterminowych umowach, który zapewnia niezrównane możliwości eksportu do rosnącego grona krajów partnerskich systemu Patriot, liczącego obecnie 12 państw, a także do udział w zakrojonej na szeroką skalę, międzynarodowej działalności firmy — powiedział Mike Shaughnessy, wiceprezes ds. łańcucha dostaw, Raytheon Integrated Defense Systems. — Raytheon zaoferuje polskiemu przemysłowi obronnemu znaczące i wieloletnie korzyści, takie jak podział zadań, koprodukcja, wspólne opracowywanie i transfer technologii. Zamierzamy też rozszerzyć współpracę z polskimi przedsiębiorstwami w projektowaniu i inżynierii zmierzających do dalszego unowocześniania technologii, w szczególności dotyczącego systemu Patriot.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”