WARSZAWA, 28 marca 2018 r. – Rząd polski podpisał umowę w sprawie zakupu od armii USA sprawdzonego w warunkach bojowych systemu Patriot® firmy Raytheon (NYSE: RTN). Umowa ta – oficjalnie określana jako „Letter of Offer and Acceptance” – toruje drogę ku błyskawicznemu osiągnięciu przez polskie systemy Patriot wstępnej gotowości operacyjnej i przygotowuje grunt pod rozpoczęcie przez rząd USA negocjacji umów z firmą Raytheon i jej partnerami przemysłowymi.
– Polska dołącza do grona 15 państw, które zaufały systemowi Patriot, jako skutecznej obronie swoich obywateli, wojska i suwerenności. – powiedział Wes Kremer, prezes Raytheon Integrated Defense Systems. – Zakup systemu Patriot przez Polskę umacnia transatlantycką partnerską współpracę i bezpieczeństwo poprzez umożliwienie wspólnego podejścia do zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a także dzięki tworzeniu nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych i Polsce.
Patriot stanowi fundament obrony przeciw pociskom balistycznym i manewrującym oraz nowoczesnym samolotom i dronom w państwach NATO i Europie.
Państwa NATO dysponujące obecnie systemem Patriot to Stany Zjednoczone, Niemcy, Grecja, Holandia i Hiszpania. Rumunia podpisała umowę LOA w sprawie zakupu systemu Patriot 29 listopada 2017 r., stając się w ten sposób szóstym członkiem NATO, który zakupił ten system. Ponadto zakończono procedurę notyfikacji przez Kongres USA dotyczącą potencjalnej sprzedaży systemu Patriot do Szwecji.
Patriot w Polsce – przed podpisaniem umowy LOA Polska przyjęła propozycję współpracy przemysłowej złożoną przez firmę Raytheon i jej partnerów przemysłowych. Aby ułatwić osiągnięcie przez Polskę samowystarczalności, co stanowi wymóg w świetle polskiego prawa, firma Raytheon dokona transferu technologii w maksymalnym stopniu, na jaki pozwala amerykańskie prawo i zasady polityki.
Umowa LOA dotyczy pierwszej fazy programu “Wisła” – procesu zakupowego, składającego się z dwóch etapów, zmierzającego do zakupu zintegrowanego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu. W drugiej fazie Polska, zgodnie z deklaracjami, ma nabyć kolejne jednostki ogniowe Patriot, oparty na azotku galu dookólny radar AESA, a także niskokosztowy pocisk przechwytujący SkyCeptor™.
O Raytheon
Raytheon Company, której obroty w 2017 roku wyniosły 25 mld dolarów i która zatrudnia 64 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.
Informacja dodatkowa dla mediów:
Grono 14 państw – użytkowników systemu Patriot obejmuje: