Polska podpisuje z rządem Stanów Zjednoczonych umowę w sprawie zakupu zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot

WARSZAWA, 28 marca 2018 r. – Rząd polski podpisał umowę w sprawie zakupu od armii USA sprawdzonego w warunkach bojowych systemu Patriot® firmy Raytheon (NYSE: RTN). Umowa ta – oficjalnie określana jako „Letter of Offer and Acceptance” – toruje drogę ku błyskawicznemu osiągnięciu przez polskie systemy Patriot wstępnej gotowości operacyjnej i przygotowuje grunt pod rozpoczęcie przez rząd USA negocjacji umów z firmą Raytheon i jej partnerami przemysłowymi.

– Polska dołącza do grona 15 państw, które zaufały systemowi Patriot, jako skutecznej obronie swoich obywateli, wojska i suwerenności. – powiedział Wes Kremer, prezes Raytheon Integrated Defense Systems. – Zakup systemu Patriot przez Polskę umacnia transatlantycką partnerską współpracę i bezpieczeństwo poprzez umożliwienie wspólnego podejścia do zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a także dzięki tworzeniu nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych i Polsce.

Patriot stanowi fundament obrony przeciw pociskom balistycznym i manewrującym oraz nowoczesnym samolotom i dronom w państwach NATO i Europie.

Państwa NATO dysponujące obecnie systemem Patriot to Stany Zjednoczone, Niemcy, Grecja, Holandia i Hiszpania. Rumunia podpisała umowę LOA w sprawie zakupu systemu Patriot 29 listopada 2017 r., stając się w ten sposób szóstym członkiem NATO, który zakupił ten system. Ponadto zakończono procedurę notyfikacji przez Kongres USA dotyczącą potencjalnej sprzedaży systemu Patriot do Szwecji.

Patriot w Polsce – przed podpisaniem umowy LOA Polska przyjęła propozycję współpracy przemysłowej złożoną przez firmę Raytheon i jej partnerów przemysłowych. Aby ułatwić osiągnięcie przez Polskę samowystarczalności, co stanowi wymóg w świetle polskiego prawa, firma Raytheon dokona transferu technologii w maksymalnym stopniu, na jaki pozwala amerykańskie prawo i zasady polityki.

Umowa LOA dotyczy pierwszej fazy programu “Wisła” – procesu zakupowego, składającego się z dwóch etapów, zmierzającego do zakupu zintegrowanego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu. W drugiej fazie Polska, zgodnie z deklaracjami, ma nabyć kolejne jednostki ogniowe Patriot, oparty na azotku galu dookólny radar AESA, a także niskokosztowy pocisk przechwytujący SkyCeptor™.

 

O Raytheon

Raytheon Company, której obroty w 2017 roku wyniosły 25 mld dolarów i która zatrudnia 64 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

 

Informacja dodatkowa dla mediów:

Grono 14 państw – użytkowników systemu Patriot obejmuje:

 • Stany Zjednoczone
 • Holandię
 • Niemcy
 • Japonię
 • Izrael
 • Królestwo Arabii Saudyjskiej
 • Kuwejt
 • Tajwan
 • Grecję
 • Hiszpanię
 • Republikę Korei
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Katar
 • Rumunię

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”