PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) podpisała umowy wykonawcze do zobowiązań offsetowych z Raytheon Missiles & Defense (RMD) w ramach programu offsetowego, dotyczącego pozyskania Zestawów Rakietowych Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu „Wisła”. PGZ podpisała również umowy licencyjne z Northrop Grumman (NG), partnerem RMD w programie WISŁA.

Umowy są wynikiem negocjacji prowadzonych przez Konsorcjum PGZ-WISŁA z Raytheon Missiles & Defense i Northrop Grumman. Polska Grupa Zbrojeniowa, decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej jest głównym offsetobiorcą w I fazie programu „Wisła”.

Umowy obejmują 11 zobowiązań offsetowych, dotyczące przede wszystkim przekazania zdolności związanych bezpośrednio z projektem WISŁA. Podpisane umowy zapewnią PGZ i członkom Konsorcjum m.in. pomoc techniczną i szkoleniową niezbędną w poszerzeniu zdolności projektowych, inżynieryjnych i produkcyjnych. Dzięki temu program modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej znacznie przyspieszy.  Umowy wejdą w życie po ich podpisaniu przez przedstawicieli rządu.

Dzięki zaangażowaniu i współpracy stron z MON udało się nam się dokonać przełomu i zamknąć negocjacje dotyczące zobowiązań offsetowych z naszymi partnerami. Chcę podkreślić, że w dobrym partnerstwie strony zawsze znajdą sposób na osiągnięcie porozumienia gwarantującego obopólne korzyści. Owocna współpraca z Raytheon Missiles & Defense i Northrop Grumman to kolejny ważny krok na drodze do budowania silnych relacji pomiędzy krajowymi firmami i rozwoju potencjału Sił Zbrojnych RP – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Zaangażowanie Raytheona w celu dotrzymania naszych zobowiązań offsetowych wobec Polski było i jest niezmienne, a dzięki naszej regularnej współpracy z MON i PGZ udało się doprowadzić do tego korzystnego rozstrzygnięcia w postaci finalizacji umowy, która tworzy konkretne, znaczące perspektywy dla polskiego przemysłu. Dzięki zbudowanym już przez nas relacjom z polskimi dostawcami i tej umowie, możliwe będzie jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału i kompetencji polskiego przemysłu w celu zapewnienia sukcesu programu WISŁA. Jesteśmy teraz gotowi, by szybko przejść do etapu wykonawczego – powiedziała Shawn Rantas, Dyrektor Programu Patriot dla Polski w Raytheonie.

Umowa z PGZ jest wyrazem starań firmy Northrop Grumman mających na celu zwiększanie suwerennego potencjału polskiego przemysłu w ramach programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Zamierzamy ściśle współpracować z PGZ i innymi należącymi do konsorcjum licencjobiorcami objętymi programem offsetowym dla „Wisły”, dążąc do osiągnięcia przez Polskę celów wyznaczonych w jej programie modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej. – powiedziała Christine Harbison, Wiceprezes i Dyrektor Generalna, Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman.

Zobowiązania offsetowe  Raytheon Missiles & Defense będą realizowane przy udziale 7 z 14 spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ-WISŁA. Umowy licencyjne Northrop Grumman z PGZ są częścią całościowego programu offsetowego dla projektu, zarządzanego przez  Raytheon Missiles & Defense.

Zgodnie z umową, Northrop Grumman zapewni wsparcie techniczne i szkoleniowe dla Konsorcjum PGZ-WISŁA w celu rozwoju zdolności inżynieryjnych i produkcyjnych na rzecz wsparcia Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IBCS), opracowanego we współpracy z armią amerykańską, który jest kluczowym elementem „Wisły”. Polska zakupiła IBCS w 2018 r. w ramach procedury Foreign Military Sales od rządu USA.

Konsorcjum PGZ-WISŁA odpowiadające za realizację programu po stronie GK PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Oprócz tego, część z niewymienionych spółek z Grupy PGZ bierze udział w programie jako poddostawcy.

Celem Programu WISŁA jest pozyskanie Zestawów Rakietowych Obrony Powietrznej Średniego zasięgu wraz z sieciocentrycznym systemem łączności i dowodzenia. W pierwszej fazie programu Polska pozyska 2 baterie (16wyrzutni) systemu Patriot w konfiguracji obejmującej m.in. pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS. Komponenty baterii, w tym wyrzutnie, są obecnie produkowane w przedsiębiorstwach wchodzących w skład PGZ.

Ostatnie informacje prasowe

Brian Wigton dla Defence24.pl: Spodziewamy się bardzo intensywnej współpracy z polskim przemysłem w 2 fazie programu Wisła Brian Wigton dla Defence24.pl: Spodziewamy się bardzo intensywnej współpracy z polskim przemysłem w 2 fazie programu Wisła
Brian Wigton dla Defence24.pl: Spodziewamy się bardzo intensywnej współpracy z polskim przemysłem w 2 fazie programu Wisła
Oświadczenie Raytheon Missiles & Defense w związku z wysłaniem przez MON LOR do Rządu USA Oświadczenie Raytheon Missiles & Defense w związku z wysłaniem przez MON LOR do Rządu USA
Oświadczenie Raytheon Missiles & Defense w związku z wysłaniem przez MON LOR do Rządu USA
W Dniu Kobiet Raytheon Technologies zaprosił dziewczynki do Centrum Nauki Kopernik na warsztaty i spotkania z nauką W Dniu Kobiet Raytheon Technologies zaprosił dziewczynki do Centrum Nauki Kopernik na warsztaty i spotkania z nauką
W Dniu Kobiet Raytheon Technologies zaprosił dziewczynki do Centrum Nauki Kopernik na warsztaty i spotkania z nauką
Raytheon Technologies przyłącza się do akcji pomocy na rzecz Ukrainy Raytheon Technologies przyłącza się do akcji pomocy na rzecz Ukrainy
Raytheon Technologies przyłącza się do akcji pomocy na rzecz Ukrainy
Udział Raytheon Technologies w produkcji F-35 Udział Raytheon Technologies w produkcji F-35
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman