Patriot wygrywa z rakietą balistyczną

POLIGON RAKIETOWY WHITE SANDS, NOWY MEKSYK (17 marca 2016) — Niedawno zmodernizowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™ koncernu Raytheon [NYSE: RTN] znów pokazał, że jest w stanie zniszczyć pocisk balistyczny dzięki użyciu różnych pocisków antybalistycznych wystrzeliwanych w krótkich odstępach czasu.

Sprawdzony w walce system Patriot, zmodyfikowany z wykorzystaniem szeregu udoskonaleń, nazwanych zbiorowo Post-Deployment Build 8 (PDB-8), z powodzeniem namierzył, przechwycił i zniszczył stwarzający zagrożenie cel w postaci balistycznego pocisku rakietowego. Odbyło się to podczas testu przeprowadzonego 17 marca. Cel został zniszczony poprzez wystrzelenie pocisku antybalistycznego PAC-3 MSE, a w parę sekund później pocisku antybalistycznego GEM-T.

Dzięki modernizacji PDB-8, sfinansowanej przez 13 państw partnerskich programu Patriot, Patriot może teraz korzystać z wielu zaawansowanych funkcji PAC-3 MSE.

– Użytkownicy systemu Patriot na całym świecie zaczynają wykorzystywać kombinacje różnych pocisków antybalistycznych w toczących się obecnie operacjach bojowych, aby zwiększyć efektywność kosztową i zapewnić dowódcom elastyczność operacyjną – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej koncernu Raytheon. – Wynik ostatniego testu zapewnia, że 13 państw partnerskich programu Patriot będzie miało większe możliwości wykorzystania różnych pocisków antybalistycznych w konfiguracji PDB-8 w celu obrony przed szerokim spektrum zagrożeń.

Pakiet PDB-8 został opracowany na podstawie wiedzy i doświadczeń płynących z ponad 200misji bojowych, 1400 prób w locie orazi ponad 3000 testów naziemnych.

PAC-3 MSE niszczy zagrożenia poprzez siłę uderzenia. Tańszy, sprawdzony w boju rakietowy pocisk antybalistyczny GEM-T przelatuje blisko zagrożeń i wybucha, niszcząc pocisk lub statek powietrzny.

Rakietowe pociski balistyczne poruszają się niezwykle szybko i potencjalnie przenoszą broń masowego rażenia. Z tego powodu dowódcy potrzebują elastyczności operacyjnej, by móc wystrzelić wiele pocisków antybalistycznych w kierunku zagrożenia.

Test obserwowali przedstawiciele 7 z 13 państw partnerskich programu Patriot, a także delegacje z Polski i Szwecji. Polska wyraziła zainteresowanie nabyciem systemu Patriot.

 

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

 

Informacje o firmie Raytheon
Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2014 roku 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 93 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Więcej informacji o firmie Raytheon uzyskać można pod adresem www.raytheon.com oraz obserwując nas na Twitterze @raytheon.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”