POLIGON RAKIETOWY WHITE SANDS, Nowy Meksyk (8 lipca 2016 r.) — To był zły dzień dla rakiet manewrujących i samolotów nieprzyjaciela.
Niedawno zmodernizowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™ firmy Raytheon [NYSE: RTN] dowiódł w serii testów, że potrafi niszczyć rakiety manewrujące i samoloty z wykorzystaniem różnych rodzajów pocisków przechwytujących.
Podczas testu przeprowadzonego 8 lipca sprawdzony w boju system Patriot z pakietem ulepszeń określanych mianem Post-Deployment Build 8 (PDB-8) pomyślnie wykrył, śledził i zaatakował próbny cel w postaci rakiety manewrującej. Następnie zniszczył cel za pomocą pocisku GEM-T. Kilka minut później Patriot PDB-8 powtórzył cały proces, biorąc na cel myśliwiec taktyczny, i zniszczył go za pomocą pocisku PAC-3 MSE.
„Używanie różnych pocisków do zwalczania różnych zagrożeń jest efektywne kosztowo i zapewnia dowódcom elastyczność operacyjną – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon. — Ten najnowszy sukces oznacza, że pakiet PDB-8 jest na dobrej drodze, żeby wejść do służby w 2018 r.”.
Podczas testu, który odbył się w bardzo trudnym środowisku radarowym, żołnierze ręcznie atakowali cele metodą „strzelaj-patrz-strzelaj”. Oznacza to, że po wystrzeleniu pierwszego pocisku obsługa Patriota „patrzyła”, czy rakieta manewrująca lub samolot zostały zniszczone. W przeciwnym razie wystrzeliwany byłby drugi pocisk. W obu przypadkach cel został zniszczony pierwszym pociskiem.
Modernizacja PDB-8, która została sfinansowana przez liczące 13 krajów partnerstwo Patriot, pozwala systemowi wykorzystać zaawansowane możliwości pocisku PAC-3 MSE. PDB-8 wykorzystuje też doświadczenie zdobyte podczas misji bojowych prowadzonych przez pięć państw, 1400 prób w locie oraz ponad 3000 testów naziemnych.
PAC-3 MSE niszczy zagrożenia siłą kolizji. Tańszy, sprawdzony w walce pocisk przechwytujący GEM-T, dolatuje blisko celu i eksploduje w celu zniszczenia rakiety lub samolotu.
Testy przeprowadzili żołnierze U.S. Army z 43. Pułku Artyleryjskiego Obrony Powietrznej, 3. Batalionu 11. Brygady Artyleryjskiej Obrony Powietrznej, który stacjonuje w Fort Bliss w Teksasie. Był to ostatni z czterech testów rozwojowych PDB-8; potwierdziły one, że modernizacja jest gotowa do prób operacyjnych, które zostaną przeprowadzone przez Dowództwo Testowania Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych..
Globalne Rozwiązania Patriot
Globalne Rozwiązania Patriot firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Patriot jest nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii. Na systemie Patriot jako fundamencie swojej obrony polega 13 państw.
O Raytheon
Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2015 roku 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 94 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych, produkty i usługi C5ITM w zakresie wykrywania, efektów i wsparcia misji klientom w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze: @raytheon oraz @Patriot_PL.