Nowy radar Raytheona zapewnia niezawodność i pole widzenia 360 stopni

PELHAM, N.H. (23 maja 2017) – Najnowszy radar zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej firmy Raytheon [NYSE: RTN] pozostawał w ciągłej eksploatacji od czasu swojego debiutu podczas targów AUSA w zimie 2016 r. Radar, udoskonalony przez zastosowanie w nim technologii aktywnego elektronicznego skanowania fazowego (AESA) opartej na azotku galu, będący częścią systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot pracował przez ponad 1000 godzin w ciągu jednego roku, czyli przez połowę czasu trwania  typowego programu testowego

„Osiągnęliśmy ten kamień milowy w tak szybkim czasie dzięki naszym pozytywnym doświadczeniom i sukcesom w zakresie rozwijania i udoskonalania technologii azotku galu w takich programach, jak Radar Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Marynarki Wojennej USA” – powiedział Doug Burgess, dyrektor programu AESA w spółce Raytheon IDS, rozwijającej zintegrowane systemy obronne. „Jesteśmy gotowi zrobić  kolejny krok i przekazać ten radar w ręce naszych klientów.”

W czasie wspomnianych 1000 godzin, prototyp radaru AESA firmy Raytheon, bazującego na azotku galu, demonstrował zdolność obserwacji w zakresie 360 stopni poprzez współpracę z drugą anteną AESA w technologii GaN, która była skierowana w przeciwną stronę. Gdy cel opuszczał pole zasięgu jednego radaru i wlatywał w pole drugiego radaru, urządzenia płynnie przekazywały między sobą informacje, nie przestając śledzić celu. Oprócz tego główna antena wykrywała i śledziła taktycznie manewrujące samoloty bojowe i tysiące innych statków powietrznych.

„Za technologią azotku galu (GaN) opracowaną przez Raytheon stoi 19 lat badań i 300 mln USD inwestycji. Nasza konkurencja albo dopiero co weszła na rynek, albo wykorzystuje technologię GaN do celów czysto komercyjnych” – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes Pionu Zintegrowanych Systemów Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej w Dziale Zintegrowanych Systemów Obronnych Raytheon. „Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo narodowe, oczekuje się niezawodnej, sprawdzonej technologii zatwierdzonej przez Departament Obrony USA do użytku w radarach wojskowych”.

Radar AESA bazujący na azotku galu wyprodukowany przez Raytheon będzie współpracował z Zintegrowanym Systemem Zarządzania Polem Walki (IBCS) i innymi otwartymi systemami o otwartej architekturze. Jest kompatybilny z aktualnym centrum zarządzania walką (Engagement Control Station) systemu Patriot i zapewnia całkowitą interoperacyjność z systemami NATO.

Wiele obecnych i potencjalnych krajów partnerskich Systemu Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Patriot w Europie i Azji wyraziło zainteresowanie nabyciem radaru AESA opartego o technologię GaN. Dnia 31. marca Polska wystosowała oficjalne zamówienie dotyczące zakupu systemu Patriot z radarem AESA opartym o technologię GaN. Technologia radaru AESA GaN spełnia również niemieckie wymagania dla systemu taktycznej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej TLVS.

 

O Raytheon
Raytheon Company, której obroty w 2016 roku wyniosły 24 mld dolarów i która zatrudnia 63 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

W Polsce można nas obserwować na Twitterze @Patriot_PL a dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://patriotsystem.pl

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”