Nowy radar obrony przeciwrakietowej coraz bliżej testów w środowisku operacyjnym

ANDOVER, Massachusetts (29 września, 2016 r.) – Najnowszy na świecie radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej niższej warstwy właśnie ukończył przełomowy etap i jest o krok bliżej do rozpoczęcia testów w środowisku operacyjnym.

Inżynierowie z firmy Raytheon Company [NYSE: RTN] pomyślnie zintegrowali nowy, cyfrowy wzbudnik (exciter) i generator przebiegów dla zmodernizowanej, bazującej na azotku galu anteny AESA radaru systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™. Raytheon zainstalował i przetestował ten cyfrowy wzbudnik i generator przebiegów także w obecnie użytkowanym radarze Patriota.

Wszystkie radary są wyposażone we wzbudnik i generator przebiegów; te dwa elementy dostarczają energię i modulują częstotliwość fal emitowanych przez antenę radaru. Podobnie jak samochód bez silnika, radar nie mógłby działać bez wzbudnika i generatora przebiegów.

Raytheon połączył nowy, cyfrowy wzbudnik i generator przebiegów w jednej skrzynce zbliżonej rozmiarami i kształtem do dużej kuchenki mikrofalowej. Elementy te pozwalają inżynierom tworzyć nowe częstotliwości i przebiegi za pomocą prostych aktualizacji oprogramowania. Możliwość dokonywania tych zmian poprzez uaktualnienia oprogramowania odpowiada sytuacji, w której dałoby się zmienić czterocylindrowy silnik miejskiego samochodu w 12-cylindrowy napęd do jazdy po autostradzie.

„Zagrożenia, z którymi wojsko będzie się mierzyć za 10 lub 20 lat, będą znacznie różnić się od dzisiejszych – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obrony firmy Raytheon. – Nowa technologia pozwoli inżynierom szybko modernizować i adaptować radar AESA GaN, a także obecny radar systemu Patriot do zwalczania przyszłych zagrożeń, takich jak rakiety balistyczne i manewrujące, samoloty oraz drony”.

Niektórzy z obecnych i spodziewanych w przyszłości  użytkowników systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot wyrazili zainteresowanie nabyciem radaru AESA, bazującego na technologii GaN. Technologia ta spełnia również wymagania niemieckiego taktycznego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – Taktisches Luftverteidigungssystem (TLVS).

Nowy, cyfrowy wzbudnik i generator przebiegów zastąpi ponad 15 oddzielnych komponentów zastosowanych w obecnym radarze Patriota, co znacznie zmniejszy łączne koszty eksploatacji oraz zwiększy i tak wysoką niezawodność systemu. Urządzenie wykorzystuje też gniazda na karty, dzięki czemu żołnierze na polu walki będą mogli wymienić uszkodzone moduły w ciągu kilku minut.

Opracowana przez Raytheon główna antena AESA GaN jest kluczowym elementem przyszłego radaru AESA GaN wykrywającego cele w pełnym zakresie 360 stopni. Raytheon zaprezentował prototyp anteny głównej AESA GaN na targach Winter Association of the US Army w marcu 2016 r., a w 2015 r. zademonstrował zdolność do wykrywania celów w zakresie 360-stopni z wykorzystaniem pilotażowej anteny tylnej AESA GaN.

Proponowany przez Raytheon radar AESA GaN do systemu Patriot będzie współpracował z systemem dowodzenia Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IBCS) i innymi rozwiązaniami o architekturze otwartej. Zachowa też kompatybilność wsteczną z obecnym stanowiskiem kierowania ogniem Patriot Engagement Control Station oraz pełną zgodność operacyjną z systemami NATO.

 

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

O technologii GaN
Firma Raytheon jest liderem w zakresie tworzenia innowacji i rozwoju technologii azotku galu (GaN) już od 15 lat i zainwestowała ponad 150 milionów dolarów, aby jak najszybciej wdrożyć tę najnowszą technologię w wojsku przy optymalnych kosztach i bez ryzyka. Firma Raytheon zademonstrowała dojrzałość tej technologii na wiele różnych sposobów, np. przekraczając  wymogi w zakresie niezawodności związane z wdrożeniem tej technologii do produkcji systemów obronnych.

O Raytheon
Raytheon Company, której obroty w 2015 roku wyniosły 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 94 lata. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

W Polsce można nas obserwować na Twitterze @Patriot_PL a dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://patriotsystem.pl.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”