Nowy radar obrony przeciwrakietowej coraz bliżej testów w środowisku operacyjnym

ANDOVER, Massachusetts (29 września, 2016 r.) – Najnowszy na świecie radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej niższej warstwy właśnie ukończył przełomowy etap i jest o krok bliżej do rozpoczęcia testów w środowisku operacyjnym.

Inżynierowie z firmy Raytheon Company [NYSE: RTN] pomyślnie zintegrowali nowy, cyfrowy wzbudnik (exciter) i generator przebiegów dla zmodernizowanej, bazującej na azotku galu anteny AESA radaru systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™. Raytheon zainstalował i przetestował ten cyfrowy wzbudnik i generator przebiegów także w obecnie użytkowanym radarze Patriota.

Wszystkie radary są wyposażone we wzbudnik i generator przebiegów; te dwa elementy dostarczają energię i modulują częstotliwość fal emitowanych przez antenę radaru. Podobnie jak samochód bez silnika, radar nie mógłby działać bez wzbudnika i generatora przebiegów.

Raytheon połączył nowy, cyfrowy wzbudnik i generator przebiegów w jednej skrzynce zbliżonej rozmiarami i kształtem do dużej kuchenki mikrofalowej. Elementy te pozwalają inżynierom tworzyć nowe częstotliwości i przebiegi za pomocą prostych aktualizacji oprogramowania. Możliwość dokonywania tych zmian poprzez uaktualnienia oprogramowania odpowiada sytuacji, w której dałoby się zmienić czterocylindrowy silnik miejskiego samochodu w 12-cylindrowy napęd do jazdy po autostradzie.

„Zagrożenia, z którymi wojsko będzie się mierzyć za 10 lub 20 lat, będą znacznie różnić się od dzisiejszych – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obrony firmy Raytheon. – Nowa technologia pozwoli inżynierom szybko modernizować i adaptować radar AESA GaN, a także obecny radar systemu Patriot do zwalczania przyszłych zagrożeń, takich jak rakiety balistyczne i manewrujące, samoloty oraz drony”.

Niektórzy z obecnych i spodziewanych w przyszłości  użytkowników systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot wyrazili zainteresowanie nabyciem radaru AESA, bazującego na technologii GaN. Technologia ta spełnia również wymagania niemieckiego taktycznego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – Taktisches Luftverteidigungssystem (TLVS).

Nowy, cyfrowy wzbudnik i generator przebiegów zastąpi ponad 15 oddzielnych komponentów zastosowanych w obecnym radarze Patriota, co znacznie zmniejszy łączne koszty eksploatacji oraz zwiększy i tak wysoką niezawodność systemu. Urządzenie wykorzystuje też gniazda na karty, dzięki czemu żołnierze na polu walki będą mogli wymienić uszkodzone moduły w ciągu kilku minut.

Opracowana przez Raytheon główna antena AESA GaN jest kluczowym elementem przyszłego radaru AESA GaN wykrywającego cele w pełnym zakresie 360 stopni. Raytheon zaprezentował prototyp anteny głównej AESA GaN na targach Winter Association of the US Army w marcu 2016 r., a w 2015 r. zademonstrował zdolność do wykrywania celów w zakresie 360-stopni z wykorzystaniem pilotażowej anteny tylnej AESA GaN.

Proponowany przez Raytheon radar AESA GaN do systemu Patriot będzie współpracował z systemem dowodzenia Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IBCS) i innymi rozwiązaniami o architekturze otwartej. Zachowa też kompatybilność wsteczną z obecnym stanowiskiem kierowania ogniem Patriot Engagement Control Station oraz pełną zgodność operacyjną z systemami NATO.

 

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.

O technologii GaN
Firma Raytheon jest liderem w zakresie tworzenia innowacji i rozwoju technologii azotku galu (GaN) już od 15 lat i zainwestowała ponad 150 milionów dolarów, aby jak najszybciej wdrożyć tę najnowszą technologię w wojsku przy optymalnych kosztach i bez ryzyka. Firma Raytheon zademonstrowała dojrzałość tej technologii na wiele różnych sposobów, np. przekraczając  wymogi w zakresie niezawodności związane z wdrożeniem tej technologii do produkcji systemów obronnych.

O Raytheon
Raytheon Company, której obroty w 2015 roku wyniosły 23 mld dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 94 lata. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

W Polsce można nas obserwować na Twitterze @Patriot_PL a dodatkowe informacje znajdują się na stronie http://patriotsystem.pl.

Ostatnie informacje prasowe

„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Raytheon Missiles & Defense i Centrum Nauki Kopernik wspierają edukację dzieci i młodzieży
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
Zamówienia do systemu „Wisła” w Tarnowie
DEMARKO podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącą produkcji specjalistycznych naczep transportowych do obsługi sprzętu systemu Patriot w ramach programu WISŁA