Nowa moc systemu Patriot

System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot™ zmienia swoje oblicze dzięki rewolucyjnej technologii

Norm Cantin, dyrektor ds. programów AESA dla systemu Patriot, z opartą na technologii azotku galu (GaN) anteną główną radaru Patriot w trakcie montażu w zakładach w Massachusetts.

Norm Cantin, dyrektor ds. programów AESA dla systemu Patriot, z opartą na technologii azotku galu (GaN) anteną główną radaru Patriot w trakcie montażu w zakładach w Massachusetts.

W przypominającym hangar warsztacie nieopodal Bostonu inżynier Kevin O’Donnell wsunął błyszczący złoty moduł w gigantyczną ścianę nowego, rewolucyjnego radaru.

Ściana złożona z pokrytych aluminium kwadratowych modułów była pierwszą pełnowymiarową wersją futurystycznego radaru opracowywanego przez Raytheona na potrzeby legendarnego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Nowy radar – stworzony w rekordowym czasie przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii znanej jako azotek galu (GaN) – będzie charakteryzował się niższymi kosztami budowy, obsługi i utrzymania, a jednocześnie zaoferuje wojsku możliwość nieprzerwanego wykrywania zagrożeń w promieniu 360 stopni.

Technologia ta, której opracowanie sfinansował Raytheon, może stać się najnowszym elementem modernizacji systemu Patriot, już od dziesięcioleci chroniącego państwa na całym świecie. Ma ona zastąpić dobrze znaną, przypominającą okrągły plaster miodu ścianę radaru Patriot – teraz radar wyposażony będzie w gładką, kwadratową antenę główną, której towarzyszyć będą dwie dodatkowe, mniejsze anteny zwrócone do tyłu.

Zamiast jednego ogromnego przekaźnika nowy radar Raytheona korzysta z wielu modułów nadawczo-odbiorczych, które wsuwane są w antenę podobnie, jak układa się klocki dla dzieci. Wcześniejszą konstrukcję anteny – czyli plaster miodu – porównać można do potężnej latarni rzucającej światło poprzez wiele soczewek. Nowa antena z technologią aktywnego elektronicznego skanowania fazowego (AESA) bardziej przypomina wiele silnych latarni działających jednocześnie.

– Nawet jeśli pozbędziemy się niektórych przekaźników, system nadal działa. – mówi Norm Cantin, dyrektor ds. programów AESA dla systemu Patriot.

Raytheon poświęcił 15 lat i ponad 150 milionów dolarów na opracowanie GaN, jedynej w swoim rodzaju technologii, która daje wzmacniaczom fal radiowych pięć razy więcej mocy niż tradycyjne półprzewodniki. Układy GaN stały się częścią kilku produktów Raytheona, takich jak układy zakłócające oraz inne typy radarów.

Raytheon otrzymał tytuł firmy roku 2015 magazynu „Aviation Week” w uznaniu przełomowych osiągnięć w zakresie technologii GaN, a branżowy portal informacyjny „Breaking Defense” napisał, że stworzona przez Raytheona technologia GaN jest „największym hitem od czasu krzemu”.

– Nasza technologia łączy to, co najlepsze z obu światów. – mówi Landon Rowland, główny inżynier programu AESA – Jest to niewymagająca dużych nakładów finansowych ścieżka modernizacji, która zwiększa możliwości i radykalnie podnosi niezawodność systemu. A najlepsze jest to, że w ogóle nie ruszamy rzeczy, które potwierdziły swoją skuteczność.

Budowa pełnowymiarowego radaru opartego na technologii GaN jest ważnym etapem w rozwoju systemu Patriot, dzięki któremu umożliwi on wojsku wykrywanie celów w promieniu 360 stopni. Oprócz zmodernizowanej anteny głównej nowy radar Patriot stworzony przez Raytheona obejmuje dwie mniejsze, zwrócone do tyłu anteny, dzięki którym system „widzi” zagrożenia od horyzontu po horyzont, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Efektem takiego rozwiązania jest możliwość ciągłego skanowania we wszystkich kierunkach. Stanowi to ogromny postęp w stosunku do innych radarów, które obracają się podczas skanowania, ale muszą zatrzymać się, aby zlokalizować cel i w tym momencie stają się „ślepe” na zagrożenia czyhające z tyłu.

– Jeśli nie mielibyśmy technologii GaN, nie moglibyśmy zbudować takiej anteny. – mówi Cantin – Radar musiałby być znacznie większy. Technologia GaN daje nam większą gęstość mocy.

Jednak według Cantina oparte na GaN rozwiązanie, które Raytheon planuje zaoferować wojsku, to tylko najnowsze z serii ulepszeń w procesie nieustającej modernizacji systemu Patriot. – Piękno Patriota polega na tym, że od chwili powstania pierwszego systemu każda z jego nowo wprowadzanych funkcji może być dalej modernizowana, dzięki czemu nie marnujemy dokonywanych przez lata inwestycji, a rozwijamy je. – mówi Cantin.

Inżynier mechanik Kenneth Walsh Jr. wsuwa moduł nadawczo-odbiorczy oparty na technologii GaN w antenę główną radaru.

Inżynier mechanik Kenneth Walsh Jr. wsuwa moduł nadawczo-odbiorczy oparty na technologii GaN w antenę główną radaru.

Poza tym radar oparty na technologii GaN będzie prostszy w produkcji niż wcześniejsze systemy. – Dużo mniej części. – mówi Cantin.

Potężniejszy, wytrzymalszy i łatwiejszy w produkcji – oparty na GaN radar może również posłużyć do modernizacji obecnych systemów Patriot. – Przypomina to trochę mechanizm plug and play. Demontujemy starą antenę i zakładamy nową antenę AESA. – mówi Rowland – Daje nam to wszystkie korzyści płynące z zastosowania nowej technologii, a przy tym nie musimy angażować się w opracowywanie zupełnie nowego radaru.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”