Najnowszy Patriot niszczy dwie rakiety balistyczne podczas pierwszej próby w locie

Modernizacja sfinansowana przez 13 krajów partnerskich skierowana na zagrożenia w bliskiej przyszłości

Poligon rakietowy White Sands, Nowy Meksyk (20 listopada 2015 r.) — Armia Stanów Zjednoczonych pomyślnie ukończyła pierwszą serię testów w locie najnowszych modyfikacji systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™ produkowanego przez Raytheon Company (NYSE:RTN).

Modernizacje, wspólnie określane mianem Post-Deployment Build 8 (PDB-8), poszerzają możliwości Patriota do niszczenia wszystkich kategorii zagrożeń oraz rozróżniania sojuszniczych i wrogich samolotów, a jednocześnie ułatwiają obsługę systemu przez żołnierzy. PDB-8 ma wejść do służby w bliskiej przyszłości. Prace nad PDB-8 zostały w znacznej części sfinansowane przez 13 krajów partnerskich systemu Patriot, które będą mogły zastosować PDB-8 w swoich zestawach Patriot po tym, jak Armia Stanów Zjednoczonych zakończy testy i wyda zgodę na wejście modernizacji do służby.

„Ponieważ koszty inwestycji w modernizację rozkładają się na wiele krajów, Patriot jest gotowy na nieustannie ewoluujące zagrożenia, które obserwujemy w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes firmy Raytheon ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. – Podobnie jak wszystkie inne modernizacje Patriota, pakiet PDB-8 można zainstalować we wszystkich jednostkach ogniowych na całym świecie, a do zaprojektowania go wykorzystano wiedzę zdobytą podczas ponad 190 misji bojowych, 700 prób w locie oraz ponad 2500 testów naziemnych”.

W trakcie próby w locie operatorzy użyli baterii Patriota w konfiguracji PDB-8 do wykrycia i śledzenia celu w postaci rakiety balistycznej. Następnie pomyślnie zaatakowali cel za pomocą dwóch różnych rodzajów pocisków – PAC-3 i GEM-T. W chwilę później operatorzy powtórzyli proces, tym razem pomyślnie przechwytując drugą rakietę balistyczną z wykorzystaniem dwóch pocisków GEM-T.

PDB-8 obecnie jest testowany i oceniany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Zanim rozpocznie się stopniowe wprowadzanie PDB-8 do arsenału Patriotów, zostaną przeprowadzone dodatkowe próby w locie i testy naziemne przeciwko różnym rodzajom celów. Wraz z PDB-8 do służby w Armii Stanów Zjednoczonych trafią też dwa nowe, ważne urządzenia:

  • Modern Man Station (MMS), interfejs użytkownika z kolorowymi ekranami LCD, panelami dotykowymi i przyciskami programowymi.
  • Radar Digital Processor (RDP), specjalnie wzmocniony, dostępny w sprzedaży, procesor radarowy. RDP zwiększa i tak wysoką niezawodność Patriota o 40 procent. RDP obniża też koszty konserwacji, ponieważ zawiera mniej części. Ponadto RDP umożliwia dodawanie nowych funkcji poprzez aktualizację oprogramowania.

Choć niektóre kraje partnerskie systemu Patriot wprowadziły już do służby MMS i RDP, PDB-8 pozwala wykorzystać pełen potencjał zmodernizowanego sprzętu. W rezultacie Armia Stanów Zjednoczonych i inni użytkownicy PDB-8 odniosą następujące korzyści:

  • skuteczniejsze zwalczanie różnorodnych zagrożeń,
  • ulepszona identyfikacja „swój-obcy”,
  • zwiększone możliwości monitoringu radarowego,
  • ulepszone wykrywanie i identyfikowanie celów,
  • przeprojektowany komputer planowania ognia, dzięki któremu Patriot może wykorzystać możliwości pocisków PAC-3 MSE,
  • Ulepszony komputer kontroli broni, który zapewnia moc obliczeniową większą o 50 procent na potrzeby oprogramowania zmodyfikowanego pod kątem ewoluujących zagrożeń.

Więcej wiadomości o polskim Patriocie można znaleźć na stronie http://patriotsystem.pl oraz Twitterze: @Patriot_PL.

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

O firmie Raytheon
Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2013 roku 24 mld dolarów i która zatrudnia 63 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 92 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Więcej informacji o firmie Raytheon uzyskać można pod adresem www.raytheon.com oraz obserwując nas na Twitterze @raytheon.

Ostatnie informacje prasowe

Radar LTAMDS, opracowany przez Raytheon, dział firmy RTX, wykrył i przechwycił zaawansowany cel Radar LTAMDS, opracowany przez Raytheon, dział firmy RTX, wykrył i przechwycił zaawansowany cel
Radar LTAMDS, opracowany przez Raytheon, dział firmy RTX, wykrył i przechwycił zaawansowany cel
Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA
Opracowany przez firmę Raytheon radar LTAMDS osiągnął znakomite wyniki w testach Wojsk Lądowych USA
Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii. Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii.
Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na produkcję i dostawę systemu Patriot do Szwajcarii.
Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę
Patriot dla Polski wchodzi w kolejną fazę
Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów
Raytheon Missiles & Defense otrzymał kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę systemów zwalczania dronów
GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje
GhostEye – radar, przed którym nic się nie ukryje