Najnowszy Patriot niszczy dwie rakiety balistyczne podczas pierwszej próby w locie

Modernizacja sfinansowana przez 13 krajów partnerskich skierowana na zagrożenia w bliskiej przyszłości

Poligon rakietowy White Sands, Nowy Meksyk (20 listopada 2015 r.) — Armia Stanów Zjednoczonych pomyślnie ukończyła pierwszą serię testów w locie najnowszych modyfikacji systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot™ produkowanego przez Raytheon Company (NYSE:RTN).

Modernizacje, wspólnie określane mianem Post-Deployment Build 8 (PDB-8), poszerzają możliwości Patriota do niszczenia wszystkich kategorii zagrożeń oraz rozróżniania sojuszniczych i wrogich samolotów, a jednocześnie ułatwiają obsługę systemu przez żołnierzy. PDB-8 ma wejść do służby w bliskiej przyszłości. Prace nad PDB-8 zostały w znacznej części sfinansowane przez 13 krajów partnerskich systemu Patriot, które będą mogły zastosować PDB-8 w swoich zestawach Patriot po tym, jak Armia Stanów Zjednoczonych zakończy testy i wyda zgodę na wejście modernizacji do służby.

„Ponieważ koszty inwestycji w modernizację rozkładają się na wiele krajów, Patriot jest gotowy na nieustannie ewoluujące zagrożenia, które obserwujemy w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes firmy Raytheon ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. – Podobnie jak wszystkie inne modernizacje Patriota, pakiet PDB-8 można zainstalować we wszystkich jednostkach ogniowych na całym świecie, a do zaprojektowania go wykorzystano wiedzę zdobytą podczas ponad 190 misji bojowych, 700 prób w locie oraz ponad 2500 testów naziemnych”.

W trakcie próby w locie operatorzy użyli baterii Patriota w konfiguracji PDB-8 do wykrycia i śledzenia celu w postaci rakiety balistycznej. Następnie pomyślnie zaatakowali cel za pomocą dwóch różnych rodzajów pocisków – PAC-3 i GEM-T. W chwilę później operatorzy powtórzyli proces, tym razem pomyślnie przechwytując drugą rakietę balistyczną z wykorzystaniem dwóch pocisków GEM-T.

PDB-8 obecnie jest testowany i oceniany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Zanim rozpocznie się stopniowe wprowadzanie PDB-8 do arsenału Patriotów, zostaną przeprowadzone dodatkowe próby w locie i testy naziemne przeciwko różnym rodzajom celów. Wraz z PDB-8 do służby w Armii Stanów Zjednoczonych trafią też dwa nowe, ważne urządzenia:

  • Modern Man Station (MMS), interfejs użytkownika z kolorowymi ekranami LCD, panelami dotykowymi i przyciskami programowymi.
  • Radar Digital Processor (RDP), specjalnie wzmocniony, dostępny w sprzedaży, procesor radarowy. RDP zwiększa i tak wysoką niezawodność Patriota o 40 procent. RDP obniża też koszty konserwacji, ponieważ zawiera mniej części. Ponadto RDP umożliwia dodawanie nowych funkcji poprzez aktualizację oprogramowania.

Choć niektóre kraje partnerskie systemu Patriot wprowadziły już do służby MMS i RDP, PDB-8 pozwala wykorzystać pełen potencjał zmodernizowanego sprzętu. W rezultacie Armia Stanów Zjednoczonych i inni użytkownicy PDB-8 odniosą następujące korzyści:

  • skuteczniejsze zwalczanie różnorodnych zagrożeń,
  • ulepszona identyfikacja „swój-obcy”,
  • zwiększone możliwości monitoringu radarowego,
  • ulepszone wykrywanie i identyfikowanie celów,
  • przeprojektowany komputer planowania ognia, dzięki któremu Patriot może wykorzystać możliwości pocisków PAC-3 MSE,
  • Ulepszony komputer kontroli broni, który zapewnia moc obliczeniową większą o 50 procent na potrzeby oprogramowania zmodyfikowanego pod kątem ewoluujących zagrożeń.

Więcej wiadomości o polskim Patriocie można znaleźć na stronie http://patriotsystem.pl oraz Twitterze: @Patriot_PL.

Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

O firmie Raytheon
Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2013 roku 24 mld dolarów i która zatrudnia 63 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 92 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Więcej informacji o firmie Raytheon uzyskać można pod adresem www.raytheon.com oraz obserwując nas na Twitterze @raytheon.

Ostatnie informacje prasowe

PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
PGZ zakończyła proces negocjacji offsetowych z  Raytheon Missiles & Defense oraz Northrop Grumman
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Pracownicy Raytheon Technologies posprzątali park w Warszawie
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
Raytheon przekazał weteranom bilety do Centrum Nauki Kopernik
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata. „Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
„Zapraszamy dziewczyny do świata inżynierii!” to wydarzenie, które rokrocznie organizuje firma Collins Aerospace, wchodząca w skład Raytheon Technologies. W tym roku przeprowadzono 56 sesji w 13 państwach świata.
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Raytheon Missiles & Defense wspiera lokalne społeczności
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła” Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”
Polskie zakłady WZŁ-1 zapewnią wsparcie dla Raytheon Missiles & Defense i programu „Wisła”