Patriot: właściwa obrona dla Polski, Fakt24.pl, 20.07.2016

Niedawno Fakt24.pl streścił artykuł generała rezerwy H. Bromberga, pracującego obecnie w Lockheed Martin, w którym zawartych było wiele nieścisłości na temat systemu Patriot™. Na artykuł ten odpowiedział dyrektor Joe DeAntona z Raytheona, który kiedyś służył z gen. Brombergiem. Tekst poniżej.

Joe DeAntona – dyrektor ds. rozwoju działalności, zintegrowana obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa Raytheon Integrated Development Systems.

Miałem zaszczyt służyć jako dowódca batalionu Patriot pod rozkazami ówczesnego gen. bryg. Howarda B. Bromberga podczas wyzwalania Iraku w 2003 roku i darzę go najwyższym szacunkiem jako oficera, gentlemana i przyjaciela. Po części dlatego, że on, ja i niezliczeni amerykańscy żołnierze ocaleliśmy gdy podczas dwóch irackich ataków rakietami balistycznymi, Patriot zadziałał tak, jak powinien.

Jestem też zmuszony odnieść się do niedokładności w streszczonym na Fakt24.pl niedawnym artykule generała Bromberga, porównującym Patriota z niemieckim projektem MEADS. Prawda jest taka, że sprawdzony w boju Patriot to jedyny system na świecie, który może spełnić obecne i przyszłe potrzeby Polski w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. MEADS musi dopiero zostać opracowany, zbudowany i przetestowany. Pozwolę sobie wyjaśnić to bliżej.

Dziś Polska i wschodnia flanka NATO stoją w obliczu poważnego zagrożenia ze względu na mocarstwowe ambicje Rosji. Zagrożenie stwarzane przez rosyjski arsenał rakiet balistycznych i manewrujących oraz samolotów załogowych i bezzałogowych będzie narastać w miarę postępu technologicznego.

Jednak 2016 rok to nie pierwszy raz, kiedy pojawia się nowe zagrożenie. Bronie ofensywne były stopniowo rozwijane przez dziesięciolecia, ale za każdym razem Patriot zmieniał się i ewoluował, żeby zawsze wyprzedzać je o krok.

Patriot jest skonstruowany w taki sposób, że można nieustannie wprowadzać do niego nowe technologie, aby sprostać bieżącym zagrożeniom. Dziś Patriot opiera się na fundamencie ponad 2500 testów naziemnych, 1400 prób w locie, niezliczonych misji operacyjnych i dziesiątek pocisków przechwyconych w walce.

Ponadto, liczące 13 krajów partnerstwo Patriota gwarantuje, że Patriot pozostanie skuteczny za sprawą ciągłych modernizacji. W latach 2015-2016 międzynarodowi użytkownicy zainwestowali ponad 424 miliony dolarów, żeby Patriot mógł wyprzedzać wszelkie zagrożenia. To uderzająco kontrastuje z realizowanym pod kierunkiem Niemiec projektem MEADS. Został on wymyślony w latach 80., zaprojektowany w latach 90. i częściowo zbudowany na początku nowego tysiąclecia. Wciąż nie przeszedł choćby jednej nadzorowanej przez rząd próby w locie, więc nikt tak naprawdę nie wie, czy (a tym bardziej jak) MEADS zadziała, kiedy stawką będzie ludzkie życie.

Ponadto projekt MEADS nie został zmodernizowany. Niczym jurajski owad uwięziony w bursztynie, MEADS jest reliktem odległej przeszłości – technologii uważanej za najnowocześniejszą w połowie lat 90. ubiegłego wieku.

Obrońcy polskiej przestrzeni powietrznej jasno stwierdzili, że Polska wymaga 360-stopniowych zdolności obronnych. Dlatego Raytheon proponuje Polsce wielofazowe rozwiązanie obrony powietrznej.

Pierwsza faza będzie obejmować najbardziej zaawansowany system Patriot, jaki obecnie znajduje się na wyposażeniu wojsk, a pierwsza bateria zostanie dostarczona w ciągu 24 miesięcy od podpisania kontraktu. To jest coś, czego MEADS po prostu nie jest w stanie zrealizować.

Podczas następnych faz polski przemysł i Raytheon opracują modernizację systemu, która m.in. umożliwi zwalczanie zagrożeń w zakresie 360 stopni. Raytheon zapewni tę możliwość w ciągu 65 miesięcy od podpisania kontraktu – na wiele lat przed tym, zanim MEADS zostanie dostarczony armii niemieckiej i to zdaniem nawet najbardziej optymistycznych zwolenników tego systemu.

Nie mam tu miejsca, żeby pisać o nieznanych zdolnościach manewrowych systemu MEADS, który jeszcze nie sprawdził się na polu walki, pomimo trwających niemal dwie dekady prac rozwojowych. Polacy byli jednak świadkami mobilności Patriota w marcu 2015 r., kiedy amerykańska bateria Patriotów przybyła do Sochaczewa po 1200-kilometrowym przejeździe przez Europę.

Warto jednak omówić pewien obszar, w którym konkretne fakty dotyczące Raytheona i Patriota ostro kontrastują z pisanymi palcem na wodzie obietnicami realizowanego pod kierunkiem Niemiec projektu MEADS.

4 lipca tego roku PGZ i Raytheon poinformowały o podpisaniu nowego listu intencyjnego między obiema firmami. List przewiduje, że PGZ stanie się jednym z globalnych partnerów Raytheona. Otwiera też drogę do udziału w programach modernizacji 220 baterii Patriot w 13 krajach, co stworzy duży rynek eksportowy dla polskiego przemysłu. Ponadto zakłada, że 50 proc. wydatków na program Wisła pozostanie w Polsce w postaci wspólnie realizowanych prac, projektów i produkcji.

Jest to oferta, której MEADS nie jest i nie będzie w stanie dorównać. Dotychczas nie stworzono i nie sprzedano choćby jednego systemu MEADS, więc z definicji MEADS nie ma rynku eksportowego. 4 lipca 2016 roku jest również ważny z innej przyczyny. Tego dnia wcześnie rano Królewskie Siły Obrony Powietrznej Arabii Saudyjskiej użyły Patriota do przechwycenia pocisku balistycznego wystrzelonego w kierunku saudyjskiego miasta Abha przez jemeńskich rebeliantów wspieranych przez Iran.

Patriot ponownie zadziałał tak, jak powinien, podobnie jak działał w przeszłości i będzie działać w przyszłości. I ponownie uratował życie wielu ludziom – tak jak ratował w przeszłości i będzie ratować w przyszłości.

Wybrane artykuły w polskich mediach

Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021 Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021
Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021
Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021 Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021
Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021
Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021 Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021
Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021 Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021 Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021
Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021 Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021