Patriot: właściwa obrona dla Polski, Fakt24.pl, 20.07.2016

Niedawno Fakt24.pl streścił artykuł generała rezerwy H. Bromberga, pracującego obecnie w Lockheed Martin, w którym zawartych było wiele nieścisłości na temat systemu Patriot™. Na artykuł ten odpowiedział dyrektor Joe DeAntona z Raytheona, który kiedyś służył z gen. Brombergiem. Tekst poniżej.

Joe DeAntona – dyrektor ds. rozwoju działalności, zintegrowana obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa Raytheon Integrated Development Systems.

Miałem zaszczyt służyć jako dowódca batalionu Patriot pod rozkazami ówczesnego gen. bryg. Howarda B. Bromberga podczas wyzwalania Iraku w 2003 roku i darzę go najwyższym szacunkiem jako oficera, gentlemana i przyjaciela. Po części dlatego, że on, ja i niezliczeni amerykańscy żołnierze ocaleliśmy gdy podczas dwóch irackich ataków rakietami balistycznymi, Patriot zadziałał tak, jak powinien.

Jestem też zmuszony odnieść się do niedokładności w streszczonym na Fakt24.pl niedawnym artykule generała Bromberga, porównującym Patriota z niemieckim projektem MEADS. Prawda jest taka, że sprawdzony w boju Patriot to jedyny system na świecie, który może spełnić obecne i przyszłe potrzeby Polski w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. MEADS musi dopiero zostać opracowany, zbudowany i przetestowany. Pozwolę sobie wyjaśnić to bliżej.

Dziś Polska i wschodnia flanka NATO stoją w obliczu poważnego zagrożenia ze względu na mocarstwowe ambicje Rosji. Zagrożenie stwarzane przez rosyjski arsenał rakiet balistycznych i manewrujących oraz samolotów załogowych i bezzałogowych będzie narastać w miarę postępu technologicznego.

Jednak 2016 rok to nie pierwszy raz, kiedy pojawia się nowe zagrożenie. Bronie ofensywne były stopniowo rozwijane przez dziesięciolecia, ale za każdym razem Patriot zmieniał się i ewoluował, żeby zawsze wyprzedzać je o krok.

Patriot jest skonstruowany w taki sposób, że można nieustannie wprowadzać do niego nowe technologie, aby sprostać bieżącym zagrożeniom. Dziś Patriot opiera się na fundamencie ponad 2500 testów naziemnych, 1400 prób w locie, niezliczonych misji operacyjnych i dziesiątek pocisków przechwyconych w walce.

Ponadto, liczące 13 krajów partnerstwo Patriota gwarantuje, że Patriot pozostanie skuteczny za sprawą ciągłych modernizacji. W latach 2015-2016 międzynarodowi użytkownicy zainwestowali ponad 424 miliony dolarów, żeby Patriot mógł wyprzedzać wszelkie zagrożenia. To uderzająco kontrastuje z realizowanym pod kierunkiem Niemiec projektem MEADS. Został on wymyślony w latach 80., zaprojektowany w latach 90. i częściowo zbudowany na początku nowego tysiąclecia. Wciąż nie przeszedł choćby jednej nadzorowanej przez rząd próby w locie, więc nikt tak naprawdę nie wie, czy (a tym bardziej jak) MEADS zadziała, kiedy stawką będzie ludzkie życie.

Ponadto projekt MEADS nie został zmodernizowany. Niczym jurajski owad uwięziony w bursztynie, MEADS jest reliktem odległej przeszłości – technologii uważanej za najnowocześniejszą w połowie lat 90. ubiegłego wieku.

Obrońcy polskiej przestrzeni powietrznej jasno stwierdzili, że Polska wymaga 360-stopniowych zdolności obronnych. Dlatego Raytheon proponuje Polsce wielofazowe rozwiązanie obrony powietrznej.

Pierwsza faza będzie obejmować najbardziej zaawansowany system Patriot, jaki obecnie znajduje się na wyposażeniu wojsk, a pierwsza bateria zostanie dostarczona w ciągu 24 miesięcy od podpisania kontraktu. To jest coś, czego MEADS po prostu nie jest w stanie zrealizować.

Podczas następnych faz polski przemysł i Raytheon opracują modernizację systemu, która m.in. umożliwi zwalczanie zagrożeń w zakresie 360 stopni. Raytheon zapewni tę możliwość w ciągu 65 miesięcy od podpisania kontraktu – na wiele lat przed tym, zanim MEADS zostanie dostarczony armii niemieckiej i to zdaniem nawet najbardziej optymistycznych zwolenników tego systemu.

Nie mam tu miejsca, żeby pisać o nieznanych zdolnościach manewrowych systemu MEADS, który jeszcze nie sprawdził się na polu walki, pomimo trwających niemal dwie dekady prac rozwojowych. Polacy byli jednak świadkami mobilności Patriota w marcu 2015 r., kiedy amerykańska bateria Patriotów przybyła do Sochaczewa po 1200-kilometrowym przejeździe przez Europę.

Warto jednak omówić pewien obszar, w którym konkretne fakty dotyczące Raytheona i Patriota ostro kontrastują z pisanymi palcem na wodzie obietnicami realizowanego pod kierunkiem Niemiec projektu MEADS.

4 lipca tego roku PGZ i Raytheon poinformowały o podpisaniu nowego listu intencyjnego między obiema firmami. List przewiduje, że PGZ stanie się jednym z globalnych partnerów Raytheona. Otwiera też drogę do udziału w programach modernizacji 220 baterii Patriot w 13 krajach, co stworzy duży rynek eksportowy dla polskiego przemysłu. Ponadto zakłada, że 50 proc. wydatków na program Wisła pozostanie w Polsce w postaci wspólnie realizowanych prac, projektów i produkcji.

Jest to oferta, której MEADS nie jest i nie będzie w stanie dorównać. Dotychczas nie stworzono i nie sprzedano choćby jednego systemu MEADS, więc z definicji MEADS nie ma rynku eksportowego. 4 lipca 2016 roku jest również ważny z innej przyczyny. Tego dnia wcześnie rano Królewskie Siły Obrony Powietrznej Arabii Saudyjskiej użyły Patriota do przechwycenia pocisku balistycznego wystrzelonego w kierunku saudyjskiego miasta Abha przez jemeńskich rebeliantów wspieranych przez Iran.

Patriot ponownie zadziałał tak, jak powinien, podobnie jak działał w przeszłości i będzie działać w przyszłości. I ponownie uratował życie wielu ludziom – tak jak ratował w przeszłości i będzie ratować w przyszłości.

Wybrane artykuły w polskich mediach

Patrioty trafią do Polski w przyszłym roku. Polskie spółki włączą się w globalny łańcuch dostaw amerykańskiego koncernu zbrojeniowego, Newseria, 7.09.2021 Patrioty trafią do Polski w przyszłym roku. Polskie spółki włączą się w globalny łańcuch dostaw amerykańskiego koncernu zbrojeniowego, Newseria, 7.09.2021
Patrioty trafią do Polski w przyszłym roku. Polskie spółki włączą się w globalny łańcuch dostaw amerykańskiego koncernu zbrojeniowego, Newseria, 7.09.2021
Raytheon Technologies w Polsce: tarcza, uzbrojenie F-35 i inwestycje, defence24.pl, 7.09.2021 Raytheon Technologies w Polsce: tarcza, uzbrojenie F-35 i inwestycje, defence24.pl, 7.09.2021
Raytheon Technologies w Polsce: tarcza, uzbrojenie F-35 i inwestycje, defence24.pl, 7.09.2021
MSPO z Tarczą. Najnowsza broń w kieleckim salonie, Rzeczpospolita – Nowoczesna Armia, 7.09.2021 MSPO z Tarczą. Najnowsza broń w kieleckim salonie, Rzeczpospolita – Nowoczesna Armia, 7.09.2021
MSPO z Tarczą. Najnowsza broń w kieleckim salonie, Rzeczpospolita – Nowoczesna Armia, 7.09.2021
Amerykański GIGANT, Polska Zbrojna, 09/2021 Amerykański GIGANT, Polska Zbrojna, 09/2021
Amerykański GIGANT, Polska Zbrojna, 09/2021
Realizacja drugiej fazy programu, Gazeta Polska Codziennie, 25.08.2021 Realizacja drugiej fazy programu, Gazeta Polska Codziennie, 25.08.2021
Realizacja drugiej fazy programu, Gazeta Polska Codziennie, 25.08.2021
Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021 Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021
Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021