Eksperci z zakresu polityki bezpieczeństwa: wybór MEADS był przedwczesny, Das Erste, 16.06.2015

Eksperci i opozycja parlamentarna krytykują decyzję niemieckiego rządu o zakupie systemu obrony przeciwlotniczej MEADS jako przedwczesną. W programie FAKT w telewizji ARD naukowcy podkreślali, że nowy system na obecnym etapie rozwoju wiąże się jeszcze ze zbyt dużym ryzykiem i prawdopodobnie nie jest w stanie spełnić stawianych mu wymagań.

Gdyby wierzyć rządowym opisom, MEADS byłby „czymś w rodzaju znoszącej jaja wełnistej krowy mlecznej”, jak to podsumował fizyk Götz Neuneck z Instytutu Badań Pokoju i Polityki Bezpieczeństwa Uniwersytetu Hamburskiego. Według niego przechwycenie stu procent dronów, pocisków manewrujących czy samolotów przez system obronny jest w rzeczywistości niemożliwe. Na podstawie dotychczasowych testów nie można z pewnością powiedzieć, że taki system nada się do zastosowania w każdych warunkach bojowych.

Zbyt duży koszt, zbyt duże ryzyko: Stany Zjednoczone wycofały się z projektu w 2011 roku

Prace rozwojowe nad systemem obronnym rozpoczęły się dziesięć lat temu i uczestniczyły w nich Stany Zjednoczone, Niemcy i Włochy. Do tej pory zainwestowano w nie ponad 4 mld EUR, z których 1/4 pochodziła z niemieckiego budżetu. W lutym 2011 roku Stany Zjednoczone zaprzestały jednak finansowania projektu. „Amerykanie stwierdzili, że MEADS będzie zbyt drogi, a problemy techniczne i organizacyjne są na tyle poważne, że nie chcą ponosić związanego z nimi ryzyka” — powiedział w programie FAKT Bernd W. Kubbig z Heskiej Fundacji Badań Pokoju i Konfliktów (HSFK). Kilka dni po ogłoszeniu decyzji Stanów Zjednoczonych również niemieckie ministerstwo obrony podało do wiadomości, że na razie nie zamierza kupować tego systemu.

W ramach przygotowania do podjętej teraz przeciwnej decyzji ministerstwo zleciło trzem firmom doradczym zbadanie ryzyka związanego z projektem. Kubbig mówi, że eksperci z tych firm doszli do wniosku, że ryzyko techniczne, finansowe i prawne jest zbyt wysokie, i rekomendowali rezygnację z zakupu systemu.

Kiedy Meads będzie gotowy do produkcji seryjnej?

Żołnierze Bundeswehry w Körbecke/Möhnesee pracują przy wyrzutni z silosami rakiet systemu przeciwlotniczego Patriot™, które mają zostać zastąpione naziemnym mobilnym systemem obrony przeciwrakietowej «Medium Extended Air Defense System» (MEADS) (fotografia z archiwów Bundeswehry, brak daty).

Niejasne jest między innymi, kiedy system wejdzie do produkcji seryjnej. Przywódca Zielonych w parlamentarnej komisji budżetowej Tobias Lindner powiedział w programie FAKT, że o ile poszczególne komponenty i wyniki prac rozwojowych są już dostępne, o tyle „nie wiadomo jednak, jak długa droga dzieli te wyniki od gotowości do produkcji seryjnej”. Według przewodniczącego komisji obrony Wolfganga Hellmicha (SPD) przede wszystkim w pracach nad instalacjami radarowymi MEADS istnieje szereg czynników „ryzyka rozwojowego”. Hellmich powiedział w programie FAKT, że ministerstwo obrony pracuje jednak systematycznie nad ograniczaniem tych czynników.

Tobias Lindner z Partii Zielonych krytykuje mimo to resort za nieprzedstawienie komisji budżetowej informacji o wykrytych problemach i ich możliwych rozwiązaniach. Zamiast tego po prostu podjęto decyzję o zakupie systemu MEADS.

Nie jest jeszcze pewne, czy Niemcy będą w dalszym toku projektu pracować nad rozwojem systemu same, czy wraz z nowymi partnerami. Minister obrony Ursula von der Leyen (CDU) oświadczyła co prawda, że MEADS jest przedsięwzięciem, w którym mogłyby uczestniczyć inne kraje, ale Polska, jedyne państwo zainteresowane jak dotąd udziałem w nim, w zeszłym roku zdecydowała się na zmodernizowany system Patriot zamiast MEADS. Również Turcja chce zakupić zmodernizowany wariant systemu Patriot.

Tekst oryginalny jest dostępny tutaj.

Wybrane artykuły w polskich mediach

Raytheon Technologies w Polsce, Raport WTO, 1/2021 Raytheon Technologies w Polsce, Raport WTO, 1/2021
Raytheon Technologies w Polsce, Raport WTO, 1/2021
Raytheon Technologies – od aktywności biznesowej do prospołecznej, Nowa Technika Wojskowa, 1/2021 Raytheon Technologies – od aktywności biznesowej do prospołecznej, Nowa Technika Wojskowa, 1/2021
Raytheon Technologies – od aktywności biznesowej do prospołecznej, Nowa Technika Wojskowa, 1/2021
Zbrojeniowy gigant, Polska Zbrojna, 1/2021 Zbrojeniowy gigant, Polska Zbrojna, 1/2021
Zbrojeniowy gigant, Polska Zbrojna, 1/2021
Wyrzutnie dla „Wisły” zbuduje Huta Stalowa Wola Wyrzutnie dla „Wisły” zbuduje Huta Stalowa Wola
Wyrzutnie dla „Wisły” zbuduje Huta Stalowa Wola
Elektronika Patriotów ma polskich producentów; Rzeczpospolita; 10.09.2020 Elektronika Patriotów ma polskich producentów; Rzeczpospolita; 10.09.2020
Elektronika Patriotów ma polskich producentów; Rzeczpospolita; 10.09.2020
Raytheon: mamy swój wkład w powstanie supermyśliwca; Rzeczpospolita; 9.09.2020 Raytheon: mamy swój wkład w powstanie supermyśliwca; Rzeczpospolita; 9.09.2020
Raytheon: mamy swój wkład w powstanie supermyśliwca; Rzeczpospolita; 9.09.2020