Eksperci z zakresu polityki bezpieczeństwa: wybór MEADS był przedwczesny, Das Erste, 16.06.2015

Eksperci i opozycja parlamentarna krytykują decyzję niemieckiego rządu o zakupie systemu obrony przeciwlotniczej MEADS jako przedwczesną. W programie FAKT w telewizji ARD naukowcy podkreślali, że nowy system na obecnym etapie rozwoju wiąże się jeszcze ze zbyt dużym ryzykiem i prawdopodobnie nie jest w stanie spełnić stawianych mu wymagań.

Gdyby wierzyć rządowym opisom, MEADS byłby „czymś w rodzaju znoszącej jaja wełnistej krowy mlecznej”, jak to podsumował fizyk Götz Neuneck z Instytutu Badań Pokoju i Polityki Bezpieczeństwa Uniwersytetu Hamburskiego. Według niego przechwycenie stu procent dronów, pocisków manewrujących czy samolotów przez system obronny jest w rzeczywistości niemożliwe. Na podstawie dotychczasowych testów nie można z pewnością powiedzieć, że taki system nada się do zastosowania w każdych warunkach bojowych.

Zbyt duży koszt, zbyt duże ryzyko: Stany Zjednoczone wycofały się z projektu w 2011 roku

Prace rozwojowe nad systemem obronnym rozpoczęły się dziesięć lat temu i uczestniczyły w nich Stany Zjednoczone, Niemcy i Włochy. Do tej pory zainwestowano w nie ponad 4 mld EUR, z których 1/4 pochodziła z niemieckiego budżetu. W lutym 2011 roku Stany Zjednoczone zaprzestały jednak finansowania projektu. „Amerykanie stwierdzili, że MEADS będzie zbyt drogi, a problemy techniczne i organizacyjne są na tyle poważne, że nie chcą ponosić związanego z nimi ryzyka” — powiedział w programie FAKT Bernd W. Kubbig z Heskiej Fundacji Badań Pokoju i Konfliktów (HSFK). Kilka dni po ogłoszeniu decyzji Stanów Zjednoczonych również niemieckie ministerstwo obrony podało do wiadomości, że na razie nie zamierza kupować tego systemu.

W ramach przygotowania do podjętej teraz przeciwnej decyzji ministerstwo zleciło trzem firmom doradczym zbadanie ryzyka związanego z projektem. Kubbig mówi, że eksperci z tych firm doszli do wniosku, że ryzyko techniczne, finansowe i prawne jest zbyt wysokie, i rekomendowali rezygnację z zakupu systemu.

Kiedy Meads będzie gotowy do produkcji seryjnej?

Żołnierze Bundeswehry w Körbecke/Möhnesee pracują przy wyrzutni z silosami rakiet systemu przeciwlotniczego Patriot™, które mają zostać zastąpione naziemnym mobilnym systemem obrony przeciwrakietowej «Medium Extended Air Defense System» (MEADS) (fotografia z archiwów Bundeswehry, brak daty).

Niejasne jest między innymi, kiedy system wejdzie do produkcji seryjnej. Przywódca Zielonych w parlamentarnej komisji budżetowej Tobias Lindner powiedział w programie FAKT, że o ile poszczególne komponenty i wyniki prac rozwojowych są już dostępne, o tyle „nie wiadomo jednak, jak długa droga dzieli te wyniki od gotowości do produkcji seryjnej”. Według przewodniczącego komisji obrony Wolfganga Hellmicha (SPD) przede wszystkim w pracach nad instalacjami radarowymi MEADS istnieje szereg czynników „ryzyka rozwojowego”. Hellmich powiedział w programie FAKT, że ministerstwo obrony pracuje jednak systematycznie nad ograniczaniem tych czynników.

Tobias Lindner z Partii Zielonych krytykuje mimo to resort za nieprzedstawienie komisji budżetowej informacji o wykrytych problemach i ich możliwych rozwiązaniach. Zamiast tego po prostu podjęto decyzję o zakupie systemu MEADS.

Nie jest jeszcze pewne, czy Niemcy będą w dalszym toku projektu pracować nad rozwojem systemu same, czy wraz z nowymi partnerami. Minister obrony Ursula von der Leyen (CDU) oświadczyła co prawda, że MEADS jest przedsięwzięciem, w którym mogłyby uczestniczyć inne kraje, ale Polska, jedyne państwo zainteresowane jak dotąd udziałem w nim, w zeszłym roku zdecydowała się na zmodernizowany system Patriot zamiast MEADS. Również Turcja chce zakupić zmodernizowany wariant systemu Patriot.

Tekst oryginalny jest dostępny tutaj.

Wybrane artykuły w polskich mediach

Realizacja drugiej fazy programu, Gazeta Polska Codziennie, 25.08.2021 Realizacja drugiej fazy programu, Gazeta Polska Codziennie, 25.08.2021
Realizacja drugiej fazy programu, Gazeta Polska Codziennie, 25.08.2021
Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021 Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021
Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021
Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021 Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021
Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021
Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021 Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021
Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021 Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021 Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021
Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021