Bundeswehra stawia na system obrony przeciwlotniczej „Meads”, Sueddeutsche Zeitung, 08.06.2015

  • Bundeswehra zdecydowała o wyborze następcy systemu rakietowej obrony przeciwlotniczej Patriot™.
  • Za system Meads niemiecka firma MBDA Deutschland i amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zainkasują miliardy euro.
  • Według źródeł w ministerstwie jednym z kryteriów, jakie zdecydowały o wyborze Meads, była możliwość wykrywania i zwalczania celów w promieniu 360°.

Przez pierwsze półtora roku na swoim stanowisku minister obrony Ursula von der Leyen cały czas walczyła ze spadkiem po poprzednikach — przynajmniej jeśli chodzi o projekty zbrojeniowe. Było to irytujące, ale o tyle przyjemne, że polityczka CDU mogła w każdym przypadku złożyć problemy na karb błędów popełnionych w przeszłości. Teraz się to zmieni: pojawił się projekt, o którym to von der Leyen podjęła decyzję i który wykaże, czy potrafi ona zrealizować swoje zapowiedzi o uporządkowaniu zarządzania uzbrojeniem i przywróceniu go do formy.

Największe przedsięwzięcie Bundeswehry

Już kilka tygodni temu zapadła decyzja o rozpoczęciu jednego z największych i najdroższych projektów zbrojeniowych najbliższej dekady: następcę systemu rakietowej obrony przeciwlotniczej Patriot wyprodukuje firma MBDA, która ma doprowadzić opracowany wraz z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Lockheed Martin system Meads do stanu umożliwiającego jego seryjną produkcję. Wkrótce rozpoczną się negocjacje kontraktu z konsorcjum, którego członkiem jest MBDA Deutschland.

System MEADS ma długą historię

Na razie przegranym jest producent systemu Patriot, Raytheon, który oferował jego zmodernizowany wariant. Decyzja o zakupie taktycznego systemu obrony przeciwlotniczej stanowi jedną z najważniejszych decyzji taktycznych obecnej kadencji. Przewidywany koszt tego zlecenia ma wynieść jeszcze 4 mld EUR.

Süddeutsche Zeitung informowała w połowie maja o komunikacie ministerstwa, zgodnie z którym decyzja miała zapaść „przed końcem drugiego kwartału”. Jednak Raytheon już wtedy odpadł z wyścigu. Według źródeł w ministerstwie do oficjalnego zatwierdzenia decyzji brakuje jeszcze tylko podpisu inspektora generalnego Bundeswehry Volkera Wiekera.

System Meads (Medium Extended Air Defense System) ma długą historię. Pracowały nad nim wspólnie Stany Zjednoczone, Niemcy i Włochy; niemiecki parlament dziesięć lat temu przegłosował uczestnictwo w projekcie. Później Stany Zjednoczone zdecydowały jednak, że nie kupią tego systemu. Również Bundeswehra, zgodnie z komunikatem ministerstwa z 2011 r., nie zamierzała nabywać Meads w najbliższej przyszłości.

Niemcy zainwestowały w system już ponad miliard euro. Ze względów polityki przemysłowej od dłuższego czasu pojawiały się naciski na minister von der Leyen i sekretarz stanu ds. uzbrojenia Katrin Suder, aby wykorzystać już uzyskane efekty projektu Meads i na ich podstawie zbudować tak zwane rozwiązanie rozwojowe. 

Argumenty za systemem MEADS

Suder nie spieszyła się jednak — a akurat czasu zbyt wiele nie zostało. Co prawda tzw. okres eksploatacji systemu Patriot upływa w roku 2025, ale nowy system, który ma zostać zbudowany na bazie Meads, będzie gotowy właśnie mniej więcej za 10 lat. Ekipa von der Leyen najwyraźniej stara się nie przeoczyć nawet najdrobniejszego szczegółu.

Według źródeł w ministerstwie jednym z kryteriów, jakie zdecydowały o wyborze Meads, była możliwość wykrywania i zwalczania celów w promieniu 360°. Również w zakresie tzw. kosztów w całym cyklu eksploatacji, czyli łącznych kosztów użytkowania rozłożonych na 30 lat, rozwiązanie Meads miało podobno przewagę, ponieważ do jego obsługi potrzeba mniej sprzętu i personelu: eksperci oszacowali tę kwotę na ok. 10 mld EUR, a w przypadku rakiet Patriot — ok. 13 mld EUR.

Celem jest uniknięcie kolejnej katastrofy w zbrojeniach

Nie da się jednak całkowicie wyeliminować ryzyka w tego rodzaju projektach rozwojowych. Ekipa von der Leyen postanowiła ograniczyć je do minimum poprzez swego rodzaju warunkową decyzję. Zostaną zdefiniowane tzw. kamienie milowe — punkty, w których na stosunkowo wczesnym etapie będzie możliwe wycofanie się ministerstwa z projektu, jeżeli nie zostaną zrealizowane założone cele pośrednie. Pierwszym takim istotnym celem ma być według źródeł w ministerstwie opracowanie urządzenia wzbudzającego, które posłuży do sterowania radarami.

Przygotowano również szereg innych zastrzeżeń, które mają zapobiec spektakularnej porażce tego projektu zbrojeniowego: w prace zostanie w jak najszerszym zakresie włączony amerykański producent uzbrojenia Lockheed Martin, który wesprze zatrudniającą ok. 1300 osób firmę MBDA Deutschland w słabych punktach. Ponadto zostanie utworzony komitet sterujący złożony z prawników i specjalistów technicznych ministerstwa.

W odróżnieniu od wielu innych wielkich projektów zbrojeniowych tu mamy do czynienia z rzeczywistą konkurencją między dwoma dostawcami. Ministerstwo ma nadzieję, że producent rakiet Patriot, Raytheon, będzie trzymać rękę na pulsie, tak że gdyby MBDA nie udało się zapanować nad projektem, będzie można zwrócić się do tego drugiego dostawcy. Raytheon prawdopodobnie nie spisze zlecenia na straty przynajmniej do momentu podpisania umowy, a to ma nastąpić dopiero w drugiej połowie 2016 roku.

Ekspert partii CSU ds. obronności Florian Hahn chwali ministerstwo: „Procedura warunkowa gwarantuje, że projekt rozwojowy rzeczywiście będzie przebiegać poprawnie ”, i podkreśla, że system Meads zapewni „suwerenność w zakresie polityki bezpieczeństwa”.

Tekst oryginalny dostępny jest tutaj.

Wybrane artykuły w polskich mediach

Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021 Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021
Szwajcaria stawia na F-35A i Patriot, Magazyn Militarny MILMAG, 30.06.2021
Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021 Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021
Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrojeniówka, Rzeczpospolita, 30.06.2021
Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021 Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021
Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach, rp.pl, 24.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021 Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Patrioty trafią do Polski przed czasem, rp.pl, 23.06.2021
Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021 Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021
Pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot dostarczony do Szwecji, ZBiAM, 1.06.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021 Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021
Terminy dostaw Patriotów niezagrożone, Polska Zbrojna, 26.05.2021